Nejlepší recepty na domácí sirupy plné vitaminů a za pár korun

Praha - Domácí šťávy a sirupy jsou zdravé a většina z nich pomáhá léčit třeba nachlazení nebo chřipku. Jsou velkými pomocníky imunity, a když si je uděláte doma, nebudou obsahovat žádné škodliviny.

Domácí sirupy a šťávy neobsahují žádná škodlivá éčka a další chemikálie. Jsou čistě přírodní. Výborně pomáhají v tomto psím počasí, kdy je chvilku zima a chvilku teplo. Zkuste si udělat sirup z plodů, které teď na podzim hojně rostou všude kolem nás! Zaručeně tím uděláte něco pro své zdraví! A ještě ušetříte!

Šípková šťáva do vody

Šípek zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím, působí jako skvělý životabudič při jarních únavách nebo chřipce. Plody jsou mírně močopudné, což pročišťuje organismus, používá se tedy k léčbě močového ústrojí, ledvin. Je vhodný i při bolesti v krku, průduškových potížích. Pít ho ale můžete i jen tak, jako preventivní všelék plný vitaminu C. A jak si ho udělat? Zkuste to podle nás!

Co potřebujete:• 1 kg dobře vyzrálých šípků – nesmí být přemrzlé• 2 litry vody• 1 a půl kilogramu krystalového cukru (můžete dát i jen kilo, záleží podle vaší chuti)• 1 kyselina citronová

Šípky zbavte chlupatých konců. Rozmixujte v robotu a zalijte 2 litry vody. Nechte chvíli louhovat. Směs potom nalijte do hrnce a na mírném ohni vařte asi 10 minut. Potom vodu přeceďte přes síto. Pokud se chcete zbavit všech chloupků a zrníček, přeceďte vodu ještě přes plátno nebo utěrku.

Přefiltrovanou vodu zahřejte na 70 stupňů a za stálého míchání do ní postupně přidávejte cukr, dokud se úplně nerozpustí. Dochutit ho můžete ještě citrónovou šťávou. Horkou tekutinu nalijte do sklenice a zatřeste s nimi nahoru a dolů. Šťávu nechejte vychladnout a sirup je na světě. Doporučuje se na povrch sklenice nalít ještě lžičku alkoholu. To už ale nemusíte. Skladujte na chladném místě.

Jeřabinový sirup

Jeřabiny působí velmi pozitivně na revma. Pomáhají při onemocnění močového měchýře a také vyplavovat drobné ledvinové kaménky a písek. Posilují imunitu a jsou chutné. Konzumaci čerstvých jeřabin se ale raději vyhněte, můžou přivodit nevolnost, zvracení či bolesti hlavy. Je proto lepší z nich udělat čaj nebo sirup. A jaký je recept?

Jeřabiny očistěte a důkladně umyjte. Potom je odšťavněte a získanou tekutinu dejte do hrnce. Získanou šťávu smíchejte s ovocným cukrem nebo kvalitním medem v poměru 1:1. Poté pomalu vařte, dokud směs nezhoustne. Hotový sirup nalijte do sklenic, dobře uzavřete a dejte vychladnout dnem vzhůru. Sirup skladujeme v chladničce. Pro posílení organismu podáváme 1krát denně 1 lžičku (dětem půl lžičky).

Jablečný sirup

Jablka jsou zdrojem vitaminů a jsou velmi chutná. Říká se o nich, že jsou to kulatá lékárna. Regulují trávení, bojují proti infekcím, mají detoxikační a také regenerační účinky. Jablka posilují imunitu, povzbuzují náladu, což v tomto chmurném počasí potřebujeme všichni. Také zvyšují vitalitu a dokonce zpomalují stárnutí. Můžete je jíst jen tak, nebo si z nich vytvořit sirup. A jak na to?

Co budete potřebovat:Pyré:• 1,2 kg jablek• vodaNa sirup:• 1 litr jablečné šťávy (připravíte z pyré)• 1 kg cukru• 2, 5 dl vody• šťávu ze dvou citrónů

Jablka umyjte a zbavte jádřinců. Potom je nakrájejte na čtvrtky a vložte do studené vody, aby nezhnědly. Dejte je do hrnce a podlijte vodou, aby byly potopené do ¼ hrnce a povařte 10 minut, dokud nezměknou.

Směs nechte vychladnout a propasírujte přes sítko. Vznikne vám pyré. To překapejte přes plátěnou utěrku. Překapanou šťávu promíchejte s cukrem, citrónovou šťávou, vodou a několik minut povařte. V průběhu vaření odstraňujte pěnu, která se na povrchu utvoří. Horký sirup nalijte do nahřátých lahví a dobře uzavřete. Skladujte na chladném místě.

Související

Více souvisejících

nápoje zdraví recepty, vaření

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. 179 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla 179 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

umělá inteligence (AI)

Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence

Pokud byl rok 2024 ve znamení velkých jazykových modelů (LLMs), rok 2025 se zdá být rokem AI „agentů“. Tyto kvazi-inteligentní systémy, využívající LLMs jako základní stavební kameny, mají potenciál překonat schopnost generovat text či odpovídat na dotazy. AI agenti budou provádět složité sekvence úkolů a plnit vysoké, často vágně definované cíle podobně, jako by to udělal člověk. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Alkohol, ilustrační foto

Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít

Oslavy konce roku se blíží, a s nimi i oslavy, večírky a další společenské akce, které často zahrnují hojné množství míchaných nápojů, piva a vína. Alkohol se sice často pojí s oslavami, ale jeho nadměrná konzumace představuje vážné zdravotní riziko. Jak ale poznat, kdy už je ho příliš? A jak se s alkoholem vypořádat, pokud ho chceme během svátků omezit? Odpovědi na tyto otázky poskytla serveru CNN Dr. Leana Wen, odbornice na zdraví a lékařka působící na Univerzitě George Washingtona.

před 8 hodinami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy