Zneužila Nagyová rozvědku? Pohůnek je v těžké pozici

Praha - Těžkou pozici má podle státního zástupce bývalý pracovník Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Pohůnek obžalovaný v případu někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Některé otázky Pohůnek nevyjasnil, řekl novinářům žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje. Zpravodajec ale tvrdí, že se mu těžko vysvětluje práce Vojenského zpravodajství žalobcům, kteří jí prý nerozumí. Pohůnek byl dnes vyslýchán u Obvodního soudu pro Prahu 1, Nečasovou žalobci viní ze zneužití rozvědky. Pohůnkem se dnes dokončily výpovědi obžalovaných.

Hlavní líčení pokračuje ještě ve čtvrtek, kdy přijde svědčit několik pracovníků VZ s utajovanou totožností. Jejich výslechy se odehrají za zavřenými dveřmi a zřejmě ani nevstoupí do jednací síně, protože budou vypovídat přes mikrofon z jiné místnosti. Projednání pak soudkyně odročí na další termíny.

Bajger řekl, že Pohůnek po výslechu odpovídal na jeho otázky a po polední přestávce se ptali advokáti. "Myslím si, že má poměrně těžkou pozici. Řekl bych to takto: My některé otázky považujeme za nezodpovězené," uvedl. Nic překvapivého prý nezaznamenal. "Obecně trestná činnost byla popřena ze strany obžalovaných, v podstatě vyšli s určitým novem u hlavního líčení, ale s tím, které jsme očekávali," dodal.

Podle Pohůnka žalobci práci zpravodajců nerozumí. "Je zřejmé, že nemají naprosto žádné povědomí o formách a metodách práce služby a vnitřním řízení. Pak se velice těžce může reagovat na jakési jejich domněnky nebo představy," řekl novinářům. Podle něj měli případ prověřovat příslušní policisté proškolení ve zpravodajské činnosti, jejichž práci dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Podobně funguje odbor vnitřní kontroly i u ostatních tajných služeb - Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Psali jsme:
Kauza Nagygate: Soud "dusil" Nečasovou dvě hodiny. Výsledek?  

Nečasová má již výslech za sebou, stejně jako další dva obžalovaní, bývalí šéfové tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Výslechy se vedly od pondělí za zavřenými dveřmi kvůli utajeným informacím. Čtveřici hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci. Nečasová k soudu dnes nepřišla, od úterý je z jednání omluvená. Vojenští důstojníci se jednání účastnili. Pohůnek začal hovořit k soudu v úterý odpoledne a vyjádřil se jen k části obžaloby. Zbytek komentoval dnes.

Pohůnkem se uzavřela úvodní část hlavního líčení, při které se obvinění vyjadřovali k obžalobě. Následovat budou výslechy svědků. Soudkyně Helena Králová původně předvolala na dnešní odpoledne první dva. Jedním z nich měl být bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Nakonec je ale z časových důvodů odložila na jiné termíny.

Původně měl tento týden vypovídat také manžel Nečasové, expremiér Petr Nečas, a jeho bývalá manželka Radka. Právě Radky Nečasové se týkalo údajné sledování. Podle obžaloby zneužila v roce 2012 tehdy Jana Nagyová rozvědku k jejímu sledování, když šéfovala Nečasově kabinetu. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Vzhledem k tomu, že se výslechy obžalovaných protáhly, Králová Nečase a jeho exmanželku odvolala. Podle žalobce Rostislava Bajgera na jejich svědectví dojde až v příštích termínech.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečasová zatím s novináři nehovořila, mluvil za ni jen její advokát Eduard Bruna. Vojenští důstojníci tvrdí, že nikdo rozvědku nezneužil a nebyl porušen zákon. Například Kovanda již dříve v rozhovoru s ČTK uvedl, že se nejednalo o sledování, ale zpravodajci prověřovali podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst" a akce byla tzv. kontrasledováním. Páleník také již dříve uvedl, že Nečas údajně o sledování věděl.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Jana Nagyová Jan Pohůnek (zpravodajec) soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy