Nejoblíbenější jména v Česku? Statistici zveřejnili nové údaje

Praha - Pokud jde o výběr křestního jména, Češi mají jasné favority. Podle dnešního vyjádření Českého statistického úřadu vedou Jakub a Eliška. Ovšem to neznamená, že bychom byli konzervativní, objevují se stále víc i netradiční jména pro potomky.

Loni v lednu zvítězila mezi dívkami Anna, Eliška se na prvním místě umístila také v roce 2012. Chlapeckým jménům vévodil stejně jako letos Jakub.

V lednu se podle ČSÚ narodilo zhruba 9000 dětí. Rodiče byli kreativnější u dívek, kterým dali 624 jmen. Chlapci dostali 538 jmen. "U chlapců je mnohem pravděpodobnější, že mají jméno zděděné po otci," řekl Tomáš Chrámecký z ČSÚ. Podle něj se mužská jména dědí až třikrát častěji než ženská. Jméno po rodiči tak má 16 procent kluků a pět procent holek.

Mezi otci bylo v letošním prvním měsíci nejvíc Janů, Petrů a Martinů. Matky se nejčastěji jmenovaly Jana, Lucie a Petra. Nejčastěji děděným jménem je pak Jiří - toto jméno dostane nově narozený syn v 53 procentech po svém otci. U holčiček se nejčastěji dědí jména Lucie a Kateřina, obě v 17 procentech případů.

Oblíbenost chlapeckých jmen se také v posledních letech výrazně nemění. Od roku 1999, kdy začal ČSÚ lednové děti sledovat, se na prvních dvou místech umístili pouze Jakubové a Janové. V posledních několika letech z nich dominuje Jakub. Na třetím místě byl po celou dobu Tomáš. "V lednu 2004 se do první desítky dostal Matyáš a od té doby je ta desítka stále stejná," uvedl Chrámecký. Doplňují ji Adam, Filip, Lukáš, Vojtěch, David a Matěj.

Nově narozené dívky pojmenovávaly rodiče až do ledna 2011 nejčastěji Tereza. Teprve v roce 2012 ji předčila Eliška a letos je až třetím nejoblíbenějším jménem po Elišce a Anně. Desítka nejčastějších dívčích jmen se mění častěji, letos se na dalších místech umístily Adéla, Karolína, Kristýna, Ema, Sofie, Natálie a Viktorie.

Mezi nově narozenými chlapci se ale objevil i Barnabáš, Brajen, Diego, Serafín, Zachariáš nebo Tony Dionýz. mezi dívkami se pak narodila Dinara, Dženifr, Divine, Melody, Živa nebo Puma Lia.

Mužské křestní jméno Jakub pochází z hebrejštiny. Vzniklo ze jména Jahagóbh (Jákob), které se vykládá jako „ten, kdo se drží za patu", přeneseně také „druhorozený". Výklad jména se váže k biblickému příběhu. Jákob, patriarcha hebrejského národa, byl druhorozeným dvojčetem, při porodu se držel za patu svého bratra Ezaua. Kubeš aj. Jméno Jakub existuje i ve slovenštině nebo polštině. Anglická verze jména je James nebo Jim, německá Jakob a francouzská Jacques (Žak). Italská podoba jména je Giacobbe nebo Giacomo, španělská Jacobo, Jaime, Jago, také Diego nebo Santiago, portugalská Tiago. Maďarština jméno užívá jako Jakab, ruština jako Jakov.

Eliška nebo jeho zkrácená varianta Elza také pochází z hebrejštiny. Vzniklo zřejmě ze jména Elíšéwah, které se překládá jako „Bůh je má přísada" či „přísahám na svého Boha". Stejný původ má i české jméno Alžběta (anglicky Elisabeth). Dle některých vědců jméno Eliška vzniklo právě jako domácká varianta anglického jména Elisabeth.

Související

Více souvisejících

jména a příjmení čsú děti

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech

Ozbrojený střet mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru znovu eskaluje a nabývá mezinárodního rozměru. Podle experta Gokhana Bacika z Univerzity Palackého nejde jen o regionální spor, ale o hluboce zakořeněný konflikt, který připomíná izraelsko-palestinské napětí a může ovlivnit globální rovnováhu sil. Jaderný konflikt podle něj ale nehrozí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy