Jaké padnou tresty? Soud chce příští týden vynést rozsudek v kauze lihové mafie

Olomouc - Olomoucký krajský soud by měl příští týden vynést rozudek v kauze takzvané lihové mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou, která údajně připravila stát na daních o rekordních 6,7 miliardy korun. Případ spojený s obřími nelegálními obchody s lihem má soud naplánován na pondělí a úterý. Pokud se vše stihne, rozsudek by měl podle soudce Eduarda Ondráška padnout v druhý den jednání. Soud by jej tak vynesl na den přesně po roce ode dne, kdy se rozsáhlým případem zabývá.

Olomoucký krajský soud je v této věci prvoinstančním soudem, znamená to, že po rozsudku budou mít obžalovaní i státní zástupce právo na odvolání. O něm by rozhodoval vrchní soud.

Krajský soud se kauzou naposledy zabýval na konci října, kdy se k závěrečným řečem dostal žalobce i obhájci a také údajný šéf mafie Radek Březina. Ten se ke své činnosti doznal, od soudu prý čeká nejpřísnější trest. Hrozí mu až 13 let a čtyři měsíce. Kromě Radka Březiny je dalších sedm obžalovaných. "V pondělí budeme pokračovat v závěrečných řečech. Obžalovaní sice jejich délku dopředu avizovali, uvidíme však, kam nás pustí. Pokud to bude možné, v úterý vyneseme rozsudek," řekl ČTK soudce Eduard Ondrášek. Z jednání se podle něj nikdo dosud neomluvil.

Nejvyšší trest navrhl Radkovi Březinovi také žalobce, žádá i propadnutí majetku. Naopak nejnižší trest ze všech sedmi členů organizované skupiny žádá pro jeho bratra Tomáše Březinu, kterému jako jedinému v celé kauze přisoudil na konci procesu status spolupracujícího obviněného. Do vězení by jej chtěl poslat na čtyři roky. Ostatním pěti obžalovaným, kteří byli podle žalobce členy organizované zločinecké skupiny, navrhl tresty do 12 let. Osmému obžalovanému, Tomáši Pantlíkovi, který jako jediný nebyl členem organizované skupiny, navrhl trest tři až čtyři roky.

Obhájci žádají mírnější tresty. Například advokát mladšího Březinova bratra Tomáše poukázal na to, že Tomáš Březina pomohl odkrýt celou činnost organizované zločinecké skupiny a jako korunní svědek podle něj figuruje v dalších 30 až 40 trestních řízeních, které s tímto případem souvisejí. Největším trestem je tak pro něj údajně doživotní ohrožení.

Kauza takzvané lihové mafie postihuje patnáctileté období, během něhož skupina čistila technický líh, používala ho k výrobě alkoholických nápojů a prodávala ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu, jeho část ukrývali v tajných úložištích. Podle žalobce jde o případ s dosud nejvyšší škodou týkající se krácení spotřební daně, která dosáhla 6,7 miliardy korun.

Na kauzu navazuje také řada dalších trestních stíhání. Postihuje například obchodníky, kteří nelegální líh od Březiny odebírali nebo lidi, kteří údajně legalizovali jeho majetek. Dosud není ukončeno ani vyšetřování týkající se ovlivňování svědků v této kauze.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) Alkohol soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy