Test repelentů: Ochrání před útoky hmyzu? Pozor na jeden propadák

Praha - S přicházejícím létem řada lidí řeší, jak se bránit útokům komárů a jiného obtížného hmyzu. Jednou z možností je použít repelent. Ochrání nás? Spotřebitelský časopis dTest prověřil účinnost repelentů dostupných v českých obchodech v boji proti komárům. Náramek slibující stejnou ochranu jako klasické repelenty v testu propadl, ani mobilní aplikace komáry nezaženou.

dTest nechal repelenty otestovat se dvěma druhy komárů z rodů Aedes a Culex, které se u nás vyskytují nejčastěji. Náročný test simuloval denní i noční podmínky a přípravky testovali muži i ženy. Po třiceti minutách od aplikace repelentu vsunuli dobrovolníci svou paži do testovacího boxu, kde na ně čekalo dvě stě hladových komářích samiček.

„Zjišťovali jsme, jak dlouho přípravky účinkují, dobrovolníci byli vystaveni komárům opakovaně každou půlhodinu. Test ukázal, že klasické repelenty fungují poměrně spolehlivě, byť po různě dlouhou dobu. Většina z nich chránila testující zhruba čtyři hodiny, což lze vzhledem k velmi přísným podmínkám testu, kdy bylo velké množství komárů na velmi malém prostoru, považovat za dobrý výsledek," říká Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

Propadákem byl naopak náramek proti komárům Aptonia, který ve zkoušce ochrany před útokem komára rodu Aedes selhal již po 11 sekundách, u méně agresivního komára Culex po 17 sekundách.

V repelentech se za účelem ochrany proti hmyzu používá několik látek. Nejrozšířenější a nejznámější je DEET, látka, která byla původně používána jako pesticid v zemědělství. Dalšími jsou například IR3535 nebo icaridin, používají se také sloučeniny na přírodní bázi, například citronela (olej získaný z listů a stonků citrónové trávy) nebo citriodiol.

Test hodnotil i míru rizika vzniku nežádoucích účinků těchto látek, byť zdravotně nezávadné by měly být dle schvalovacího procesu Státního zdravotního ústavu všechny biocidní přípravky uváděné na český trh. Cílem však bylo vypočítat potenciální rizika i pro citlivé osoby, proto byly stanoveny velmi přísné limity. „Pozitivní zpráva je, že i za těchto podmínek u žádného z testovaných výrobků nehrozí riziko vzniku dlouhodobých zdravotních obtíží, jako je rozvoj alergie či rakoviny, používáme-li repelent po omezenou dobu, například o dovolené. Výrobky, které obsahují vysoký podíl účinné látky, mohou citlivým osobám způsobovat krátkodobé obtíže jako je bolest hlavy, nevolnost nebo podráždění kůže, které nelze nikdy zcela vyloučit. Repelenty proto raději používejte, jen když je to nutné," doporučuje Daniel Pavlis.

Nejlepších výsledků dosáhl v testu výrobek Autan Tropical spray, prodávaný nově pod značkou Off, který dobrovolníky ochránil před oběma typy komárů po dobu zhruba pěti hodin. Neosvědčily se naopak mobilní aplikace generující ultrazvukové frekvence, které dTest pro zajímavost v laboratoři také vyzkoušel. Hodnotitelé testovali na různých frekvencích aplikaci Anti Mosquito Sonic Repellent od Zodinplexu pro operační systém Android a aplikaci Anti Mosquito – Sonic Repeller od Pico Brothers pro iOS. První komáří štípnutí následovalo zpravidla po několika sekundách.

Před útokem komárů se můžete bránit i přírodními produkty. Z rostlin odpuzují komáry zejména ty hodně aromatické, třeba máta, levandule, bazalka nebo muškát či afrikány. Repelentní účinky mají také některé oleje, například sójový nebo nimbový. Jako ochranu proti komárům můžete využít také česnek nebo vitamíny ze skupiny B.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest Hmyz Léto

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 50 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy