Nesmysl a lež. Obžalovaní v kauze lihové mafie se do sebe pustili

Olomouc - Šéf tzv. lihové mafie Radek Březina dnes před olomouckým soudem obvinil svého bývalého blízkého spolupracovníka Lubomíra Kaláče, že bez jeho vědomí rozprodával zásoby nelegálního lihu a podplatil dalšího člena skupiny. Kvůli jeho lživé výpovědi týkající se skladů s lihem měl skončit za mřížemi také Březinův mladší bratr Tomáš. Kaláč tvrzení Březiny o snaze ovlivnit takto vyšetřování označil za nesmysl.

Březina řekl, že když policie odhalila nelegální sklad lihu v Olomouci, tak kolegovi s příjmením Kirchner, který později zemřel, řekl, ať raději zlikviduje nájemní smlouvu na sklad ve Valašském Meziříčí. Březina se obával domovních prohlídek. Kaláč pak měl zlikvidovat dokumenty týkají se dalšího skladu ve Stojčíně na Pehlřimovsku.

Kirchner prý Březinovi řekl, že smlouvu roztrhal a vyhodil, policie ji však při domovní prohlídce našla. "Ve výpovědi poté uvedl, že se na tom (uzavření smlouvy) domluvil s Tomášem Březinou. Nebyla to pravda," řekl Radek Březina, podle kterého jeho bratr poté skončil ve vazbě, ze které byl později propuštěn a získal status spolupracujícího obviněného.

Březina míní, že Kirchnerovi musel někdo zaplatil za to, že si nechal nájemní smlouvu, riskoval vězení a vinu za sklad ve Valašském Meziříčí při výslechu svalil na Tomáše Březinu. "Kaláč si Kirchnera platil. Poté, co prodal líh a nebylo už co rozprodávat, tak s tím přestal a Kirchner se doznal," tvrdí Březina. U soudu byl dnes přečten dopis, ve kterém Kirchner později na Březinův popud popsal tajný odvoz nelegálního lihu ze skladu ve Stojčíně, který měl za zády Březiny organizovat Kaláč, jenž pak alkohol prodával.

Kaláč naopak tvrdí, že Kirchnerovi nikdy nic neplatil. "Je to nesmysl. Je to další důkaz toho, jak se Březina snaží případ ovlivnit," řekl Kaláč, podle nějž chce Březina tímto způsobem pouze odvrátit pozornost od svých nekalých aktivit. Kaláč dnes u soudu kontroval tím, že Kirchner měl za sepsání dopisu dostat 50.000 korun.

U soudu dnes vypovídal také Alois Kopejtko, který areál bývalé cihelny ve Stojčíně hlídal a měl se podílet na odvozu sudů s lihem. Kopejtko svoji výpověď často měnil a nakonec i pod tíhou odposlechů telefonních hovorů potvrdil, že na Kaláčův příkaz nakládal na automobil zhruba 25 sudů, avšak neměl ponětí, že obsahují nelegální líh.

Radek Březina a Kaláč se už dříve před soudem vzájemně usvědčovali ze lží, snahy vyvinit se, ale i z údajných krádeží lihu. Jejich spor se týká především otázky trestu. Kaláč jej může dostat na rozdíl od Březiny mírnější, získal totiž status spolupracujícího obviněného. Obě strany se také obviňují z podplácení klíčových svědků.

Soud případ, v němž osm obžalovaných údajně připravilo stát při obchodech s nelegálním lihem o rekordních 6,7 miliardy korun na daních, loni spojil s původní Březinovou obžalobou týkající se skrytých zásob lihu. Případem se soud zabývá od loňského prosince a tento týden budou vyslechnuti další svědci.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) soudy

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy