Jedli byste květy? Zkuste karafiát či chrpu, ale pozor na rododendron

Praha - Jedlé květy jsou chutnou, netradiční a občas i luxusní ozdobou salátů, dortů a zákusků. Jejich použití ovšem může být mnohem širší - zejména tehdy, pokud se má pokrm odlišit a získat nádech exkluzivity.

Obliba využití jedlých květů ke zdobení pokrmů i jejich konzumaci má svůj původ v kuchyních Číny, Indie, Středního Východu a pokud jde o Evropu, sahá její historie do starého Říma. Jedlé květy se hojně uplatňovaly např. také ve viktoriánské Anglii, píše server bydleni.cz.

"Konzumaci květů z květinářství ovšem nedoporučuji; mohou obsahovat stopy chemického postřiku. Vhodné jsou naopak ty, které si lidé sami vypěstují na zahrádkách," uvedla na dnešní prezentaci v Praze propagátorka návratu kvítí na naše talíře ekoložka a bioložka Jana Vlková.

Málokdo ví, že i karafiát je jedlý, stejně jako květy macešky či chrpy. V Asii je populární chryzantéma, ve středozemí květy cukety. Do české gastronomie se začaly vracet teprve nedávno.

"Kytičky jsou zajímavé, krásné a inspirativní," tvrdí šéfkuchař pražské restaurace Hajnovka Daniel Průša, který jimi chce obohatit sezonní nabídku.

"Rostliny a jejich květy byly na jídelníčku člověka odnepaměti jako ta nejdosažitelnější potrava. Mají zvláštní chuť, kterou nezískáte z jiných surovin. Jsou sladké, například hrachor, hořké, které podporují trávení, či kyselé, povzbuzující chuť k jídlu," tvrdí Vlková.

Současně však upozorňuje, že ne všechny květy jsou jedlé. Favoritem dnešní ochutnávky byly květy a listy lichořeřišnice. Stejně jako krásenky či řebříčku, hvozdíku, brutnáku a begónie. Ta je ovšem dost kyselá, lze ji použít do slaného i sladkého, ale i na pečenou rybu, tvrdí Vlková.

Dále upozorňuje, že všechny květy jedlé nejsou, řadí mezi ně například oleandr, narcis, lobelku, azalku či rododendron.

Naopak k dezertům, zmrzlině, čokoládě či ovocným salátům lze použít květy levandule. Okvětní lístky růže fungují jako barevný doplněk do salátů, v ovocných sorbetech či jako dekorace ovocných drinků. Fialku lze zmrazit v ledových kostkách, fiala lesní se bude vyjímat na jednohubkách.

Z cibule, česneku či pažitky jsme zvyklí používat stonky nebo kořen. Jejich květy jsou však stejně chutné a navíc jimi můžete pokrmy krásně ozdobit. Vynikající jemně cibulovou chuť mají květy pažitky. Česnek kvete bíle nebo růžově a jeho květy chutnají jemně česnekově. Oba druhy jsou obzvlášť vhodné do salátů.

Malými růžičkami lze krásně ozdobit zákusky a dorty, hodí se i do různých pohárů. Okvětními lístky velkých květů můžete posypat i saláty. Chutnají sladce a obsahují prý dokonce vitamin C. Pokrmům dodají příjemné aroma (čím více růže voní, tím výraznější má chuť). Drobnější lístky růží můžete také nechat zmrznout do kostky ledu, poslouží pak jako efektní přísada do nápojů.

Související

Růže, ilustrační fotografie

Češi šetří. Klesl zájem o objednávky kytic on-line

Prodejci květin, které ČTK oslovila, sledují po uvolnění protiepidemických opatření pokles zájmu o objednávky kytic přes internet. Lidé se vracejí do kamenných prodejen, i když někteří zákazníci u on-line nákupů zůstávají. V souvislosti s růstem životních nákladů některá květinářství zaznamenala pokles prodejů i snížení útraty. Přestože na Den matek, který letos připadá na 8. května, prodejci květin čekají vyšší zájem, zákazníci kytice častěji poptávají na Valentýna či Mezinárodní den žen (MDŽ).
Růže, ilustrační fotografie

Zájem o rozvoz květin je na MDŽ větší než na Valentýna

Květiny v e-shopech s rozvozem na dnešek, na který připadá Mezinárodní den žen (MDŽ), za poslední dva týdny objednalo podle analýzy společnosti Shoptet zhruba třikrát více Čechů než na začátku února, tedy před Valentýnem. V běžných měsících kupuje květiny on-line v průměru 30.000 mužů, před MDŽ je to až 140.000.

Více souvisejících

Květiny potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy