Praha/Ženeva - Téměř polovina lidí ve věku 12 až 35 let si pouští hudbu nebezpečně nahlas, varovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Čtěte dál a dozvíte se víc o jednom nebezpečném mýtu.
Zhruba 1,1 miliardy mladých lidí na celém světě se vystavuje riziku zhoršení sluchu kvůli poslechu hlasité hudby nebo pobytu v hlučném prostředí.
Ze studie provedené v zemích s průměrně středními a vysokými příjmy podle WHO vyplývá, že téměř polovina dospívající mládeže a mladých dospělých poslouchá nebezpečně nahlas hudbu na svých přehrávačích a mobilních telefonech a zhruba 40 procent mladých lidí je vystaveno škodlivým úrovním hlasitosti v klubech, barech a na sportovních akcích.
Podle WHO je zdraví nebezpečná už hlasitost nad 85 decibelů po dobu osmi hodin nebo 100 decibelů po dobu 15 minut. Organizace mladým lidem doporučuje, aby hudbu poslouchali s přestávkami, používali mobilní aplikace omezující úroveň hlasitosti nebo aby hudbu z přenosných přehrávačů neposlouchali déle než hodinu denně.
Mýtus: Uši si na hluk mohou "zvyknout"
Tento typický argument mnoha fanoušků hlasité hudby je naprostý nesmysl, informuje auris-audio.cz. Hlasitá hudba může poškodit sluch každého člověka a sluch si nelze proti tomuto poškození "otužovat" např. častějším poslechem hlasité hudby. Citlivost a zranitelnost sluchu každého člověka je individuální, ale nikdo neví dopředu, jak citlivý je jeho sluch, dokud si jej nepoškodí.
Záludnost poškození sluchu hlukem spočívá v tom, že je obvykle nebolestivé a postupné. Proto si mnohdy člověk vůbec neuvědomí, že ztrácí sluch. A když si konečně všimnete, že se něco děje (hůře slyšíte, jste přecitlivělí na hluk, zvoní Vám v uších), je už příliš pozdě, protože hlukem způsobené poškození sluchu je nevratné, jelikož vláskové buňky ve vnitřním uchu se neumí zregenerovat.
Hluk může způsobit řadu zdravotních problémů:
- zhoršení sluchu až hluchotu- tinnitus- stres- zvýšený krevní tlak- bolesti hlavy- tělesné vyčerpání- potíže se soustředěním- žaludeční a trávicí obtíže- problémy s krevním oběhem- poruchy spánku
Související
WHO vydala varování před masivní epidemií chřipky. Překvapivě se šíří i ve školách
WHO zažívá kvůli odchodu USA nejtěžší období v historii. Ztrácí tisíce lidí
WHO (Světová zdravotnická organizace) , zdraví , Hluk
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 1 hodinou
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 2 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 3 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 5 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 5 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 7 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 7 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 8 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 10 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.
Zdroj: Libor Novák