Král exekutorů končí. Kontroverzní Vrána sám rezignoval

Praha - Postrach českých dlužníků, král exekutorů, mistr kontroverzních praktik. Tak většina veřejnosti zná Tomáše Vránu z Přerova. Nyní, zřejmě pod tlakem ministra Pelikána, který na něj před časem podal kárnou žalobu.

O odchodu exekutora informoval deník Právo. Exekutorský úřad Tomáše Vrány z Přerova není pro ministerstvo neznámou firmou. Jeho postupy už několikrát prošetřovali. Například v roce 2012 řešilo ministerstvo 140 podání, udělilo 7 výtek a byla podána kárná žaloba, ve které byl exekutor Vrána uznán vinným a musel zaplatit pokutu 80 tisíc korun. V roce 2013 muselo ministerstvo řešit 73 podání a udělena byla jedna výtka.

„Rozhodl jsem se pro tento krok po zralé úvaze. Jsem již unaven neustálým mediálním tlakem a útoky vůči mé osobě," vysvětlil Vrána a dodal: „Od samého počátku exekutorského úřadu se snažím pracovat tak, abych v maximální míře přispěl k co nejvyšší vymahatelnosti neuhrazených pohledávek. Dnešní doba však není těmto snahám příznivě nakloněna."

Vrána vede přerovský úřad od roku 2001 a za tu dobu se mu z něj podařilo vybudovat jeden z největších exekutorských úřadů na území České republiky, a to jak do počtu svěřených exekučních kauz, tak co do počtu zaměstnanců, stojí v tiskové zprávě Exekutorského úřadu Přerov, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

V pozici soudního exekutora zůstane Vrána do 31. 3. 2016, kdy exekutorský úřad převezme nástupce vzešlý z výběrového řízení organizovaného Exekutorskou komorou.

„Svůj mandát budu vykonávat s maximálním nasazením až do dne, kdy úřad předám svému nástupci. Předání úřadu je vzhledem ke stovkám tisíc rozpracovaných exekučních kauz mimořádně náročné a vyžaduje několikaměsíční důkladnou přípravu," dodal Vrána.

"Dnešní rezignace exekutora Vrány je prvním malým vítězstvím v boji za teritorialitu exekutorů. Je dobrá zpráva pro občany České republiky, že končí exekutor, který čelí podezření podpořenému mnoha reálnými příklady, že změnil legální vymáhání pohledávek na drancovací byznys. Bohužel na systému se nic nemění... úřad funguje dál ve stejných kolejích. Rezignaci lze tedy chápat jako vyjádření viny za stávající problémy. Omluva a náprava křivd však nepřišla. Otázkou tedy je, kdy rezignují další exekutoři, jemu podobní a hlavně kdy se změní systém, který takové chování exekutorů vyvolal a udržuje. Dosavadní systém je mafiánsko-korupční a vyžaduje systémovou změnu s přetnutím vazeb lichvář - exekutor. Ve sněmovně je již takový návrh teritoriality exekutorů připraven. Sledujme, kdo bude proti návrhu protestovat. Kdo hlasuje proti teritorialitě, hlasuje pro korupci," komentuje Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu a 1.místopředseda strany Úsvit - Národní Koalice.

Související

Advokát Tomáš Sokol

Sokol pro EZ: Nechoďte hned k soudu. Koronavirus může zpozdit placení výživného

Jsou zoufalí a mají strach, že skončí před soudem. Drobné živnostníky (OSVČ), kterým vláda zakázala kvůli koronavirové pandemii podnikat nebo jim znemožnila podmínky, trápí, co se jim stane, když k předepsanému termínu neuhradí výživné na dítě. Mnozí podnikatelé nemají žádné úspory a případnou finanční pomoc od kabinetu zřejmě dostanou až ve druhé půli měsíce. „Radil bych oběma stranám postupovat s citem a rozumem. Právo totiž součanou situaci operativně řešit neumí,“ říká pro EuroZprávy.cz slovutný advokát Tomáš Sokol, který reprezentuje Advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák s.r.o.
Soudy, ilustrační fotografie

Bývalý exekutor Vrána se brání: Dluh jsem splatil, návrh na exekuci se mi nezdá

Olomouc - Bývalý soudní exekutor Tomáš Vrána zaplatil dluh zhruba 120.000 korun, kvůli kterému na něj byl v úterý podán návrh na exekuci. Vrána ČTK dnes řekl, že dluh zaplatil hned v úterý. Návrh na exekuci podal muž, jehož exekuční řízení bylo kvůli neplatnému rozhodčímu nálezu zastaveno. Po Vránovi, který do letošního jara stál v čele jednoho z největších exekutorských úřadů v zemi, požadoval vrácení vymožených nákladů exekuce.

Více souvisejících

Tomáš Vrána Exekuce Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy