Proces s lihovou mafií: Dva obžalovaní mohou z vazby, Březina dopadl zle

Olomouc - Správce nemovitostí Ivan Kovářík a jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík, kteří jsou obžalováni v kauze takzvané lihové mafie, se mohou dostat z vazby na svobodu po složení peněžité kauce. Soud dnes přijal jejich peněžitou záruku ve výši milion korun. Naopak šéfovi této mafie, která údajně připravila stát při obchodech s nelegálním lihem o 6,7 miliardy korun na daních, potvrdil přísnější typ vazby. Radek Březina tak zůstává ve vazební věznici kvůli hrozbě z možného útěku i kvůli možnému ovlivňování svědků.

Ze sedmičlenné organizované skupiny zůstali ve vazbě právě už jen Radek Březina, Kovářík a Menšík. "Soud se domnívá, že důvody vazby u pana Kováříka nadále trvají. Bylo ale provedeno již rozsáhlé dokazování a i s ohledem na jeho roli v organizované skupině lze vazbu nahradit přijetím peněžité záruky jeden milion korun," uvedl soudce Eduard Ondrášek. Stejná situace je i u Menšíka, i tam je kauce stanovena na milion.

Radek Březina o propuštění nežádal. "Zdá se mi to zbytečné, když už tady člověk je, je lepší si to odsedět v kuse. O mém trestu nebude pochyb, újmu jsem tady způsobil," uvedl. Tvrdil však, že už nemá koho ovlivňovat. Podle žalobce Miroslava Stokláska je však obava na místě, odkázal i na související trestní řízení, kde je Březina právě za ovlivňování svědků stíhán. Soudce mu ponechal přísnější typ vazby i kvůli novému trestnímu řízení týkající se legalizace majetku z výnosu trestné činnosti. Tam je kromě Radka Březiny stíhán mimo jiné také jeho bratr Tomáš a otec Vladimír.

Žalobce dnes označil Březinu za velkého hráče, který se podle něj snaží ovlivňovat do poslední chvíle trestní řízení. Dokládají to podle něj i poznámky zajištěné v jeho cele. "Z nich je patrný vývoj, o co se snažil. Vinu se snažil hodit buď na toho, kdo zemřel, nebo na toho, kdo by to vzal za finanční odměnu na sebe. V momentě, kdy začal obžalovaný Kaláč vystupovat jako první v jeho neprospěch, svou strategii změnil a začal svou aktivitu směřovat vůči němu," řekl státní zástupce. "Ano, chtěl jsem mu to vrátit, kdo by se nenaštval. Kaláč trestnou činnost páchá až doteďka, a není zavřený," řekl k tomu dnes Březina.

Kvůli hrozbě ovlivňování svědků musejí nyní věznice řešit problém s umisťováním obviněných, kterých v souvislosti s kauzou lihové mafie přibývá. Jde nejen o otce Radka Březiny Vladimíra, ale i Stanislava Pražana a jeho otce, které policie obvinila z daňových úniků až 350 milionů korun. Oba muži podle žalobců s Březinou spolupracovali. "Nepovažuji za vhodné, aby byli v jedné vazební věznici. Navrhoval bych přemístit ostatní obžalované do jiných věznic," řekl státní zástupce.

Soud se bude případem lihové mafie, jež údajně 15 let šidila stát při obřích obchodech s nelegálním lihem, zabývat také v pátek, poté jej odročí na únor. Ke slovu se dnes dostali první svědci, kteří se starali o pronájmy prostor. Popisovali například, jak se Březina či jeho lidé snažili ovlivnit jejich výpověď.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) Lihoviny soudy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy