Praha - Server Práce.cz přišel s průzkumem, který odhalil velmi závažnou skutečnost. Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců přiznávají, že do práce chodí i během nemoci. Na 39 procent z nich se totiž bojí, že by s nemocenskou nevyšlo, 28 procent za sebe nemá záskok a sedm procent zaměstnanců se bojí výpovědi.
"Chodit do práce během chřipky nebo virózy je bezohledné zejména vůči kolegům, i když můžeme chápat, že pokles příjmů je zejména u profesí závislých na provizích nebo spropitném výrazný. I manažer by měl zasáhnout. Situace, kdy lehne s chřipkou najednou celé oddělení, pro něj bude velice nepříjemná," uvedla Hana Kostovičová z Prace.cz.
Právě proto v některých firmách nabízejí takzvané sickdays, většinou tři dny, které je možné proležet doma bez ztráty nároku na celý plat. Spolu s víkendem obvykle na vyléčení virózy stačí, nemocný ale nenakazí celý kolektiv. Není však možné nutit zaměstnance k práci během nemoci.
Každý zaměstnanec má právo na nemocenskou dávku v případě pracovní neschopnosti delší než tři dny. První tři týdny přitom dávku vyplácí zaměstnavatel (může to být až 60 procent platu), počínaje 22. dnem pak povinnost platby přebírá Česká správa sociálního zabezpečení.
Co znamená "řádně vyležet"?
Dříve to bývalo celkem jasné, dnes ale každý raději polkne pilulku a chodí s oteklým nosem do práce. Přitom však platí pořád totéž: nejvíc léčí klid na lůžku a hodně tekutin. Jinak zdravý organismus nepotřebuje léky. Ty by měly přijít na řadu až při teplotě nad 38,5 stupně Celsia. Když neulehnete, původce nemoci – tedy viry či baktérie – necháte v těle působit déle, varuje ordinace.cz.
Bohužel není vzácností, že i banální nemoc může mít trvalé následky. Při chřipce i jiných běžných onemocněních například trpí srdce, jiné virózy mohou přerůst v zánět mozkových blan s trvalým postižením mozku. Angína zase někdy způsobuje takzvanou revmatickou horečku s trvalým poškozením chlopně v srdci, ale také ledvin.
Viry napadají sliznici dýchacích cest – z obyčejné rýmy se může vyvinout třeba i komplikovanější nemoc, jako je zápal plic. Přecházení nemocí však někdy vyvolává ještě vážnější následky. Jedním z nich je poškození kostní dřeně a porucha tvorby krvinek. To vede k chudokrevnosti a snížení obranyschopnosti organismu.
13. února 2026 18:19
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
Související
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
průzkumy , zdraví , zaměstnání
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Hokejisté Slovenska nečekaně postupují přímo do čtvrtfinále, i přes svou prohru se Švédy
před 1 hodinou
Rubio na MSC vyzval Evropu, aby se připojila k Trumpovu novému světovému řádu
před 2 hodinami
Ostuda v Mnichově: Macinka se na MSC střetl s Clintonovou
před 3 hodinami
Zelenskyj v Mnichově formuloval podmínky, za kterých Ukrajina přistoupí k podpisu mírové dohody
před 4 hodinami
Úleva, pak vystřízlivění. Rubio sklidil za svůj projev vřelý potlesk, Evropa přitom dostala tvrdé ultimátum
před 6 hodinami
Počasí: Zima bude pokračovat i příští týden, hrozí mrazy i sněžení
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
včera
Biatlonového sprintu žen se účastnila i Davidová, ale stále se trápí. Vyhrála Norka před Francouzkami
včera
Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování
včera
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
včera
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
včera
Biatlon nabídl mužský sprint, Fernstädtová první jízdy. Curleři čekají na první výhru
včera
Počasí: Nové varování meteorologů. Do Česka se vrací pravá zima, hrozí sněhové jazyky
včera
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
včera
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
včera
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
včera
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
včera
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
Zatímco v souběžně hraném zápase v rámci mužského turnaje se Češi dočkali první výhry na olympiádě, u českých hokejistek zavládl smutek. To proto, že poté, co ve čtvrtfinále prohráli se Švédkami 2:0, bylo jasné, že svěřenkyním Carly MacLoedové definitivně skončila naděje na zisk tolik vysněné olympijské medaile.
Zdroj: David Holub