Zima se vrátila do hor. Na sjezdovky dorazily tisíce lidí

Návrat sněžení v Česku přilákal do hor lyžaře. O víkendu jich dorazily do větších středisek i tisíce. Vyplývá to z informací ČTK od provozovatelů skiareálů. Letošní rok začal nadprůměrně vysokými teplotami. První lednový den bylo skoro 20 stupňů nad nulou a v polovině ledna přes 12 stupňů. Tento týden se ale ochladilo a začalo sněžit. Už v noci na středu napadlo hlavně ve vyšších polohách i kolem deseti centimetrů a další desítky centimetrů o víkendu. Pokles teplot navíc přál umělému zasněžování.

Řada skiareálů v Česku tak nyní hlásí, že má na svazích půl metru sněhu, případně i více. Třeba v krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně o víkendu bylo k dispozici 15 z celkových 27 kilometrů sjezdovek. Lyžovat tam dorazilo 7000 lidí, což je podle areálu průměrná návštěvnost. Situaci totiž komplikoval silný vítr. "Na Medvědíně jsme v sobotu kvůli větru rozjeli lanovky až kolem jedenácté hodiny a na Mísečkách v 10:30," řekl dnes ČTK Adam Svačina ze špindlerovského areálu.

Také návštěvnost v krkonošském SkiResortu Černá hora - Pec o víkendu ovlivnilo větrné počasí, přesto tam zavítalo téměř 9000 lyžařů a výletníků. Od pondělí se v komplexu bude lyžovat na téměř 23 kilometrech sjezdovek v pěti areálech. SkiResort za plného provozu nabízí lyžování na 50 kilometrech sjezdovek. Pro běžkaře jsou připravené tratě na vrcholu Černé hory, nad Pecí pod Sněžkou a ve Velké Úpě. V pondělí se otevře také krkonošský skiareál Rokytnice nad Jizerou.

I do Jizerských hor nový sníh přilákal tisíce lidí. V provozu jsou střediska Severák v Hraběticích a Tanvaldský Špičák, do nichž v sobotu přijelo zhruba 3000 lidí a dnes 4000. Do stop také znovu vyrazili běžkaři, rolby dnes ráno vyjely na Jizerskou magistrálu. Ve středisku v Dolní Moravě na Orlickoústecku v Pardubickém kraji o víkendu lyžovalo téměř 4000 lidí. Podle ředitele rozvoje, obchodu a marketingu resortu Dolní Morava Tomáše Drápala šlo o průměrnou zimní návštěvnost. Otevřený je celý areál, tedy asi deset kilometrů sjezdovek. "Přes víkend napadlo přes 20 centimetrů sněhu, takže ideální podmínky," řekl.

Na Šumavě se o víkendu lyžovalo třeba v Železné Rudě v areálech Ski&Bike Špičák, Alpalouka či Samoty. Ski&Bike Špičák otevřel v sobotu rodinnou sjezdovku Spodní Šance. Předtím byl od minulé soboty provoz areálu kvůli nepříznivému počasí dočasně přerušený. Za sobotu i neděli navštívilo areál zhruba 1100 lidí. Na Zadově, kde se skiareál otevřel také po pauze, bylo za víkend asi 2500 lyžařů. Dnes tam díky sněžení upravili i první kilometry tras pro běžkaře. Zájem byl také o sjezdovky lipenského skiareálu, kam přijelo o víkendu asi 1600 lidí.

V Krušných horách jely lanovky a vleky například na Klínovci, Božím Daru a v Potůčkách. Bublavský areál se teprve na otevření připravuje. Na Klínovci podle mluvčí areálu Hany Hoffmannové lyžovalo v sobotu 3200 lidí a v neděli 2900. V provozu tam byla sjezdovka Dámská a Pařezovka. Na svazích je aktuálně 30 až 50 centimetrů převážně technického sněhu. Pro běžkaře upravili rolbaři skútrem stopy z Božího Daru, konkrétně malý okruh Ježíškovy cesty, velký okruh Ježíškovy cesty a Cínovou stezku. Do terénu vyjela také rolba z Abertam ve směru na Pernink, Bludnou, Blatenský vrch.

Zima se vrátila také na sjezdovky ve Ski Aréně Karlov v Jeseníkách. "Vylepšené podmínky přilákaly zhruba tisícovku lyžařů, kterým byly k dispozici všechny standardní služby," řekl dnes ČTK mluvčí areálu v Karlově Boris Keka. Lyžuje se v Jeseníkách také na Červenohorském sedle na pomezí Jesenicka a Šumperska, v Ramzové na Jesenicku, v Koutech nad Desnou na Šumpersku či Hrubé Vodě na Olomoucku.

Tři vleky byly o víkendu v provozu i ve Stupavě na Uherskohradišťsku v Beskydech a lyžaři byli také v Karolince na Vsetínsku. V dalším beskydském areálu Ski Bílá sníh podle provozovatelů přilákal nadprůměrný počet lidí - 2000 až 2500.

Lidé si našli cestu třeba i do areálů na Vysočině. "Určitě byl tento víkend zatím nejlepší, a to jenom přízní počasí," řekl ČTK Pavel Havlíček, který provozuje sjezdovku na Šacberku u Jihlavy. Víkendovou návštěvnost odhadl na stovky lidí. Podobný počet lyžařů dorazil i na sjezdovku Fajtův kopec. V okolí Nového Města na Moravě se upravují i běžecké trasy, zatím se to týká Příměstského okruhu.

Související

Ilustrační fotografie.

Lanovka ve Španělsku selhala. Zraněných je nakonec méně, než se myslelo

Několik lyžařů se nevrátilo ze sobotního lyžování ve španělském resortu Astún v Pyrenejích ve zdraví. Podle aktualizovaných informací si selhání lanovky vyžádalo deset zraněných. U dvou žen je nutná intenzivní lékařská péče. Informovala o tom BBC. Středisko je momentálně po nešťastné události mimo provoz. 

Více souvisejících

Lyžování

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 25 minutami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 57 minutami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy