Strašidlo komunismu: Jsou lustrace i dnes nutné? Toto říkají Češi

Praha - V rámci říjnového šetření jsme respondentům v souvislosti s blížícím se dvacátým pátým výročím pádu komunistického režimu v bývalém Československu položili několik již dříve pokládaných otázek, které se týkají tzv. lustračního zákona.

Že byly lustrační zákony nezbytné a mají platit i nadále, si nyní podle CVVM myslí čtvrtina Čechů. Dvě pětiny lidí míní, že lustrace byly nutné v době svého vzniku, ale už ne dnes, a 14 procent dotázaných uvedlo, že zákony nebyly potřebné vůbec. Při předchozím průzkumu před pěti lety si myslelo, že lustrační zákony mají platit i dále, 34 procent Čechů.

Podíl zastánců zachování lustrací se zmenšil hlavně ve prospěch skupiny, která míní, že lustrace byly nutné v minulosti, ale teď již ne. V roce 2009 takový názor zastávalo 35 procent lidí oproti nynějším 40 procentům. Podíl zásadních odpůrců lustrací stoupl ve srovnání s rokem 2009 pouze o jeden procentní bod.

Přibylo však výrazně také Čechů, kteří nemají na nutnost lustrací vyhraněný názor. Před pěti lety jich bylo 18 procent a letos už 21 procent. Podobně v posledních letech stoupá počet lidí, kteří nemají jasný názor na prospěšnost lustračních zákonů. V roce 1991 dokázaly jasně říci, zda měly lustrace na stát pozitivní, či negativní dopad, čtyři pětiny Čechů, kdežto letos už jen tři pětiny. Zbytek lidí buď neví, jak odpovědět, nebo míní, že lustrace neměly žádný dopad.

Stále ovšem výrazně převládají ti, kteří hodnotí lustrace kladně. V roce 1991 uvedlo 50 procent Čechů, že lustrace pozitivně ovlivnily personální situaci ve státní správě, a podle 42 procent lidí také kladně zapůsobily na demokracii ve státě. Opačný názor mělo v otázce dopadu na státní správu pouze 33 procent lidí a v otázce demokracie 38 procent. Letos hodnotilo vliv lustrací na správu pozitivně 43 procent Čechů a negativně 20 procent. Dopad na demokracii byl pozitivní podle 41 procent dotázaných a negativní podle 20 procent. Ve srovnání s rokem 2009 se letos podíl negativních a pozitivních názorů již příliš nezměnil.

Odpovědi respondentů naznačily, že necelé tři pětiny (58 %) z nich mají podle vlastního mínění poměrně dobrou představu o lustračních zákonech, necelá třetina (31 %) o tom má podle vlastních slov jen mlhavou představu a asi desetina (11 %) vůbec neví, o co jde. V porovnání s šetřením uskutečněným před více než pěti lety v září 2009 se jako jediná změna přesahující hranici statistické významnosti jeví čtyřbodový nárůst podílu odpovědí „ví to velmi dobře", ovšem v součtu s podílem „ví to docela dobře" celkový podíl dotázaných, kteří sami sebe označují za dobře informované o tom, co to jsou lustrační zákony, zůstal beze změny, uvedl soc.cas.cz.

Ke zvýšení povědomí o lustracích možná přispěl spor sněmovní koalice a opozice před letošním jmenováním vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Šéf ANO a nynější ministr financí Andrej Babiš totiž nepředložil potřebné lustrační osvědčení.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy Lustrační zákon češi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy