Smrtící metanol u zlínského soudu: Třem obžalovaným hrozí doživotí

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes začal projednávat ostravskou větev metanolové kauzy. Ze sedmi obžalovaných jsou tři viněni z obecného ohrožení, za které jim hrozí 12 až 20 let nebo výjimečný trest včetně doživotí. Senát však i zbylé čtyři upozornil, že jejich jednání může kvalifikovat stejně. Všichni dnes k soudu přišli, ve vazbě není žádný z nich. Kvůli jedovatému alkoholu zemřelo pět desítek lidí.

Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž zlínský soud v květnu při projednávání hlavní větve kauzy uložil 16 let vězení. Údajně zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova. Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům.

Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylí dva z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů. Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle obžaloby dopustili i další muži z ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek. Čagan údajně opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku tři lidé. Čagan prý dodal i alkohol do Brna, kde konzumaci nepřežil další muž.

Michal Klösel se omluvil poškozeným a pozůstalým. Přiznal, že s Jiroutem obchod dohodl. Důvodem prý byla kontrola celníků u jeho zaměstnavatele, likérky HP premium, která kvůli tomu nemohla dodávat levný nelegální alkohol. Podle něj ho likérky tehdy prodávaly běžně. Stával prý 50 až 60 korun za litr. "Pan Jirout s alkoholem obchodoval déle. Předpokládal jsem, že má výrobnu. Neměli jsme žádné tušení, že alkohol je závadný," uvedl Michal Klösel.

Dodal, že za dodávku měl domluvenou provizi a že alkohol kupoval Posládek. Jeho bratr Miroslav údajně jen u Jirouta po propuknutí aféry kontroloval, zda je alkohol v pořádku. Totéž u soudu řekl i Miroslav Klösel. Posládek a Svoboda vypovídat odmítli. Oba na policii tvrdili, že alkohol pro havířovské stánky odebírali z likérky HP premium a že o jeho kontaminaci metanolem nevěděli.

Vypovídat odmítl také Zlámal, který stejně jako Posládek a Svoboda podíl na obchodech s otráveným alkoholem u zlínského soudu popřel už na jaře jako svědek při projednávání hlavní větve kauzy. Vinu odmítl i Čagan. Podle něj dodal otrávený alkohol Malátkovi Libor Vanderka, který byl odsouzen na 20,5 roku v hlavní větvi případu. Popřel také to, že dodal alkohol do Brna, který pak údajně Petr Švábenský (odsouzený na 4,5 roku) prodal muži, jenž poté zemřel.

Hlavní líčení pokračuje ve středu. Státní zástupce podal v lednu obžalobu na 31 lidí. Případy 14 z nich zlínský krajský soud delegoval na okresní soudy po celé zemi. Ohledně ostravské větve vrchní soud rozhodl, že se věc projedná ve Zlíně, byť s tím nesouhlasili ani někteří obžalovaní. Obhájce Malátka Vratislav Kliment dnes uvedl, že ve věci podal stížnost k Ústavnímu soudu. Jeho žádost, aby zlínský soud počkal s jednáním do jeho rozhodnutí, ale senát zamítl.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Krajský soud ve Zlíně letos v květnu vynesl rozsudky nad deseti obžalovanými. Doživotní tresty dostali dva údajní míchači otrávené směsi, Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Mnohaleté tresty soud za obecné ohrožení uložil i ostatním. Hlavní distributor Jiří Vacula jako jediný svůj trest, 15 let, přijal. Ostatních devět mužů se odvolalo.

Související

Více souvisejících

soudy metylalkohol

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy