Nekupujete tyto čisticí prostředky? Platíte i za vzduch, upozornil dTest

Praha - Hmotnost a objem obalu výrobku mají být podle zákona co nejmenší, praxe ale často vypadá jinak. V nadměrných obalech se prodávají také prací prášky a další mycí a čisticí prostředky. dTest vyzval konkrétní dovozce a výrobce těchto produktů, aby změnili praxi a přestali nadměrné obaly užívat.

„Je to plýtvání obalovým materiálem, který platit nechci. Pokud nemá nějaký rozumný ochranný účel pro obsah, je nadměrný obal jen další papír nebo plast do kontejneru a bohužel taky marketinkový nástroj pro matení zákazníků," okomentoval tento nešvar pan Vojtěch M. na webu kampaně Neprodávejte vzduch.

Výrobci používají nadměrné obaly, protože počítají s tím, že se zákazník rozhoduje reflexivně. Obal prodává a čím je větší, tím je nápadnější. Navíc snáze zamaskuje případný úbytek obsahu. Používají se také unifikovaná balení pro různá množství výrobku.

„Upozornili jsme vybrané dovozce a výrobce čisticích prostředků prodávaných v nadměrném obalu, že porušují zákon, a vyzvali je, aby od této praxe upustili. Chceme je přimět k odpovědnějšímu přístupu," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Jedná se o tyto výrobky: čisticí prostředek AVA na vany (výrobce Hlubna chemické výrobní družstvo v Brně, Brno), prášek do myčky Calgonit finish Classic POWER POWDER 2,5 kg (distributor Reckitt Benckiser (Czech Republic), Praha 3), prací prášek Persil EXPERT COLOR XXL 70 COMPACT 5,25 kg, kapsle Persil EXPERT COLOR DUO-CAPS 15 480 g (obojí distributor Henkel ČR, spol. s r. o., Praha 7), mycí prostředek v kapslích Jar ALL in 1 dishwasher capsules Economy pack 65 capsules, (distributor Procter & Gamble Czech Republic s.r.o., Rakovník).

Zákon o obalech říká, že ten, kdo uvádí výrobek na trh, je povinen zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší, a to s cílem snížit množství odpadu z obalů. Uvedené společnosti podle dTestu porušují prevenční povinnost uloženou tímto zákonem. Za správní delikt jim hrozí pokuta až do výše 500 000 korun.

Používání nadměrného obalu navíc odporuje i zákonu o ochraně spotřebitele, který zakazuje používat nekalé obchodní praktiky. „Obchodní praktika je podle zákona nekalá, je-li jednání podnikatele vůči spotřebiteli v rozporu s požadavky odborné péče a může ovlivnit rozhodování spotřebitele tak, že učiní obchodní rozhodnutí, které by jinak neučinil. Za takové praktiky může dozorový orgán uložit sankci až do výše pěti milionů korun," upozorňuje Lukáš Zelený.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest Obchody Prací prášky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy