Praha - Každé čtyřicáté dítě, které se v Česku v posledních deseti letech narodilo, nemělo české občanství. Od roku 2004 do loňska přišlo v ČR na svět 28.550 cizinců a cizinek. Jejich podíl na počtu narozených každoročně stoupá. Nejvíc dětí se rodí vietnamským rodičům.
Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že zatímco před deseti lety tvořili potomci cizinců 1,4 procenta novorozenců, loni už to byla 3,2 procenta. Podle analýzy výsledků sčítání lidu cizinky v Česku víc dětí než české matky za svůj život na svět nepřivádějí. Data ale ukázala, že mívají děti dřív než Češky.
Narozené dítě získá české občanství podle webu ministerstva vnitra tehdy, pokud je jeden z jeho rodičů Čech. Pokud jsou matka i otec cizinci, musejí do 60 dnů od narození pro potomka požádat úřady o vízum či povolení k pobytu. Dítě ho pak dostane na takovou dobu, na jakou ho mají jeho zákonní zástupci.
Loni v Česku přišlo na svět 996 Vietnamců a Vietnamek. Od roku 2004 se narodilo na 9000 vietnamských dětí. Byla to tak bezmála třetina všech narozených cizinců za posledních deset let. Ukrajinské občanství mělo minulý rok 846 narozených, ruské 202, slovenské 530 a čínské 60.
Povolení k pobytu mělo podle ČSÚ v Česku loni 449.367 cizinců a cizinek. Děti do 14 let tvořily desetinu z nich. Chlapci a dívky do 14 let představovali 16 procent Vietnamců a 13 procent Rusů v ČR.
Související
Tři cizinci uprchli z detenčního zařízení. Po dvou policisté pátrají
Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou
Cizinci , obyvatelstvo , děti
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 50 minutami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 1 hodinou
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 2 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 3 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 4 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 4 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 4 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 5 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 6 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 7 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 8 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 8 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 8 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 9 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 10 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 11 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.
Zdroj: Jakub Jurek