Líh? Myslel jsem, že vozím destilovanu vodu, říká obžalovaný. Březina rozkazoval

Olomouc - Jednatel společnosti Morávia-Chem z Hrobic Radek Menšík se dnes přiznal, že firmu na něj napsal šéf takzvané lihové mafie Radek Březina. Ačkoliv byl faktickým šéfem společnosti, veškeré příkazy mu dával Březina. Vyplynulo to z jeho výpovědi před olomouckým soudem. Před soudem vypovídali i další čtyři obžalovaní. Také oni tvrdili, že vykonávali pouze příkazy. V pátek se ke slovu dostane Tomáš Březina, bratr Radka, případ bude poté odročen na leden.

Menšík uvedl, že se s Radkem Březinou domluvil, že na něj založí firmu. Zpočátku domlouval odběry technického lihu, poté se podílel i na fiktivních denaturacích či hlídání odvozu nelegálního lihu. Na dotaz soudce, že byl přece šéf společnosti a měl za firmu odpovědnost, uvedl, že si svou roli uvědomoval.

"Kolikrát jsem chtěl z toho už vystoupit. Tím, že firma byla napsaná na mě, měl jsem jistotu, že tam mám ten majetek. Byl jsem blbec. Zpočátku mě to nedocházelo, fungovalo to, pak bylo pozdě z toho vycouvat. Doufal jsem, že to jednou skončí," uvedl Menšík. "Kaláč se mi smál, že já z toho nemám nic, že jsem jen bílý kůň," dodal obžalovaný.

Jiní obžalovaní dnes před soudem zase vyzdvihovali roli Kaláče. "Pan Kaláč mi řekl, že budu jezdit s ním. Kaláč mi dával pokyny, on byl můj přímý nadřízený," uvedl Václav David, který vozil líh do tajných skladů. Soudu tvrdil, že jízdy s lihem bral jako práci pro Morávia-Chem, nedokázal však vysvětlit, proč si na jízdy bral dovolenou. Myslel si prý, že vozí destilovanou vodu a jeho nevědomost trvala údajně půl roku.

Skladník Rostislav Hanulík, jenž se podílel na fiktivních denaturacích, se k trestné činnosti přiznal. "Radek Březina dělal vše. Bez něho se líh neudělal, bez něho líh neodjel," uvedl Hanulík. Také on uvedl, že informace dostával od Kaláče. "Vinen se cítím. Narodila se mi postižená dcera. Potřeboval jsem práci. Když jsem se dozvěděl, co všechno se kolem denaturací děje a co se děje v Hrobicích, už jsem z toho vystoupit nemohl," řekl Hanulík.

Psali jsme:
Lihový boss Březina ukončil výpověď, u soudu bylo opět rušno
 

Před soudem stanul i správce nemovitostí Ivan Kovářík, který je ve vazbě kvůli druhému případu týkajícího se ovlivňování svědků. Dříve pomáhal například s přípravou areálu ve Stojčíně. Správcem nemovitostí Vladimíra Březiny a jeho syna Tomáše se stal od počátku roku 2006. "Měl jsem na starosti 11 areálů nebo skladovacích prostor, spadalo pod nás 70 firem, které jsme měli v nájmu," vypověděl Kovářík.

Podle obžaloby takzvaná lihová mafie způsobila od roku 1998 při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Členy zločinecké organizované skupiny je podle žalobce Miroslava Stokláska sedm lidí. Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) Lihoviny soudy

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy