Zneužila Nagyová rozvědku? Pohůnek je v těžké pozici

Praha - Těžkou pozici má podle státního zástupce bývalý pracovník Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Pohůnek obžalovaný v případu někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Některé otázky Pohůnek nevyjasnil, řekl novinářům žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje. Zpravodajec ale tvrdí, že se mu těžko vysvětluje práce Vojenského zpravodajství žalobcům, kteří jí prý nerozumí. Pohůnek byl dnes vyslýchán u Obvodního soudu pro Prahu 1, Nečasovou žalobci viní ze zneužití rozvědky. Pohůnkem se dnes dokončily výpovědi obžalovaných.

Hlavní líčení pokračuje ještě ve čtvrtek, kdy přijde svědčit několik pracovníků VZ s utajovanou totožností. Jejich výslechy se odehrají za zavřenými dveřmi a zřejmě ani nevstoupí do jednací síně, protože budou vypovídat přes mikrofon z jiné místnosti. Projednání pak soudkyně odročí na další termíny.

Bajger řekl, že Pohůnek po výslechu odpovídal na jeho otázky a po polední přestávce se ptali advokáti. "Myslím si, že má poměrně těžkou pozici. Řekl bych to takto: My některé otázky považujeme za nezodpovězené," uvedl. Nic překvapivého prý nezaznamenal. "Obecně trestná činnost byla popřena ze strany obžalovaných, v podstatě vyšli s určitým novem u hlavního líčení, ale s tím, které jsme očekávali," dodal.

Podle Pohůnka žalobci práci zpravodajců nerozumí. "Je zřejmé, že nemají naprosto žádné povědomí o formách a metodách práce služby a vnitřním řízení. Pak se velice těžce může reagovat na jakési jejich domněnky nebo představy," řekl novinářům. Podle něj měli případ prověřovat příslušní policisté proškolení ve zpravodajské činnosti, jejichž práci dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Podobně funguje odbor vnitřní kontroly i u ostatních tajných služeb - Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Psali jsme:
Kauza Nagygate: Soud "dusil" Nečasovou dvě hodiny. Výsledek?  

Nečasová má již výslech za sebou, stejně jako další dva obžalovaní, bývalí šéfové tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Výslechy se vedly od pondělí za zavřenými dveřmi kvůli utajeným informacím. Čtveřici hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci. Nečasová k soudu dnes nepřišla, od úterý je z jednání omluvená. Vojenští důstojníci se jednání účastnili. Pohůnek začal hovořit k soudu v úterý odpoledne a vyjádřil se jen k části obžaloby. Zbytek komentoval dnes.

Pohůnkem se uzavřela úvodní část hlavního líčení, při které se obvinění vyjadřovali k obžalobě. Následovat budou výslechy svědků. Soudkyně Helena Králová původně předvolala na dnešní odpoledne první dva. Jedním z nich měl být bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Nakonec je ale z časových důvodů odložila na jiné termíny.

Původně měl tento týden vypovídat také manžel Nečasové, expremiér Petr Nečas, a jeho bývalá manželka Radka. Právě Radky Nečasové se týkalo údajné sledování. Podle obžaloby zneužila v roce 2012 tehdy Jana Nagyová rozvědku k jejímu sledování, když šéfovala Nečasově kabinetu. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Vzhledem k tomu, že se výslechy obžalovaných protáhly, Králová Nečase a jeho exmanželku odvolala. Podle žalobce Rostislava Bajgera na jejich svědectví dojde až v příštích termínech.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečasová zatím s novináři nehovořila, mluvil za ni jen její advokát Eduard Bruna. Vojenští důstojníci tvrdí, že nikdo rozvědku nezneužil a nebyl porušen zákon. Například Kovanda již dříve v rozhovoru s ČTK uvedl, že se nejednalo o sledování, ale zpravodajci prověřovali podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst" a akce byla tzv. kontrasledováním. Páleník také již dříve uvedl, že Nečas údajně o sledování věděl.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Jana Nagyová Jan Pohůnek (zpravodajec) soudy

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 22 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy