Klaus mladší zavzpomínal na 17. listopad. Zmínil i Bendu a Pánka

Praha - Je tomu už 25 let, co se Václav Klaus mladší prodral přes kordón policistů z Národní až do Mikulandské. Jak sám upozorňuje, čtvrt století je strašně dlouhá doba, i na nedávném diskusním večeru šesti pamětníků, už taky nebyli žádní mladíci, ale plešatí a šediví strejcové. Zavzpomínal proto, jak celou událost dnes 17. listopadu 1989 vnímal on sám.

"Za uspořádáním listopadové demonstrace stáli nezávislí studenti STUHA (mladej Benda, Pánek, Semín a spol.) s plánem uctít památku Opletala a udělat průvod z Albertova do Opletalovy ulice (kus za Václavákem). To režim nepovolil, zato se ozvali svazáci. (Socialistický svaz mládeže byla, milé děti, mladá záloha Komunistické strany Československa – kde koncem osmdesátých let působila jen naprostá spodina společnosti, kariéristi, šmejdi a podobně. Byli všude, i u nás na gymnáziu i pak na fakultě, jezdili vlakama Družby do Moskvy, schůzovali, měli majetek a ozvučení a vše, a byli důležití. Byli to lidi, kteří, nebýt revoluce, by dnes vládli a vlastně vládnou veřejnému prostoru i tak.)," vzpomíná Klaus v komentáři pro Právo.

Dodává, že svazáci nabídli, že by se průvod jako konal pod jejich záštitou, vedl by jinudy (mimo centrum) a byl by tak jako nějak v přestavbovém, nikoli konfrontačním, duchu. O celém vyjednávání ale ví jen z doslechu, proto se ve svém komentáři zaměřuje spíše na samotnou manifestaci. "Zpočátku to skutečně byla manifestace mládeže zahájená neuvěřitelně debilním, vpravdě přestavbovým, projevem nějakého svazáka. Poté promluvil akademik-matematik Katětov a připomenul trvalé hodnoty: oběť Jana Opletala a podobně. Teprve třetí řečník, nezávislý student Klíma strhujícím projevem „Za svobodu se musí bojovat ... nelze bez ní žít ..." změnil prudce náladu obrovského davu. I těch, co přišli demonstrovat a i spousty jaksi přihlížejících. Manifestace se změnila v demonstraci," popisuje Klaus.

Organizátoři akce se snažili podle jeho vzpomínek po skončení projevů navigovat všechny nikoli doprava směr centrum, ale doleva k Vyšehradu. "Mezitím se setmělo, spousta lidí odešla domů, ale naštěstí ještě zbyl slušný dav, co chtěl z Vyšehradu „na Václavák" dojít společně. Policie (připomenu, milé děti, že to nebyla demonstrace, jaké teď vidíte v televizi, kde někdo něco hází na policisty a dělá „bordel" – to byli slušní, ukáznění lidé, co jen chtěli jít do centra a volali „Svobodu, svobodu" „Nechceme Jakeše" a podobně), no ale policie byla připravena a zastavila postup před Botanickou zahradou u tehdejší restaurace U Trajců a dnešního Ministerstva spravedlnosti. Průvod se mezitím otočil a podskalskými uličkami dostal na nábřeží a pak zahnul na Národní," píše v Právu.

Ddal, že zbytek, včetně zásahových náklaďáků s radlicemi na lidi, byl vidět v televizi. "Dodám jen, že naživo je to o dost hnusnější pocit – hlavně najížděli zezadu od divadla tak zlověstně pomalu. Bylo to taky pár měsíců po masakru v Pekingu – bál jsem se," přiznal Klaus.

Jaké z toho polyne poučení či „myšlenka dne"? "Vrací se to. I pocit strachu, co se má a co se nemá říkat. Jak hezky řekl na nahoře zmíněném setkání pamětníků, redaktor Pečinka (nejméně šedivý ze všech), jistá stádnost českých intelektuálů nebyla projevem komunismu, ale jde bohužel o trvalý jev," tvrdí Klaus mladší. 

"To, že se i někteří svazáci chtěli vyšetřit násilí na Národní třídě a pak se přidali k celému převratu – bylo dobře. Pomohlo to dobré věci. Stejně jako, že členové ÚV KSČ Mohorita či Hegenbart nebo ministr Čalfa pomohli nahlodat jednotnost komunistického vedení a usnadnili hladký a pokojný průběh. Koneckonců i premiér Adamec a šéf StB generál Lorenc asi nepatřili mezi stalinisty, kteří chtěli revoluci potlačit silou. Ale zas jako morálními vůdci převratu nejsou – celé to bylo taky trochu proti nim, že," dodal.

Související

Více souvisejících

17. listopad Václav Klaus ml. 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy