Češi riskují. Nosí doklady a karty spolu s hotovostí

Praha - Za prvních osm měsíců letošního roku bylo dle policejních statistik zjištěno přes osm tisíc kapesních krádeží. Přijít o hotovost však v tomto případě není to nejhorší. Mnohem více nepříjemností způsobí odcizení platební karty či dokladů, které mohou být následně zneužity. Podle exkluzivního průzkumu, který pro Raiffeisenbank realizovala agentura NMS Market Research, si osm z deseti Čechů do peněženky ukládá vedle peněz i platební karty a osobní doklady. Velkou hotovost však u sebe lidé nenosí – tři čtvrtiny Čechů mají v peněžence obnos menší než tisíc korun. Kromě bankovek pak mají Češi ve svých peněženkách také věrnostní karty, vizitky, fotky partnera a rodiny, ale i kapří šupiny či v případě mladší generace kondomy.

Policejní odborníci doporučují nosit platební kartu a osobní doklady odděleně od peněz. Podle průzkumu Raiffeisenbank se tím však řídí pouze pětina dotázaných. Opatrnost se přitom zvyšuje s věkem. Drtivá většina (98 %) mladých lidí do 24 let nosí platební kartu a doklady společně s penězi, kdežto u lidí ve věku 55 až 64 let jsou to jen dvě třetiny.

„Pokud vám kartu někdo ukradne, okamžitě ji zablokujte. V takových případech jde opravdu o čas. Telefonní číslo pro blokaci byste proto určitě měli mít neustále u sebe," uvádí Romana Lantorová, produktová manažerka Raiffeisenbank, a dodává: „Před finanční ztrátou vás ochrání pojištění pro případ zneužití platební karty. U prémiových debetních karet bývá toto pojištění již v ceně, u ostatních lze sjednat volitelně."

V hotovosti Češi moc peněz nenosí 

Z průzkumu nikoliv překvapivě vyplynulo, že 90 % žen a 74 % mužů nosí peníze v peněžence. Někteří muži (23 %) pak dávají peníze do kapsy nebo oddělují mince a bankovky. Čtvrtina mladých lidí ve věku do 24 let pak má peníze volně po kapsách, v batohu či kabelce.

Většina lidí (71 %) nosí v peněžence 200 až 1 000 korun. Více než 2 000 nebo i více než 5 000 korun nosí u sebe častěji obyvatelé obcí velikosti do tisíce obyvatel. „Je to logické. Na malých vesnicích nejsou bankomaty a lidé zde zpravidla nemohou platit kartou, proto musí disponovat větší hotovostí," říká Romana Lantorová a doplňuje: „Naproti tomu na mladé generaci je jasně vidět, že si už naprosto zvykla na používání platebních karet a hotovost u sebe zbytečně nenosí. Celá polovina lidí ve věku do 24 let má podle našeho průzkumu v peněžence jen 200 až 500 korun."

Nejen šupiny, ale i kondomy

Kromě peněz, platebních karet a dokladů najdeme v českých peněženkách nejčastěji věrnostní karty a vizitky. Fotografie svých blízkých u sebe nosí spíše ženy (55 % žen, 36 % mužů). Z průzkumu vyplývá i to, že jsou pověrčivější než muži – téměř třetina žen totiž v peněžence nosí rybí šupiny (u mužů je to 18 % dotázaných). Ženy také u sebe mnohem častěji nosí náplasti a léky (27 % žen, 10 % mužů). V peněženkách mladé generace pak najdeme i kondomy (18 % mladých lidí; muži téměř třikrát častěji než ženy).

Výzkum pro Raiffeisenbank realizovala agentura NMS Market Research v průběhu září 2015. Osloveno bylo celkem 523 respondentů. Prostřednictvím on-line dotazníku v Českém národním panelu byl osloven reprezentativní vzorek populace ve věku 18 až 64 let.

Související

Více souvisejících

peníze platební karty CZK

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy