Trápí vás migréna? Zacvičte si proti ní přímo na své židli

Praha - Migréna je strašákem moderního člověka. Jednou z jejích nejčastějších příčin je špatné sezení. Židle ale nemusí být jen mučícím nástrojem. Dají se na ní zvládnout i cviky proti migréně.

K migréně přispívají naše civilizační návyky, nezdravý styl života či špatná kondice a kvůli ní ochablé svaly kolem páteře, krku a hlavy. Velmi často bývá příčinou úporných bolestí hlavy prosté sezení na židli. Proč zrovna to?

V poměrně nedávné minulosti člověka se sezením žádný problém nebyl. Při sezení člověk obvykle odpočíval, přirozenější a častější pro něj byl ale pohyb. Dnes tomu je u mnoha lidí obráceně. Mají sedavé zaměstnání, ve kterém stráví většinu dne. A doma si opět sednou. Pohyb jim často úplně chybí.

Moderní život předběhl evoluci. Lidské tělo není evolučně přichystáno na hodiny a hodiny sezení. Co ale s tím, když zkrátka máme sedavé zaměstnání? Tím nejzákladnějším je naučit se správně sedět. Jak na to?

Nejprve si seřiďte výšku židle. Chodidla by měla ležet na zemi, ale nohy v kolenou nesvírají úplně pravý úhel. Stehna by měla klesat zhruba v úhlu 15 stupňů. Stejný úhel sklopení by měl mít i sedák židle. A teď to nejdůležitější - sedět bychom měli zpříma a rovně a páteř by v tom případě měla svírat s osou stehenních kostí úhel mezi 110 až 130°. Úhel 110°se používá pro tzv. aktivní pracovní sezení, kdy rukama pracujeme na stole. Úhel 130°je vhodnější pro pasivní způsob sezení.

Jak už jsme napsali, židle nemusí být jen mučícím nástrojem nebo místem, kde si protrpíme pracovní dobu. Můžete si na ní i jednoduše zacvičit. Cviky obvykle nepomáhají proti rozjeté migréně a lékaři dokonce doporučují v takovém případě necvičit. Vlastně vám to nedovolí ani bolest hlavy. S pomocí následujících cviků se ale můžete migréně preventivně vyhnout a pokud budete pravidelně cvičit, možná se už nikdy neozve.

Nejlepším receptem proti většině bolestí hlavy jsou cvičení, která zabraňují zkrácení krčních svalů. Mezi nevhodnější patří předklon, úklon hlavy, otáčení nebo koulení hlavou ze strany na stranu a protažení, které ráno připraví krk na celodenní držení těžké hlavy. Lékaři však důrazně doporučují vynechat záklon hlavy.

Vysouvání brady

Prvním tipem je naprosto jednoduchý cvik s vysouváním brady. Vypadá trochu nezvykle a asi by vás nenapadlo ho cvičit, ale vyzkoušejte si ho. Funguje jako prevence migrény a jde o vysouvání brady. Pohodlně se usaďte a představte si, že vaše brada je něco jako šuplík nebo zásuvka u stolu. S nádechem ten "šuplík" vysouvejte před obličej, s výdechem bradu zase zasunujte. Důležité je, že brada se při vysouvání vpřed nezdvihá, ale je stále v jedné přímce.

Jednoduchý strečink neurologů z Kalifornie

Jde o techniku, kterou vyvinuli v osmdesátých letech neurologové na univerzitě Loma Linda v Kalifornii. Autoři tvrdím, že se s pomocí tohoto cviku zbaví bolestí hlavy devět lidí z deseti. I tentokrát stačí sedět na židli - vše, co budete potřebovat, je vaše hlava a vaše dvě ruce.

Pohodlně se usaďte a otočte hlavu doleva jako byste se chtěli podívat přes levé rameno. Ukazováček levé ruky si dejte na pravou tvář tak, že máte bradu opřenou o dlaň a pod bradou je i váš palec. Potom velmi jemně tlačte rukou hlavu doleva.

Současně si ale položte svoji pravou ruku shora na hlavu tak, že se prostředníkem pravé ruky dotknete levého ucha. Touto pravou rukou pak velice jemně tlačte hlavu dolů k hrudníku.

Těsně předtím, než vám bude cvik a poloha hlavy nepříjemná, pohyb zastavte a v této pozici vydržte deset sekund. Potom totéž zopakujte s otáčením hlavy na pravou stranu. Tento cvik opakujte na každou stranu celkem třikrát. Důležité je postupovat jemně a nikoli násilím nebo silou. Neměli byste překročit chvíli, kdy je vám cvik nepříjemný. Tlak by měl jemný, ale stálý.

Neurologové tento cvik vyvinuli poté, co zjistili, že za většinou bolestí hlavy jsou napjaté krční svaly. Právě na ně je tento cvik cílený. Pokud trpíte chronickou bolestí, měli byste tuto sérii cviků dělat každé dvě hodiny. Později už třeba jen dvakrát denně jako prevenci. Zkušenosti těch, co to zkusili, říkají, že už po týdnu se vám uleví. I ty nejúpornější případy chronických bolestí je možné napravit do tří měsíců.

Jednoduché procvičování

Nejzákladnějším procvičováním krční páteře jsou cviky, které už patrně znáte. Třeba ze školního tělocviku. Všechny je můžete provádět při sezení na židli:

- uklánějte hlavu. S výdechem na jednu stranu a pak na druhou.

- rotujte hlavou zleva doprava a naopak. Krční páteř mějte po celou dobu v jedné ose s páteří.

- položte si ruce na ramena tak, že prsty směřují k lopatkám a lokty trčí vpřed. S pomalým výdechem pomalu vysunujte hlavu vpřed. Když ji naopak zasunujete, dělejte to společně s nádechem. A pozor - hlava by se neměla předklánět, o předklony nejde.

- dělejte polokroužky hlavou od jednoho ramene ke druhému.

Související

Ilustrační fotografie.

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom neurologicky nemocní, říká lékařka

Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž jejich neurologické onemocnění zcela ignoruje. Lékařka Eva Medová z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady upozorňuje, že zdravotní patálie by se neměla bagatelizovat. „Jedná se o třetí nejčastější neurologické onemocnění, které sice není smrtelné, ale významně ovlivňuje kvalitu života. Mrzí mě, že někteří zaměstnavatelé na lidi trpící migrénou často nahlíží jako na hysteriky či simulanty, anebo blázny. Takoví pacienti potřebují biologickou léčbu,“ říká neuroložka Eva Medová, která dodává, že covid-19 způsobil migrenózní nárůst.
bolest

Češi před okolím migrénu tají, lidé ji neberou vážně. Zdaleka přitom nejde jen o bolest hlavy

REPORTÁŽ - Zvracení, dezorientace, zimnice, průjem nebo neschopnost mluvit. I takto se může projevovat migréna a často se spojí vše dohromady. Pacienti trpící migrénou se proto potýkají s pocity zoufalství, bezmoci a strachu z dalších záchvatů. Přitom své problémy většina tají a přes devadesát procent z nich si myslí, že společnost nebere jejich nemoc vážně. Často ji řeší pouze analgetiky, která se v tomto spojení nadužívají. Nyní má lidem trpící migrénou pomoci mobilní aplikace, kterou dnes lékaři představili novinářům.

Více souvisejících

migréna bolest Lidé

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 33 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy