Sociální politika státu? Pouze dvě oblasti hodnotí Češi pozitivně, zjistil průzkum

Praha - V listopadu 2015 zařadilo CVVM do svého pravidelného šetření jako každý rok blok otázek týkajících se sociální politiky. Sociologové se ptali na to, v jaké míře je podle občanů České republiky zajištěno sociální zabezpečení v jednotlivých oblastech i na hodnocení úrovně sociální politiky celkově.

Jedinými dvěma sledovanými oblastmi, jejichž zajištění pozitivně hodnotí většina české veřejnosti, jsou školství/vzdělávání a zdravotní péče. Konkrétně oblast školství a vzdělávání, která dopadla v hodnocení nejlépe, „dobře" hodnotí dvě třetiny (67 %) dotázaných, 27 % si myslí opak a 5 % se nedokázalo vyjádřit. V případě zdravotní péče podíl příznivého hodnocení překročil tři pětiny (62 %), naopak kriticky se k zajištění této oblasti vyjadřovali dvě pětiny (37 %) a jen 1 % uvedlo, že neví.

Nejhůře hodnocenou oblastí je finanční zajištění ve stáří, jež jako špatně zajištěné hodnotí čtyři pětiny (79 %) dotázaných, zatímco podíl pozitivního hodnocení byl méně než pětinový (17 %), uvedl soc.cas.cz.

O trochu vyšší podíl příznivého hodnocení (22 %) se objevuje u podpory k získání zaměstnání v případě jeho ztráty, kde je zároveň poněkud nižší podíl těch, kdo zajištění v této oblasti pokládají za špatné, který zde dosahuje dvou třetin (69 %). Dosti podobně je hodnoceno i zajištění sociální politiky celkově, které příznivě vnímá 23 % dotázaných, zatímco 69 % si myslí, že sociální politika celkově je zajištěna špatně.

V porovnání s rokem 2014 se ukazuje statisticky významný pokles pozitivního hodnocení u školství a vzdělávání, zdravotnictví a podpory rodin s dětmi zhruba na úroveň roku 2013. Naopak statisticky významný nárůst pozitivního hodnocení jsme zaznamenali u podpory k získání zaměstnání a zajištění v nezaměstnanosti. V obou případech bylo dosaženo nejvyšší hodnoty za posledních pět let. Nárůst nejspíš souvisí se snížením nezaměstnanosti, ke kterému došlo v průběhu tohoto roku.

Průzkum dále ukázal, že by veřejnost navyšovala na prvním místě starobní důchody, na druhém výdaje na zdravotnictví, na třetím místě podporu v nezaměstnanosti. Naopak spíše snížit než zvyšovat by se měly prostředky pro armádu a obranu, policii a soudnictví a kulturu.

Názory jsou statisticky významně podmíněny levopravou politickou orientací a životní úrovní domácnosti dotázaného. Podle očekávání levicově zaměření respondenti by navýšili všechny položky spadající pod sociální politiku (státní paternalismus) a snížili prostředky na armádu. Ti, kteří svoji životní úroveň považují za špatnou, se vyjadřují obdobně s tím, že by kromě armády snížili prostředky alokované do průmyslu a podnikání a na policii a soudy (to, znamená, že ti, kteří jsou na tom dobře, mají opačný názor).

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy sociální politika češi

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy