Praha - Domácí šťávy a sirupy jsou zdravé a většina z nich pomáhá léčit třeba nachlazení nebo chřipku. Jsou velkými pomocníky imunity, a když si je uděláte doma, nebudou obsahovat žádné škodliviny.
Domácí sirupy a šťávy neobsahují žádná škodlivá éčka a další chemikálie. Jsou čistě přírodní. Výborně pomáhají v tomto psím počasí, kdy je chvilku zima a chvilku teplo. Zkuste si udělat sirup z plodů, které teď na podzim hojně rostou všude kolem nás! Zaručeně tím uděláte něco pro své zdraví! A ještě ušetříte!
Šípková šťáva do vody
Šípek zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím, působí jako skvělý životabudič při jarních únavách nebo chřipce. Plody jsou mírně močopudné, což pročišťuje organismus, používá se tedy k léčbě močového ústrojí, ledvin. Je vhodný i při bolesti v krku, průduškových potížích. Pít ho ale můžete i jen tak, jako preventivní všelék plný vitaminu C. A jak si ho udělat? Zkuste to podle nás!
Co potřebujete:• 1 kg dobře vyzrálých šípků – nesmí být přemrzlé• 2 litry vody• 1 a půl kilogramu krystalového cukru (můžete dát i jen kilo, záleží podle vaší chuti)• 1 kyselina citronová
Šípky zbavte chlupatých konců. Rozmixujte v robotu a zalijte 2 litry vody. Nechte chvíli louhovat. Směs potom nalijte do hrnce a na mírném ohni vařte asi 10 minut. Potom vodu přeceďte přes síto. Pokud se chcete zbavit všech chloupků a zrníček, přeceďte vodu ještě přes plátno nebo utěrku.
Přefiltrovanou vodu zahřejte na 70 stupňů a za stálého míchání do ní postupně přidávejte cukr, dokud se úplně nerozpustí. Dochutit ho můžete ještě citrónovou šťávou. Horkou tekutinu nalijte do sklenice a zatřeste s nimi nahoru a dolů. Šťávu nechejte vychladnout a sirup je na světě. Doporučuje se na povrch sklenice nalít ještě lžičku alkoholu. To už ale nemusíte. Skladujte na chladném místě.
Jeřabinový sirup
Jeřabiny působí velmi pozitivně na revma. Pomáhají při onemocnění močového měchýře a také vyplavovat drobné ledvinové kaménky a písek. Posilují imunitu a jsou chutné. Konzumaci čerstvých jeřabin se ale raději vyhněte, můžou přivodit nevolnost, zvracení či bolesti hlavy. Je proto lepší z nich udělat čaj nebo sirup. A jaký je recept?
Jeřabiny očistěte a důkladně umyjte. Potom je odšťavněte a získanou tekutinu dejte do hrnce. Získanou šťávu smíchejte s ovocným cukrem nebo kvalitním medem v poměru 1:1. Poté pomalu vařte, dokud směs nezhoustne. Hotový sirup nalijte do sklenic, dobře uzavřete a dejte vychladnout dnem vzhůru. Sirup skladujeme v chladničce. Pro posílení organismu podáváme 1krát denně 1 lžičku (dětem půl lžičky).
Jablečný sirup
Jablka jsou zdrojem vitaminů a jsou velmi chutná. Říká se o nich, že jsou to kulatá lékárna. Regulují trávení, bojují proti infekcím, mají detoxikační a také regenerační účinky. Jablka posilují imunitu, povzbuzují náladu, což v tomto chmurném počasí potřebujeme všichni. Také zvyšují vitalitu a dokonce zpomalují stárnutí. Můžete je jíst jen tak, nebo si z nich vytvořit sirup. A jak na to?
Co budete potřebovat:Pyré:• 1,2 kg jablek• vodaNa sirup:• 1 litr jablečné šťávy (připravíte z pyré)• 1 kg cukru• 2, 5 dl vody• šťávu ze dvou citrónů
Jablka umyjte a zbavte jádřinců. Potom je nakrájejte na čtvrtky a vložte do studené vody, aby nezhnědly. Dejte je do hrnce a podlijte vodou, aby byly potopené do ¼ hrnce a povařte 10 minut, dokud nezměknou.
Směs nechte vychladnout a propasírujte přes sítko. Vznikne vám pyré. To překapejte přes plátěnou utěrku. Překapanou šťávu promíchejte s cukrem, citrónovou šťávou, vodou a několik minut povařte. V průběhu vaření odstraňujte pěnu, která se na povrchu utvoří. Horký sirup nalijte do nahřátých lahví a dobře uzavřete. Skladujte na chladném místě.
Související
Mojito, Margarita nebo Piňa Colada. Jak vznikly oblíbené letní drinky?
Punč a svařák patří k Vánocům. Jak je dělala Magdalena Dobromila Rettigová?
nápoje , zdraví , recepty, vaření
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Kavelašvili je novým gruzínským prezidentem. Profesionální sportovec odmítá Západ a tíhne k Putinovi
před 2 hodinami
"Zastírají stopy absurdními teoriemi." Alijev obvinil Rusko ze sestřelení ázerbájdžánského letadla
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. 179 lidí je po smrti
před 3 hodinami
Nejmladší oběti katastrofy v Jižní Koreji byly tři roky. Poslední slova pasažérů
před 5 hodinami
Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence
před 6 hodinami
Putin vládne Rusku čtvrt století. Poslední slova Jelcina jsem vyplnil, tvrdí. Experti si ale myslí opak
před 7 hodinami
Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít
před 8 hodinami
Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery
před 9 hodinami
Zdravotní péče je v Pásmu Gazy minulostí. Izrael po brutální evakuaci zavřel jednu z posledních nemocnic
před 11 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Dorazí mrazy i citelné oteplení, sníh, déšť i vítr
včera
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
včera
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
včera
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
včera
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
včera
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
včera
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
včera
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
včera
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
včera
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.
Zdroj: Libor Novák