Spor o sterilizaci se znovu otevře, žena žádá odškodnění 10 milionů

Brno - Nejvyšší soud (NS) nařídil znovu projednat případ ženy z Ústeckého kraje, jež žádá deset milionů korun za provedení sterilizace při porodu v roce 1997. K zákroku prý nedala řádný souhlas. Justice původně její žalobu proti příspěvkové organizaci Krajské nemocnice zamítla kvůli promlčení nároku. Nyní musí Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodnout znovu, zjistila dnes ČTK z rozsudku v soudní databázi.

NS se sporem zabýval před dvěma měsíci, teprve nyní ale verdikt zveřejnil a vrátil spis ke krajskému soudu. Nové rozhodnutí zatím podle systému InfoSoud nepadlo. Žalovaná příspěvková organizace již nevyvíjí žádnou činnost, existuje už jen kvůli dobíhajícím soudním sporům. Nemocnice v Ústeckém kraji provozuje akciová společnost Krajská zdravotní.

Justice se musí znovu zabývat tím, zda organizace vznesením námitky promlčení nezneužila svého práva na úkor pacientky. V době soudního rozhodování se totiž měnila ustálená judikatura. Dříve se nárok na náhradu nemajetkové újmy nepromlčoval, což se poté změnilo. Žena argumentovala také tím, že o sterilizaci dlouho nevěděla - lékaři ji ubezpečovali, že je v pořádku, i když měla potíže s dalším otěhotněním.

Soudy musí také zohlednit rozdílné odborné postavení obou stran sporu. Zatímco nemocnice má profesionální i etickou povinnost provést jakýkoliv zdravotní úkon lege artis, pacient se musí vždy primárně spolehnout na kompetentnost personálu a profesionalitu pracovních postupů. "Na bedlivé ověření těchto aspektů věci se však soudy obou stupňů v podstatě nezaměřily," stojí v rozsudku NS.

Nechtěnými sterilizacemi žen se v minulosti zabýval ombudsman, soudy všech stupňů i Evropský soud pro lidská práva. Nad sterilizacemi oficiálně vyjádřila politování vláda Jana Fischera. V Česku šlo většinou o Romky, byly jich desítky, podle některých odhadů stovky až tisíce.

Do pololetí příštího rok má vláda dostat návrh obrysů zákona o odškodnění za protiprávní sterilizace. Peněz od státu by se pak oběti mohly dočkat ještě v tomto volebním období, které má skončit v roce 2017. Model odškodnění chystá pracovní skupina, v níž zasedají zástupci některých resortů, úřadu vlády i ochránci lidských práv.

Některým ženám se již podařilo uspět u soudů, většinou ale nezískaly tolik, kolik žádaly. Jiná žena z Ústeckého kraje například za nezákonnou sterilizaci po císařském řezu chtěla milion korun, vysoudila jen omluvu a 200.000 korun. Žena ze Znojemska, sterilizovaná v roce 1982, se kvůli promlčení musela spokojit jen s omluvou jakožto morální satisfakcí. Žádala šest milionů. V některých případech se ženám podařilo s nemocnicemi domluvit na mimosoudním vyrovnání.

Související

Více souvisejících

Nejvyšší soud odškodnění krajská zdravotní

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech

Ozbrojený střet mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru znovu eskaluje a nabývá mezinárodního rozměru. Podle experta Gokhana Bacika z Univerzity Palackého nejde jen o regionální spor, ale o hluboce zakořeněný konflikt, který připomíná izraelsko-palestinské napětí a může ovlivnit globální rovnováhu sil. Jaderný konflikt podle něj ale nehrozí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy