Cikánům hodí na hlavu všechno. Ale politici sami rozkradli státní pokladnu, říká rapper Rytmus

Praha – Slovenský rapper Rytmus, vlastním jménem Patrik Vrbovský, je úspěšný hudebník. O jeho životě vznikl i film s názvem Sídliskový sen. V něm Vrbovský mimo jiné řeší, jaké je to být Rom ve státě, který je silně rasistický.

Že je napůl Rom zjistil hudebník až v 18 letech, tehdy se dozvěděl, že muž, který ho vychovával je jen jeho otčím. V rámci natáčení se podíval i do Indie, kde hledal své kořeny. „Pochopil jsem víc Romy, pochopil jsem, proč se někdy chovám jako oni," uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Znamená to prý, že žije více živočišně, svobodně a jako by nemyslel na následky. Romové podle něj žijí hudbou a teď a tady.

Kromě toho uvedl, že žije v rasistickém státě. Sám se ale s rasistickými situacemi už nesetkává. „Protože průměrný Rom a úspěšný Rom je rozdíl. Za mě mluví práce a status. Ale když přijde průměrný Rom, je to jiné. Vím, jakýma očima se na něj dívají. Když chce, aby ho respektovali, musí dokázat jednou tolik než obyčejný Čech nebo Slovák," domnívá se Rytmus a dodává, že společnost už dětem zakazuje, aby si hráli s romskými dětmi, protože by je mohli okrást. Tak podle něj vznikají předsudky.

K tomu pak prý přispívají i média, která Romy zobrazují z 90 % negativně. „Pojďme je ukázat jako vypatlané, nehygienické, lidi, kteří se nechtějí přizpůsobit. Každý říká, že cikáni okrádají stát a že každý cikán využívá systém. Proč nikdo nemluví o tom, že státní pokladnu rozkradli politici? Proč nikdo nemluví o tom, že je tady žijí Albánci, Rusové a různí mafiáni? Každý to háže na cikány a automaticky bere, že cikán je parazit tohoto státu a nikdy z něj nic nebude," uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Nutné podle něj je zbourat předsudky, což se třeba jemu osobně podařilo. Čím více bude úspěšných a slavných Romů, tím lepší příklad budou poskytovat. „I tak si myslím, že Romové v dnešní době už jsou na tom trošku líp, protože dneska už je normální, že cestují, studují vysoké školy, jsou z nich politici, lékaři, právníci... takže jsou i integrovanější, ale je jich málo," posteskl si Vrbovský. Sám proto chodí na diskuze do škol, dokonce prý navštívil i vězení. 

Související

Více souvisejících

Romové Rytmus (Patrik Vrbovský)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy