Cirkus a reality show bez důkazů, označil Kmeť kauzu firmy Oleo

Praha - Podnikatel a právník Peter Kmeť obžalovaný v kauze Oleo Chemical (OCh) a lobbisty Ivo Rittiga dnes před soudem důrazně odmítl obžalobu a kauzu údajného vyvedení 20 milionů korun Rittigovi označil jako cirkus a televizní reality show. Vyšetřovatelé podle něj sbírali důkazy pouze v jeho neprospěch, a spis je tak prý plný manipulací. Případ týkající se deseti lidí projednává Městský soud v Praze. Hlavní líčení pokračuje ve středu výslechy dalších obžalovaných.

"Obžalobu v celém rozsahu odmítám včetně odůvodnění. Já ani nevím, co konkrétně jsem měl spáchat, nevím, jak se mám vlastně hájit," řekl Kmeť na úvod. Policie podle něj při vyšetřování sbírala důkazy pouze v jeho neprospěch. "Obávám se, že tady se nešetřilo, aby se zjistil stav, ale aby se zajistily důkazy pro něco. To není hodnocení, to je libovůle," řekl a omluvil se soudkyni, že zvedl hlas. Kmeť tvrdí, že státní zástupce odmítal jeho návrhy na důkazy v přípravném řízení jako nadbytečné. "Nemůžu říct, že by postupoval nezákonně, on prostě může," dodal.

Obžaloba hovoří o tunelování OCh přes smlouvy na údajně fiktivní poradenství od karibské firmy Cokeville Assets (CA), za kterou jednal Kmeť. Peníze prý skončily u Rittiga. Obžalovaní to odmítají s tím, že poradenství se plnilo a firmě prospělo. Kmeť odmítl spekulace o tom, že by v Rittigových obchodních aktivitách figuroval jako tzv. bílý kůň. Je podle svých slov dost bohatý na to, než aby někomu sloužil a ještě k tomu "takto nedůstojným způsobem". "Nepotřebuji vrtulník ani drahá auta. Peníze nejsou pro mě to hlavní. Je to hra. Rád je hromadím a vydělávám, ale nemusím je až tak nadměrně užívat, netrpím na to," dodal.

Osmapadesátiletý Kmeť soudkyni Kateřině Radkovské nastínil svůj životopis a podnikání. Studoval v Moskvě, působil v diplomacii a osm let strávil v zahraničí pod krytím rozvědky. "Byl jsem zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí, kde jsem nastoupil po absolvování moskevského státního institutu mezinárodních vztahů. Tak to fungovalo. V rámci svého pracovního působení jsem byl na velvyslanectví na Kubě a stálé misi při OSN v New Yorku. Byl jsem tam jako diplomat a vedle toho jsem měl své povinnosti z hlediska mého druhého zaměstnání," komentoval Kmeť po jednání novinářům práci pro komunistickou rozvědku. Nakonec se začal věnovat poradenství, zakládal a prodával firmy a obchodoval s akciemi, čímž prý vydělal v Česku a zahraničí stovky milionů korun.

S Rittigem, který má trvalý pobyt v Monaku, spojují Kmetě úspěšné obchody v zahraničí z let 2006 - 2011. Rittig inkasoval od CA podle Kmetě až 200 milionů korun za spolupráci v byznysu. "Má (Rittig) pro mě velkou přidanou hodnotu, která spočívá v tom, že je velmi bohatý a má dobré obchodní zkušenosti. Ale nejdůležitější pro mě je jeho Monako, jeho letadlo a jeho hodinky za tři miliony. Přiváděl mi bohaté klienty. To byla přidaná hodnota, kterou jsem potřeboval v obchodu, kterou nemám. Ne že bych ji nemohl mít, ale já ji nemám, nepotřebuji to," dodal Kmeť. Údajně spolu pouze obchodovali. "Žádný golf ani tenis, tam mě nikdo nemohl vidět. Nebyli jsme stejná krevní skupina. Já jsem byl pro něj prostě estébák a komouš a on byl pro mě vekslák, takže asi tak. Ale peníze nesmrdí, obchody se dělají," řekl Kmeť.

Podle vyšetřovatelů se obvinění dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě OCh spočítal žalobce na 19,977.318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,720.040 a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13,306.010 korun.

Kromě Kmetě a Rittiga jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek, lobbistovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatel účetní firmy Peskim a bratr Michala Petr, šéf výroby v OCh Radomír Kučera a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Jana Šádková. O spolupracující pozici při vyšetřování žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.

Související

Soud, ilustrační foto

Podnikatel Kmeť je na svobodě, soud potvrdil dřívější propuštění

Podnikatel Peter Kmeť, který byl odsouzen za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical, je na svobodě. Pražský městský soud potvrdil dřívější rozhodnutí obvodního soudu, jenž Kmetě podmíněně předčasně propustil z vězení. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga je obžalovaný také v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, která bude u soudu pokračovat od středy. Státní zástupci se obávají, že by Kmeť mohl uprchnout.

Více souvisejících

Oleo Chemical Peter Kmeť Ivo Rittig

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 59 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy