Z Národní galerie zmizely desítky obrazů, policii nikdo neinformoval

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na hospodaření s penězi a majetkem u Národní galerie v Praze, Národní knihovny ČR a Národní technické knihovny v letech 2012 až 2014. Kontroloři prověřili hospodaření s téměř půl miliardou korun a zkontrolovali, jakým způsobem tyto příspěvkové organizace nakupovaly služby, zadávaly veřejné zakázky nebo jak zacházely s majetkem státu. Nejzávažnější pochybení bylo odhaleno u Národní galerie, které ve sbírce chybí desítky sbírkových předmětů.

Národní galerie při inventarizaci sbírky ukončené v roce 2012 nenalezla například 31 kreseb, mezi které patří díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého. Právě Zrzavého kresbu Zeyerova zahrada Národní galerie zapůjčila spolu s dalšími 16 kresbami na výstavu Praha 1990 do muzea v Amsterodamu v letech 1999 až 2000. "Po ukončení výstavy galerie podle dokumentů převzala kresbu od přepravní společnosti, po dvou letech ale zjistila, že jí kresba chybí. Národní galerie podala trestní oznámení až v průběhu kontroly, tedy minimálně 13 let od ztráty kresby," informuje nku.cz.

Národní galerie po povodních v roce 2002 neprovedla inventuru sbírky umístěné v depozitáři Zbraslavského zámku, a tak neznala skutečný rozsah škod na sbírkových předmětech. Do konce kontroly NKÚ nenašla v souvislosti s povodněmi 35 děl, převážně od českého sochaře Karla Dvořáka. O chybějících předmětech Národní galerie neinformovala Policii ČR.

Ředitelem Národní galerie v Praze byl v letech 1999 až 2011 Milan Knížák, který ale odpovědnost za chybějící předměty odmítá. "Pokud vím, inventura skončila v roce 2012, kdy jsem dávno ředitelem nebyl. A tyto věci se dají hodnotit až po skončení inventury. Inventura u sbírky, která má 250.000 děl, je nesmírně obtížná a trvá roky. Takže za to já nezodpovídám," řekl dnes ČTK Knížák.

Psali jsme:
Binec v Národní galerii: Fajt chystá reorganizaci, možná další trestní oznámení  

V květnu 2011 byl z čela NG odvolán a nahradil ho Vladimír Rösel. Národní galerii vedl Rösel do dubna 2013, kdy ho náhle odvolala tehdejší ministryně Alena Hanáková. V červenci, v době, kdy sama odstoupila a celá tehdejší vláda byla v demisi, jmenovala bez konkurzu ředitelem Jiřího Fajta. Odvolávala se na dříve uskutečněné konkurzy. Hanákové nástupce Jiří Balvín, ministr úřednické vlády, Fajtův nástup do funkce odložil a vedením NG pověřil ředitele šéfa Sbírky starého umění Víta Vlnase. Fajt se ujal funkce 1. července 2014.

Podle ministerstva kultury (MK) závěry NKÚ potvrdily nezbytnost stabilizace situace v NG, kterou ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) avizoval při uvedení nového generálního ředitele NG do funkce.

Kontrola, která vůbec poprvé ověřuje a porovnává různé evidenční záznamy o sbírce NG, bude podle ministerstva pokračovat. Tato práce je prý podmíněna navýšením odborných pracovníků, především kurátorů či asistentů sbírek.

Sbírka NG podle ministerstva čítá 368.385 uměleckých děl a u mnohých předmětů je pravděpodobné, že některá díla budou dohledána během probíhající patnáctileté inventarizace a zmiňované kontroly. "Může jít o chyby v uložení před i v průběhu inventarizačního období; například v období 2003 až 2012 bylo nalezeno 195 grafik, které byly z důvodu nenalezení při inventarizaci v letech 1959 až 1962 odepsány ze sbírky NG. Některé omyly v evidenci mohou jít na vrub velkým cyklům vydávaným v rámci restitucí," podotkla mluvčí MK Simona Cigánková.

Závažná pochybení i v dalších institucích

NKÚ odhalil nedostatky i při zadávání veřejných zakázek. Národní technická knihovna například zadala veřejnou zakázku za 29 milionů korun na servisní a revizní činnost zařízení budovy knihovny v jednacím řízení bez uveřejnění určité firmě. Knihovna to zdůvodnila tím, že se o budovu z technických důvodů může postarat jen konkrétní firma. To ale podle kontrolorů není pravda a měla proběhnout otevřená soutěž. Národní galerie zase v roce 2011 v jednacím řízení bez uveřejnění uzavřela novou smlouvu s firmou, která jí do té doby zajišťovala ostrahu. Galerie toto zadání zdůvodnila krajně naléhavým stavem, kdy jí hrozilo, že bude bez ostrahy. Takové zdůvodnění ale není podle NKÚ relevantní, protože o ostrahu svého majetku přišla kvůli tomu, že této firmě dlužila 26 milionů korun. Tuto situaci tak měla předpokládat.

V případě Národní knihovny NKÚ například zjistil, že zaměstnanci používali dvě služební vozidla pro soukromé cesty. Knihovna si v roce 2013 také pronajala za téměř 27 000 korun náhradní vozidlo, které v tomto případě zaměstnanec používal pro soukromé potřeby. Pohonné hmoty platila v obou případech knihovna. To NKÚ vyhodnotil jako porušení rozpočtové kázně za více než 42 000 korun a podal oznámení příslušnému finančnímu úřadu.

Související

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

Více souvisejících

nkú Národní galerie Národní knihovna

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 46 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy