Funguje v Česku demokracie? Čtvrtina populace volá po diktatuře, zjistil průzkum

Praha - Součástí únorového šetření CVVM bylo několik otázek, které se týkaly názorů respondentů na fungování demokracie v České republice, obecného postoje k demokracii a respektování lidských práv v ČR.

Spokojenost s tím, jak v ČR funguje demokracie, vyjádřila nadpoloviční většina respondentů (55 %), z toho 6 % se cítí „rozhodně spokojeno" a 49 % „spíše spokojeno". Kriticky zhodnotily fungování demokracie dvě pětiny dotázaných (41 %), v tom 32 % je s ním „spíše nespokojeno" a 9 % „rozhodně nespokojeno". 4 % oslovených se k položené otázce nedokázala vyjádřit a zvolila proto odpověď „nevím", uvedl soc.cas.cz.

Spokojenost s fungováním demokracie v ČR klesá s rostoucím věkem a zvyšuje se spolu s rostoucí životní úrovní. Častěji ji rovněž vyjadřují studenti, podnikatelé a živnostníci, obyvatelé Prahy, lidé, kteří se na škále politické orientace sami řadí jednoznačně napravo, a voliči, kteří by ve volbách podpořili ODS nebo ANO. Nespokojenost je naopak častější u nezaměstnaných, důchodců, lidí, kteří se sami řadí jednoznačně na levou stranu politického spektra, a potenciálních voličů KSČM, případně rozhodnutých nevoličů.

"Oproti šetření z října 2014 došlo k nárůstu podílu občanů spokojených s fungováním demokracie v naší zemi o 7 procentních bodů, a naopak poklesu nespokojených o 6 procentních bodů," stojí v tiskové zprávě CVVM.

Polovina (50 %) českých občanů věří, že demokracie je lepší než jakýkoliv jiný způsob vlády. Otevřenost možnosti autoritativního způsobu vlády deklarovala v našem výzkumu necelá čtvrtina oslovených (24 %), další přibližně pětina (21 %) se domnívá, že je lhostejné, zda v zemi je demokratický, nebo nedemokratický režim. Zbylých 5 % dotázaných se k položené otázce nedokázalo vyjádřit.

Podíl dotázaných, kteří věří, že demokracie je lepší než jakýkoliv jiný způsob vlády, v porovnání se situací před rokem vzrostl o 5 procentních bodů. Aktuální výsledek je tak nejvyšší od roku 2012 a srovnatelný s obdobím let 2007 až 2011. V porovnání s únorem 2014 současně došlo k poklesu podílu těch, jež by za určitých okolností byli ochotni akceptovat nastolení autoritativního způsobu vlády, o 6 procentních bodů a ten je tak v podstatě srovnatelný s většinou výsledků z let 2007 až 2013.

Demokracie má častěji zastánce u lidí s vysokoškolským vzděláním, občanů označujících svoji životní úroveň jako dobrou, mladých lidí ve věku od 15 do 29 let a obyvatel Prahy. Z hlediska politických preferencí považují demokracii za nejlepší způsob vlády zejména lidé, kteří se sami zařazují k pravici nebo pravému středu, především pak voliči ODS a TOP 09. Možnost autoritativní vlády naproti tomu statisticky významně častěji zmiňují muži, obyvatelé Jihomoravského kraje, lidé hlásící se k levici nebo levému středu a ti, kteří by ve volbách podpořili KSČM.

"Skupinu těch, kteří se domnívají, že je vlastně jedno, zda máme demokratický, nebo nedemokratický režim, tvořili obyvatelé Libereckého kraje, respondenti se základním vzděláním, vyučení nebo se středním vzděláním bez maturity, dotázaní deklarující špatnou životní úroveň vlastní domácnosti, důchodci, nezaměstnaní, lidé řadící se na pravo-levé škále politické orientace jednoznačně k levici a dotázaní, kteří současně uvedli, že případných voleb do PS by se rozhodně nezúčastnili," uzavřeli autoři průzkumu.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy demokracie Vlajky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy