Hororový nález: Historici objevili na Moravě stíhačku z roku 1945 i s pilotem

Klimkovice - Velmi nezvyklý pohled se naskytl historikům, kteří na Novojičínsku objevili sovětskou stíhačku Lavočkin La-7. Ve stroji sestřeleném na konci druhé světové války byly i ostatky pilota (†22).

Historici chtějí trosky letadla vyzvednout, uvedla Česká televize, která na případ upozornila. "Stíhačka byla sestřelena během osvobozovacích bojů 27. dubna 1945 v souboji s německou stíhačkou. V troskách zahynul Vasilij Alexandrovič Staško. Dvaadvacetiletý pilot pocházel z Ukrajiny," dodal Bartošík.

Historikům se už podařilo vykopat několik cenných artefaktů. Například motor či palubní zbraně. Zachovaly se ale i osobní věci pilota. "Našli jsme například jeho tašku na mapy, botu, zbytky oblečení či navigační pravítko," uvedl.

"Ostatky necháme podrobit antropologickému průzkumu. Pak budou pochovány na vojenském pohřebišti. Vykopané součástky letadla převezeme do Muzea městyse Suchdol nad Odrou. Stanou se součástí tamní stálé expozice," doplnil Bartošík.

Jak informuje Rozhlas.cz, Lavočkiny byly na východní frontě s jistou nadsázkou tím, co nad západní Evropou představovaly legendární britské stíhačky Supermarine Spitfire.

Lavočky La-5FN se zapsaly do historie československého letectva. Právě na nich létali příslušníci 128. československé samostatné stíhací letecké peruti, která byla k 1. červnu 1944 na letišti Kubinka (jihozápadně od Moskvy) reorganizována na 1. československý samostatný stíhací letecký pluk v SSSR. Po zvládnutí nových strojů a odeslání do přífrontového pásma pak přišlo známé a úspěšné nasazení pluku, vyslaného na pomoc povstaleckému Slovensku.

Den 17. září 1944, kdy celý pluk dosedl na polním letišti Zolná u Zvolena a slavnostně zde vztyčil československou státní vlajku, lze právem považovat za historický okamžik - první jednotka československé zahraniční armády přistála na půdě vlasti. Hned v prvních dnech si jednotka rázným způsobem vydobyla nadvládu ve vzduchu a v následujících týdnech velmi účinně podporovala pozemní jednotky. Situace na pozemní frontě však donutila zbytky pluku k ústupu. 25. října 1944 přeletěly zpět za sovětské linie.

Lavočkin byl tak rovněž poslední stíhačkou, na které během druhé světové války létal legendární československý pilot František Fajtl (1912 - 2006), velitel 1. československého samostatného stíhacího leteckého pluku. V jeho čele se zúčastnil závěrečných bojů o Moravskou bránu. Poslední bojový let prodělal Fajtl symbolicky nad oblastí, kudy před šesti roky utíkal do zahraničí. Po válce zůstaly Lavočkiny La-5FN je tě nějaký čas ve výzbroji československých stíhacích útvarů s označením S-95.

Související

Ilustrační foto

Cvičný letoun RAF absolvoval první let nad Českem

Na letišti Podhořany na Chrudimsku se dnes na území České republiky uskutečnil první let letadla Miles M14A Magister Mk.I. V letounu vyrobeném v roce 1938 v Anglii cvičně létali piloti RAF za druhé světové války.

Více souvisejících

Letadla II. světové války historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy