Hlavní nádraží neponese jméno Nicholase Wintona, komise hledá další místa

Praha - Historik Václav Ledvinka, který předsedá místopisné komisi na pražském magistrátu, potrvdil, že se Hlavní nádraží nebude jmenovat po siru Nicholasi Wintonovi. Komise pokračuje v hledání dalších míst. O konkrétních návrzích má být jasno do dvou měsíců.

Jméno válečného hrdiny a zachránce stovek dětí neponesou ani přilehlé Vrchlického sady. Winton zemřel letos na začátku července ve věku 106 let. Téměř okamžitě se začaly objevovat návrhy na pojmenování některého z míst Prahy po tomto hrdinovi.

Nejčastěji se ozývaly hlasy na podporu přejmenování Hlavního nádraží, z něhož před 76 lety odjížděly vlaky s československými dětmi. "S takovým návrhem bychom určitě neuspěli. Navíc přednost by v tomto případě měl jistě návrat původního názvu Wilsonovo nádraží," tvrdí historik.

Objevila se i další místa a ulice, která by mohla jméno hrdiny nést. "Nešlo ale o dostatečně důstojné a významné lokality, spíš o menší ulice," řekl Ledvinka. Možností by podle něho mohl být prostor před nádražím v Bubnech, které připomíná temnou minulost evropských dějin. Rozlehlá lokalita ale zatím na svůj rozvoj čeká. "Místo je zbídačené a zchátralé," podotkl Ledvinka.

Sira Wintona zatím připomíná socha na prvním nástupišti Hlavního nádraží. Praha 6 chce po něm pojmenovat malé náměstí.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Wintonova socha na hlavním nádraží v Praze je poničená. Policie hledá svědky

Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží má opět poškozené brýle. Policisté v souvislosti s tím hledají muže a ženu, kteří 30. prosince odpoledne podle kamerového záznamu vyzvedli k hlavě sochy malé dítě. Poškození brýlí si ten samý den večer všiml pracovník ochranky. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Socha měla v minulosti brýle utržené už několikrát.

Více souvisejících

Nicholas Winton hlavní nádraží Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy