Zájem o pěstounskou péči roste. Dlouhodobí pěstouni si stěžují na peníze

Praha - V Česku roste zájem o pěstounskou péči. Výrazně přibylo žadatelů, kteří se chtějí stát profesionálním pěstounem na přechodnou dobu. Novela o ochraně dětí jim totiž před dvěma lety výrazně zvedla odměny. Dlouhodobí pěstouni si stěžují na to, že je proti krátkodobým pečovatelům změna zákona znevýhodnila.

I když se díky novým pravidlům řada dětí dostane z ústavu do náhradních rodin, pro všechny chlapce a děvčata pěstouni nejsou. Chybějí hlavně pro víc sourozenců, starší děti, postižené či děti z menšin.

Stát loni v prosinci vyplácel celkem 11.300 pěstounských odměn, na konci roku 2012 jich bylo 9300. Dvě třetiny všech pěstounů tvoří prarodiče, 16 procent jiní příbuzní a zbývající třetinu cizí lidé. Pěstounů na přechodnou dobu bylo teď v polovině ledna podle ministerstva práce 334. Před rokem jich úřady evidovaly 115.

Systém změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí. Upřednostnila náhradní rodinu před pobytem v ústavu. Posílila přechodnou péči, která se v Česku zavedla už v roce 2006. Využívala se ale velmi málo, v roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí. Zájem o ni vzrostl před dvěma lety, kdy se upravily odměny. Dlouhodobý pěstoun dostává podle počtu dětí měsíčně od 8000 do 20.000 korun. Přechodný profesionální pěstoun pobírá 20.000 korun i v době, kdy zrovna o žádné dítě nepečuje. Když se stará o postižené dítě, má 24.000 korun.

Dlouhodobí pěstouni si stěžují na to, že je novela proti jejich profesionálním kolegům znevýhodnila. Dostávají méně peněz, částka se navíc s rostoucím počtem dětí snižuje. Poukazují i na to, že soudy o svěření dětí rozhodují dlouho, někdy to trvá i měsíce. Podle náměstkyně ministerstva práce Jany Hanzlíkové novela přispěla k tomu, aby v ústavech ubývalo dětí a posílila se pomoc rodinám. Resort práce a spravedlnosti o dlouhých řízeních vědí a budou problém řešit, uvedla náměstkyně.

Související

Více souvisejících

pěstounská péče děti

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy