Hit letošního léta: Bezinkový sirup nebo limonáda. Recepty

Praha - Černý bez roste prakticky všude. A letos velice často může vidět lidi, jak v parcích či podél cest trhají jeho keře. Proč? Hodně lidí si z něj totiž dělá sirup nebo limonádu. Až dozraje, tak z plodů se dá udělat i sirup, který pomáhá při chřipce nebo revmatismu.

Máte rádi různé sirupy či limonády? Co takhle si vyzkoušet něco domácího. Můžete si například udělat bezinkový sirup nebo limonádu. Černý bez právě kvete a je prakticky všude. Navíc recepty na sirup i limonádu jsou opravdu jednoduché a navíc výborné.

Černý bez je listnatý keř, jeho léčivé účinky se využívají v léčitelství i farmacii. Pozor však na čerstvé plody, které mají projímavé účinky. Pokud se tepelně zpracují nebo usuší, tak se tyto vlastnosti neutralizují.

Bezinkový sirup z květů

Budete potřebovat 40 květů černého bezu, 2 litry vody, 60 gramů kyseliny citrónové, 4 bio citrony, 1,3 kilogramu cukru.

Převařenou vodu necháme vychladnout, do ní pak přidáme na kolečka nakrájené citróny (chemicky neošetřené můžeme včetně kůry). Opláchnuté bezové květy vložíme do nálevu a necháme louhovat 24 hodin. Následně přecedíme přes plenu a přidáme cukr, občas promícháme a nechám přejít varem. Při vaření odebíráme pěnu. Pokud chcete sirup skladovat delší dobu, je dobré ho zakápnout alkoholem, například vodkou.

Bezová limonáda

Na limonádu budeme potřebovat 3 až 5 květů bezu černého (může být i sušený), dva citrony, tři litry vody a 300 gramů cukru.

Umyté květy bezu s citrónem nakrájeným na kolečka a odpeckovaným vložíme do velké sklenice. Cukr rozpustíme ve vodě a sirup necháme vychladnout. Sirupem pak přelijeme bez s citronem. Sklenici překryjeme plenou nebo plátýnkem a necháme ji odstát 7 až 9 dní při pokojové teplotě na světlém místě. Každý den však limonádu promícháváme.

Bezinkový sirup z plodů

Až bez dozraje můžete si udělat sirup z jeho plodů, který pomáhá při chřipce, bolení v krku či revmatismu. Podporuje také pocení. Na sirup budete potřebovat 1,5 kg zralých bezinek, tři litry vody, 2 kilogramy cukru, 4 hřebíčky a celou skořici.

Nejdříve převaříme vodu a otrháme stopky z plodů bezinek. Bezinky pak umyjeme a rozmačkáme nebo rozmixujeme. Následně je zalijeme studenou převařenou vodou, přidáme skořici a hřebíčky a necháme ji odstát 24 hodin v chladné místnosti. Poté vše přecedíme. V nálevu rozpustíme cukr a necháme vychladnout.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?
Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

Více souvisejících

recepty, vaření nápoje zdraví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 10 hodinami

Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy