Poul odmítl v kauze Nagygate vypovídat. Čeho se bojí?

Praha - Bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul dnes odmítl vypovídat před soudem v kauze exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Mohlo by mu zřejmě hrozit trestní stíhání. Poula policie v případu v roce 2013 také zadržela, obviněn ale nakonec nebyl. Dalšími obžalovanými jsou bývalí ředitelé VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pět let vězení za zneužití pravomoci. Hlavní líčení bude pokračovat v polovině dubna.

Poul využil svého práva nevypovídat z důvodů, podle kterých by "svojí výpovědí mohl přivodit trestní stíhání sobě nebo osobě blízké". "V červnu 2013 jsem byl zadržen v této věci. Po dobu mého zadržení mně byly předestírány důvody vazby. Připomínám, že mi nebylo sděleno, proč jsem byl zadržen. Odmítám vypovídat," řekl soudkyni Heleně Králové na Obvodním soudu pro Prahu 1 Poul.

Soud tento týden vyslechl dva svědky z Úřadu vlády, které údajně nechala na jaře 2013 tehdy Nagyová sledovat kvůli podezření ze zneužití služebního auta. Oba vypověděli, že kromě Nagyové nařídil sledování také Poul, který je seznámil s výsledky akce, což byly například fotografie. Také jim údajně hrozil výpovědí.

Dozorující žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Rostislav Bajger novinářům řekl, že pokud by Poul vypovídal, mohlo by mu hrozit trestní stíhání. "V tomto případě shledáváme postup soudu za zcela zákonný. Musíme respektovat práva osob," dodal. Nepovažuje ale za pravdivé tvrzení Poula, že po dobu zadržení neměl informaci o tom, z čeho je podezřelý. "Je to zcela liché a v tomto směru nepravdivé," zmínil žalobce.

Poula nakonec prý nebylo možné trestně stíhat kvůli důkazům. "Existovalo podezření, ale nesplňovalo to potřebný stupeň pro zahájení trestního stíhání," dodal.

Psali jsme:
V kauze Nagygate vypovídal exšéf agentů. Tragikomedie, říká Páleník Sledování Nečasové? Nevěřil jsem vlastním uším, řekl Vondra u soudu  

Soudkyně dnes odročila hlavní líčení na 13. až 16. dubna. K výslechu by měl přijít například expremiér Petr Nečas. Podle advokátů by měl vysvětlit, kdo sledování zadal. Podle obžaloby sledování zařídila Nagyová. Pokud by vzal odpovědnost na sebe, mohl by tím Nečasové v kauze pomoci.

Soud dnes vyslechl také bývalého zpravodajce Bohumila Zajíčka, kterého Pohůnek oslovil, aby zajistil soukromou agenturu na sledování. "Vnímal jsem to jako službu pro stát," řekl Zajíček. Akce prý stála zhruba 100.000 korun a Pohůnek k ní neměl žádné výtky. "Předával jsem flashky a nosil kolegům finanční prostředky od Vojenského zpravodajství od pana Pohůnka. To bylo veškeré moje působení," dodal. Podle jeho domněnky se jednalo o sledování vozidel a týkalo se to údajně úkolu "z vysokých kruhů, možná někoho z okruhu vlády".

Výpověď Zajíčka nepřinesla podle žalobce Bajgera nic nového. Prý se pouze potvrdila informace o sledování detektivní agenturou. "Pro nás je podstatné to, že sám svědek to chápal tak, že tento úkol mu byl zadán Vojenským zpravodajstvím," komentoval výpověď Bajger.

Soud projednává kauzu od loňského listopadu. Tento týden u soudu vypovídali mimo jiné exministr obrany Alexandr Vondra a bývalý pověřený šéf VZ Rostislav Pilc.

Obžaloba tvrdí, že Nagyová zařídila na podzim roku 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky. Poté ještě údajně nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády. Na akcích se podle státního zastupitelství podílela rozvědka a soukromá agentura.

Případ vedl v roce 2013 k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní vinu odmítli. Například Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale o tzv. kontrasledování. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst".

Související

Vláda

Miliony zabavené při razii v sídle úřadu vlády zůstanou státu, rozhodl soud

Částka 3,5 milionu korun, kterou policie zajistila při razii v červnu 2013 na úřadu vlády, zůstane státu. O peníze se prostřednictvím svých rodičů soudil tehdejší vedoucí úřadu Lubomír Poul, který tvrdil, že šlo o soukromé úspory. Soud loni žalobu zamítl a Poulovi nyní stáhli odvolání, které proti tomuto rozhodnutí podali. Rozsudek je tak pravomocný. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.
Ilustrační foto

3,5 milionu ve vládním trezoru? Rodiče Poula nemají na peníze nárok, rozhodl soud

Rodiče někdejšího vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula nemají nárok na 3,5 milionu korun, které policie zabavila při razii v červnu 2013 v Poulově trezoru. Dnes o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1, podle nějž se žalobcům nepodařilo prokázat tvrzení, že peníze byly a jsou jejich. Verdikt není pravomocný, Poulovi se proti němu mohou odvolat.

Více souvisejících

Lubomír Poul Jana Nagyová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy