Verdikt v kauze lihové mafie padne až 22. prosince, obžalovaní žádají mírnější tresty

Olomouc - Rozsudek v případu lihové mafie vynese olomoucký krajský soud až 22. prosince. Důvodem je rozsáhlost obžaloby, řekl dnes soudce Eduard Ondrášek. Původně měl na případ vyhrazeno také úterý. V kauze dnes skončily veškeré závěrečné řeči. Obžalovaní většinou svou vinu přiznali, soud požádali o mírnější tresty, než navrhoval žalobce. V případu s nelegálními obchody s lihem se zodpovídá v organizované skupině sedm obžalovaných v čele s Radkem Březinou. Na daních podle obžaloby stát připravili o rekordních 6,7 miliardy korun.

O mírnější trest požádal soud Březinův mladší bratr Tomáš, žalobce mu jako jedinému přisoudil status spolupracujícího a navrhl kvůli tomu nejnižší trest čtyři roky. "Je mi jasné, že budu muset jít na nějakou dobu do výkonu trestu, přeji si, aby ta doba byla co nejkratší. Státní zástupce nedostatečně zohlednil mou budoucnost," uvedl Tomáš Březina. Poukázal na to, že trestnou činnost v roli klíčového svědka rozkrývá ještě v dalších 40 trestních řízeních. "Budu se muset před těmi lidmi skrývat, budu mít před nimi strach, je to doživotní trest," uvedl Březina mladší.

Svou spolupráci vyzdvihoval i další obžalovaný Lubomír Kaláč, kterému však status spolupracujícího žalobce nepřisoudil. "To, že tady dnes stojíme, je díky mně. Má spolupráce s policií pomohla odkrýt nejen tuto kauzu, ale i ostatní, donutila několikrát Radka Březinu změnit svou obhajobu," uvedl Kaláč. Poukázal na to, že trestnou činnost mafie začal odkrývat jako první a i podle policie bylo jeho postavení klíčové. "Šel jsem proti této mafii a riskoval svůj život a život celé rodiny. Co jsem dělal, nebylo správné a hluboce toho lituji," řekl Kaláč.

Vinu přiznala většina zbývajících obžalovaných, pro něž žalobce žádá až 12 let. Poukazovali ale na to, že jen plnili pokyn nadřízených. Skladník Rostislav Hanulík apeloval na soud kvůli své rodinné situaci a snaze zajistit péči pro nemocné dítě. "Vstoupil jsem do rozjetého vlaku, ze kterého nešlo vystoupit," uvedl Hanulík. Kvůli problémům s páteří je v invalidním důchodu. Dodal, že bez stabilního příjmu by nezabezpečil rodinu. Jednatel Březinovy společnosti Morávia-Chem Radek Menšík tvrdil, že když začal podnikat s Březinou, netušil, že jde o nelegální činnost. "Měl jsem z Radka Březiny velký strach, dovedl se s každým, kdo mu odporoval, rychle vypořádat," uvedl.

Poslední z obžalovaných Tomáš Pantlík, který však není souzen jako člen organizované skupiny, soud požádal o zproštění obžaloby. Žalobce pro něj chce tři až čtyři roky vězení. U soudu dnes tvrdil, že se skupinou neměl nic společného a o obrovském množstvím lihu prý nevěděl. "Celé to cítím jako omyl, s tou věcí nemám nic společného," uvedl Pantlík, který se před soudem zodpovídá kvůli skladu s lihem v Olomouci.

Kauzou lihové mafie se olomoucký krajský soud zabývá přesně rok. Kromě Radka Březiny jsou všichni obžalovaní souzeni na svobodě.

Související

Ilustrační foto

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ.

Více souvisejících

Kauza lihová mafie Radek Březina (údajný boss) soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy