Toto mají být naši noví sousedé: Kdo jsou Eritrejci a proč utíkají?

Praha - Evropská komise se snaží přerozdělit uprchlíky ze Sýrie a z Eritreji, kteří přepluli Středozemní moře a nyní čekají v uprchlických táborech v Itálii a v Řecku. Stovky běženců by mělo přijmout i Česko. O Sýrii už bylo napsáno mnohé, ale co jsou zač Eritrejci a proč jsou ochotni na malých loďkách riskovat životy, aby se dostali do Evropy?

Eritrea leží na východě Afriky na pobřeží Rudého moře. Na západě sousedí se Súdánem, na jihu s Ethiopií a na jihovýchodě se Džibutskem. K Eritreji patří i malé ostrůvky v Rudém moři. Jako nezávislý stát vznikla teprve v roce 1993, když se oddělila od sousední Etiopie. S tou ale v letech 1998 až 2000 svedla krvavý konflikt, při kterém zahynulo 100 000 vojáků a ekonomika země utrpěla těžké rány.

Od vyhlášení nezávislosti vládne v zemi prezident Isaias Afwerki. O volbách si Eritrejci mohou nechat pouze zdát. Omezena jsou i média a to v takové míře, že podle OSN je na tom Eritrea hůře než Severní Korea! S KLDR ji pojí také politické procesy. Ve věznicích sedí desetitisíce disidentů. Často proto, že kritizovali dlouhou službu v armádě.

Britská televize BBC dostala možnost v jinak uzavřené africké zemi natáčet reportáž. Mluvila také s eritrejskými uprchlíky v Británii. Ti vypověděli, že služba v armádě může trvat i deset let a rekruti během této doby nedostávají žádný plat. Jsou dokonce přímo zneužíváni na otrockou práci. Proto spousta mladých lidí dává přednost odchodu ze země.

Eritrejci jsou druhou nejpočetnější skupinou mezi uprchlíky, které italské a řecké lodě zachraňují ve Středozemním moři. Převyšují je akorát bězenci z válkou zmítané Sýrie. I tak z šestimilionové země utečou každý měsíc čtyři tisíce lidí. Režimu prezidenta Afwerkiho masivní odchody mladých lidí příliš nevadí. Zbaví se tak potenciálně problematických obyvatel a ještě může danit peníze posílané do Eritreji příbuzným uprchlíků.

Pokud jde o náboženství, je eritrejská populace rozdělena na křesťanskou a muslimskou část. Ta křesťanská část mírně převažuje. U eritrejských uprchlíků bychom se neměli bát jejich zdravotního stavu. Ačkoliv je Eritrea chudou zemí, zdravotnictví slouží jako výkladní skříň režimu.

Ten přísně dohlíží nad tím, aby děti absolvovaly všechna povinná očkování. Úmrtnost dětí za posledních 40 let klesla na pětinu. Malárii se téměř podařilo vymýtit. Virem HIV je nakaženo přibližně 0,6 % populace, což je jedno z nejnižších čísel v Africe. Kupříkladu Estonsko a Ukrajina jsou na tom hůře.

Se školstvím je to ale v Eritreji horší. Číst a psát umí jen tři čtvrtiny obyvatel starších 15 let, drtivá většina má pouze základní vzdělání. Univerzity fungují pouze pro potřeby armády.

Eritrejci mluví tigriňštinou, arabštinou nebo angličtinou. Oblíbeným nápojem Eritrejců je káva, kterou si vychutnávají při všech návštěvách, obřadech či oslavách. Hostitel ji opatrně rozlévá do malých šálků bez ucha položených na tác. Mezi nejoblíbenější jídla patří tsebhi. To připomíná guláš a většinou se servíruje na tradičních placce indžeře společně pro celou rodinu. Jednotliví strávníci si z ní pak ulamují rukama jednotlivá sousta.

V Africe byla v 60. letech Eritrea proslulá popovou hudbou. I dnes se v Africe těší eritrejští zpěváci velké popularitě. Nejpopulárnějším eritrejským sportem je fotbal. Do africké země se rozšířil během italské okupace. V posledních letech si stále větší oblibu získává silniční cyklistika.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Eritrea Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy