Praha - Česko začíná podle sociologa Ivana Gabala vypadat tak, jako by se skládalo ze dvou států. Střed a jih je prosperující, sever trápí chudoba. Touto hypotézou okomentoval Gabal výsledky nové analýzy sociálně vyloučených lokalit. Podle ní od roku 2006 vzrostl počet ghett z 310 na 606. Velká část chudinských míst se soustřeďuje právě v severní části republiky. Jednou z hlavních příčin zhoršování situace je podle expertů špatný systém vzdělávání.
"Díváme se na obraz celé české společnosti. Máme tu dva státy - ve střední a jižní části země s velkou ekonomickou dynamikou a rostoucí životní úrovní, v severní části se strukturálními problémy a chudobu," uvedl Gabal, který je nyní poslancem KDU-ČSL.
Analýzu sociálního vyloučení pro ministerstvo práce vytvořila nyní i v roce 2006 Gabalova společnost GAC. Gabal podotkl, že zakázku na nový výzkum jeho agentura získala v roce 2013, kdy v politice ještě nebyl.
Podle Gabala se ghetta rozmělňují a jejich počet roste. Zatížení zažívají regiony se strukturálními problémy. Sociální vyloučení také už není jen "etnický problém", ale proměňuje se v problém chudoby. Přibývá totiž ghett, kde většinu obyvatel už netvoří Romové.
Podle hlavního autora analýzy Karla Čady se hranice ghett rozplývají. "Nedá se tak snadno říct, kde začíná a končí sociálně vyloučená lokalita. Mísí se s okolím," uvedl Čada. Podle něj to platí zvlášť pro některé regiony jako třeba Osoblažsko či Frýdlantsko.
Jako "klíčového hybatele" cesty ke zlepšení vidí Čada vzdělávání. Vzdělávací systém podle něj nedokáže děti z vyloučených míst přimět k tomu, aby dál studovaly, v budoucnu díky tomu našly lepší práci a odrazily se ode dna.
Také podle Gabala je "hlavní vehikl" školský systém. Děti z ghett přebírají životní model svých rodičů. "Padají do stejné, ne-li horší situace, mají horší vzdělání než rodiče. To je protiindustriální model, to je model rozvojových zemí," podotkl sociolog.
Rozdíl za posledních devět let ale vidí v přístupu obcí a měst. Ta už se nesnaží lidi v tísni vystěhovávat ze svého území, ale naopak hledat řešení. Za kvalifikovaného partnera pro radnice považuje Gabal agenturu pro sociální začleňování. Podle Čady analýza ukázala, že se zlepšil stav v místech, kde agentura působila či působí. Zmínil třeba Obrnice, Kadaň či Krásnou Lípu na Šluknovsku.
Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) "legislativní prostředí není ideální" pro zlepšení situace. "Je ale řada obcí, které si dokážou poradit a problematice se věnují. Řada obcí ale také jako by ignorovala, že vyloučenou lokalitu mají. Ty si pak nejvíc stěžují a podepisují petice vládě," uvedla ministryně.
Podle výsledků analýzy by se měl nasměrovat tok evropských financí v příštích letech. Opatření by se měla týkat třeba předškoláků. Vzniknout by podle ministryně měly dětské skupiny, v nichž by se děti připravily na školu. Fungovat by měly dětské kluby, kde by školáci trávili volný čas. "Je jednoduché je zřídit a mnoho to nestojí. Je velký hřích a provinění obcí na dětech, když to nedělají," uvedla Marksová. Nutné je podle ní také zavést sociální bydlení.
Související
Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?
Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?
chudoba , Ivan Gabal , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák