Člověk v tísni přerušil práci v Afghánistánu, vrazi útočili bez varování

Praha/Kábul - V noci na včerejšek vnikli do kanceláře Člověka v tísni v okrese Zaré v severoafghánské provincii Balch neznámí ozbrojenci a postříleli devět pracovníků. Humanitární organizace nyní zvažuje své další působení v Afghánistánu.

"Dokud nevyloučíme méně pravděpodobnou variantu, že se jednalo o cílený útok na naši organizaci, a hrozba se tedy vztahuje i na ostatní lokality a zaměstnance, činnost nebudeme obnovovat," uvedl ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička. Doplnil, že v samotné oblasti, kde ozbrojenci útočili, organizace nezačne znovu pracovat dřív, než bude zaručena bezpečnost jejích pracovníků.

Zástupci organizace dodali, že úterní zabití pracovníků Člověka v tísni v Afghánistánu je největší tragédií od vzniku organizace v roce 1992.

Ozbrojenci vtrhli do ubytovny, v níž spali zaměstnanci Člověka v tísni, a postříleli je. Vyšetřování na místě neštěstí zatím neurčilo totožnost útočníků, ale podle dostupných informací nepocházeli z oblasti, ve které Člověk v tísni působí 13 let. Podle představitelů organizace útoku nepředcházela žádná varování, výhružky či jiné signály, které by mohly určit vzrůstající hrozbu.

Do Afghánistánu odjel podpůrný tým Člověka v tísni včetně ředitele organizace Šimona Pánka. "Prioritou je minimalizovat ohrožení dalších zaměstnanců a postarat se o oběti, jejich rodiny a ty, kteří přežili," uvedl Mrkvička.

Zástupce policejního náčelníka provincie Balch i úřad guvernéra provincie z útoku obvinili bojovníky islamistického hnutí Taliban.

V kontextu pokračujícího ozbrojeného konfliktu v Afghánistánu byly cílené útoky na nevládní neziskové organizace spíše ojedinělé, humanitární pracovníci se však s jeho eskalací stále častěji stávají přímými cíli útoků, a Afghánistán tak pro ně představuje jednu z nejnebezpečnějších zemí. Podle organizace ACBAR, zastřešující práci nevládních organizací v Afghánistánu, od začátku roku 2015 zahynulo již 26 humanitárních pracovníků, dalších 17 bylo zraněno a 40 uneseno.

"Brutalitu útoku odsoudila řada organizací, včetně OSN, EU, afghánského prezidenta Ashrafa Gháního a desítek nevládních organizací působících v Afghánistánu. Zvláštní vyslanec Evropské unie pro Afghánistán, spolu s mnoha dalšími, vyjádřil soustrast rodinám obětí a ocenil přínosnou práci Člověka v tísni v zemi," uvedl Tomáš Urban, mediální koordinátor Člověka v tísni.

Související

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Charita ČR a Člověk v tísni vyhlásily sbírku pro Turecko a Sýrii

Charita ČR stejně jako humanitární organizace Člověk v tísni vyhlásila sbírku na pomoc Turecku a Sýrii, které dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení. Obě organizace zároveň uvolnily peníze pro postižené. Vyplynulo to z informací, které jejich zástupci sdělili ČTK a zveřejnili na webu. Charitní síť i tým Člověka v tísni na místě už pomáhají.
Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Více souvisejících

člověk v tísni Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy