Praha - Druhým dílem dnes uzavřeme povídání o fenoménu, který měl být určen dětem, ale zcela převrátil svět dospělých a vytvořil nové sběratelské směry. Nechme se tedy opět uchvátit světem hraček, čokolády a překvapení.
Jestliže se v minulosti výrobou hraček do Kinder Surprise zabývaly různé firmy (například Produzioni Editoriali Aprile se sídlem v Turíně, jejíž vznik byl dílem bratrů Ruggera a Valeria Aprilových), zásadní změna proběhla v srpnu 2004, kdy se produkce doplňkových předmětů chápe společnost Magic Prodution Group spadající pod koncern Ferrero. Základním cílem je především sjednocení vydávání základních řad hraček a ručně malovaných figurek a rozvoj marketingové oblasti se zaměřením na stále rostoucí sílu internetu. V nové strategii dochází ke změnám, z nichž tou nejvýznamnější je jediný a společný výrobní program a distribuce ve všech oblastech prodeje. Odpadá tím ono dohledávání „co kde vyšlo a jestli to také vyjde ještě někde jinde". Další novinkou je i nový systém evidence, který pro každou sérii předpokládá nové typové písmeno (první série z roku 2005 nesla označení C). Inovací je rovněž zařazení ručně malovaných figurek do základní řady, takže i dříve neoznačované (myšleno kódem) figurky mají kromě osobního jména i své identifikační číslo. Dalším záměrem je důsledně dbát, aby odlišnosti či rozdíly byly co nejmenší. V minulostí zejména mezi jednotlivými liniemi (německá, jihoamerická, evropská) docházelo k rozdílům někdy méně výrazným, například v barevném provedení či detailech týkajících se například umístění nápisu Ferrero na figurce, jindy však k zásadním, týkajících se designu doplňků (za všechny jmenujme v sérii Peppy Pingos figurku, která na tácu nesla lahev s jednou/dvěma skleničkami). Existují i případy, kdy figurka drží zcela odlišný nástroj.
Tento systém by měl definitivně vymazat jednu podskupinu hraček z Kinder Surprise, která negativně ovlivnila série vydávané na začátku 21. století a vedla dokonce k tomu, že část sběratelů se od nakupování vajíček odvrátila. Problém spočíval v tom, že se v některých řadách objevily opakovaně hračky už dříve vydané. Prapůvodním záměrem byl údajně poněkud krátkozraký názor vedení společnosti, že dětem je vlastně jedno, co ve vajíčkách najdou. Jenže toto rozhodnutí zasáhlo citlivě tu větší skupinu odběratelů vajíček Kinder. Sběratelé figurky opakovaně zařazované nazývali recasts a stavěli se k jejich existenci různě: někteří je považovali za rarity a sbírali je také, většinou ale nebyly přijímány pozitivně, protože se v konečném důsledku lišily pouze vydaným evidenčním lístkem. Tato skutečnost nejvíce postihla figurky z řad K.00 – K.04 a dle některých zdrojů dokonce vedla až ke 30% poklesu odbytu Kinder vajíček. Následně tedy došlo k převedení produkce na MPG, která se od podobných praktik důsledně distancuje.
Katalogy hraček z Kinder vajec už mají tisíce stran (zdroj: Robert Pavelka)
MPG také klade důraz na propojení s internetem, v minulosti přidávala k papírkům ještě třetí kartičku, na které byl uveden přístupový kód pro registraci, umožňující získání různých bonusů nebo stažení her z oficiálních stránek. Od této praxe se postupem času upustilo a zmíněné kódy se umisťují ve většině případů na rubovou stranu lístků vedle montážního návodu. Už jen raritou je, že některé země (například Německo) na své kartičky vůbec neumisťují logo MPG, zatímco na všech ostatních se na jeho zařazení důsledně dbá.
Proč v zemi neomezených možností na Kinder nenarazíte
Počet zemí, ve kterých se čokoládová vajíčka dala sehnat, se rozrůstal postupně. Například v Československu před sametovou revolucí v roce 1989 byla Kinder Surprise k dostání pouze v prodejnách Tuzexu (jejich cena se pohybovala kolem 3 tuzexových bonů, což odpovídalo ceně před nějakými pěti lety), Poláci zase museli navštívit podobné zařízení zvané Pemex. Od roku 1990 se sem začala vajíčka běžně dovážet, první sérií ručně malovaných figurek speciálně vydanou v ještě existující ČSFR byli sportující Happy Hippos. Expedice vajíček tu kopírovala takzvanou Evropskou linii, což bylo vzhledem k sousednímu Německu a Rakousku poněkud zavádějící. Nicméně na doprovodných papírcích se české názvy začaly objevovat až od série AstroComic 2000 (ta vyšla v září 1999). Cena se od počátku dovážení mění v závislosti na místech prodeje, ovšem krátce po revoluci byly Kinder-Surprise k dostání za baťovskou cenu 14,90. V současnosti je to obvykle až o deset korun více a jen díky akcím může cena někdy poklesnout k dvacetikorunové hranici.
Nejenže vajíčka v USA neseženete, ani je tam nevozte! (zdroj: Robert Pavelka)
Pokud se chystáte do USA a máte v úmyslu obdarovat někoho ze známých či příbuzných magickým Kinder vajíčkem, rychle na tuto možnost zapomeňte. Spojené státy jsou sice zemí neomezených možností, ale také silně konzervativní společností, která na jednu stranu například vetuje zákony o aerosolech, v jejichž důsledku se zvyšuje tzv. skleníkový efekt, na druhou stranu chrání bezpečnost svých občanů tím, že zakazuje dovoz čokoládových vajíček. Jedním z důvodů je Federální zákon o potravinách, léčivech a kosmetice z roku 1938, který zakazuje, aby uvnitř jakékoli potraviny byla umístěna nepoživatelná částice. Co na tom, že jen těžko by někoho mohlo napadnout zkusit pozřít celé vejce s hračkou uvnitř. Americké zákony povolují maximálně výrobek a la Cracker Jack – figurka je v tomto případě vložena do sáčku s praženou kukuřicí, což zákonu neodporuje, protože nepoživatelný kus není uvnitř potraviny. Právníci Ferrero Group se v roce 1993 pokusili o revizi rozhodnutí, ale neuspělo, navíc Američané oznámili, že v plastových dílech hraček jsou identifikovány stopy olova. Co však vadilo zámořské velmoci nejvíc, byly malé díly skládaček, které dle názoru Consumer Products Safety Comission (Úřad pro ochranu bezpečnosti zákazníka) ohrožují život majitele. Proto zmíněná instituce se vší vážností v roce 2008 zakázala dovoz Kinder Surprise do USA s odůvodněním, že v letech 1991 – 1998 došlo ve světě prokazatelně ke čtyřem úmrtím zadušením v důsledku spolknutí či vdechnutí hračky nebo její části. Marně aktivisté a fanoušci Kinder vajíček brojí proti zákazu výzvami na internetových stránkách, diskuzních fórech a politických blozích, odvolávajíc se na porušování osobní svobody a s poukazem na to, že jiné, mnohem rizikovější faktory mají v USA zelenou. Abychom konkrétně doložili, jak vypadá onen zákon v praxi, uveďme za všechny jeden příklad.
10. ledna 2011 cestovala osmačtyřicetiletá studentka University Manitoba Linda Birdová se svými dvěma syny osobním vozem z Manitoby do Ontaria (Kanada) a ve snaze si zkrátit cestu, chtěla projet americkým státem Minnesota. Na hranicích však US Border Patrol (Americká pohraniční kontrola) provedla namátkovou prohlídku vozu a našla jedno vajíčko Kinder. Paní Birdová a její děti musely opustit vůz a strávily 20 minut v kanceláři USBP, kde byl ženě předložen formulář zakázaných dovážených předmětů s poučením, že jí může být uložena pokuta ve výší až 300 $. „Působilo to na mě dojmem, že se snaží být jenom důležití. Vajíčko jsem jim tam nechala a pustila celou věc z hlavy," vypověděla paní Birdová své dojmy kanadskému deníku Star. Kdo by si však myslel, že tím vše skončilo, mýlil by se. Po týdnu totiž na domácí adresu Lindy dorazil sedmistránkový dopis zaslaný USBP, v němž je paní Birdová dotazována, zda žádá vydání předmětu nebo se vzdává práv na jeho držení. „To je neuvěřitelné. Šlo o hračku v hodnotě dvou kanadských dolarů! Proč kolem toho dělají tolik povyku? To jí prostě nemohli vyhodit do koše?" rozčilovala se Linda. Jenže to není všechno, pokud by na dopis nereagovala a nezaslala do pěti dnů zpět podepsané prohlášení, že se věcí vzdává/případně žádá o její vydání, vystavuje se tím nebezpečí žaloby a uhrazení nákladů vyplývajících ze skladování zmíněného předmětu, tedy onoho Kinder vajíčka, což by představovalo 250 $!!! „Považuji to za absurditu," uzavírá svůj komentář v rozhovoru pro Star paní Birdová. „že mi kvůli jednomu vajíčku poslali sedmistránkový dopis!"
Jistě, řekne si někdo, suchá litera zákona je dána. Ale to jenom potvrzuje fakt, že někdy i sebelépe míněný zákon musí být konfrontován se skutečností. Nehledě k tomu, že pokud budete chtít dovézt do USA pouze hračku z Kinder vajíčka, nic vám v tom bránit nebude.
Rarity, kuriozity a další zajímavosti ze světa Kinder vajíček
V některých případech se objevují i rozličné aktivity, které jsou pro sběratele hraček důležité zejména proto, že v nich nacházejí své zamilované předměty sběratelské vášně. Mezi nejklasičtější patří Kinder Adventní kalendáře. Tato krabice se čtyřiadvaceti očíslovanými dvířky, za nimiž se skrývají známá vajíčka, je výjimečná především tím, že většinou obsahuje ucelenou řadu speciálních figurek s vánoční tématikou, která se v běžně dostupných setech v obchodech nedostane. Nic na tom nemění ani fakt, že je zařazena do souvislé celoroční série. Většinou jde o sedm nebo osm postaviček, někdy doplněných i o další vánoční artefakty – papírový stromek a podobně.
Také "cetličky" mají svou cenu a rozhodně není zanedbatelná, určitě ji schovávejte! (zdroj: Robert Pavelka)
Zvláštní soubory několika vajíček prodávaných společně s vybranými doplňky nejsou žádnou výjimkou, jsou k mání v balení vánočním či velikonočním (obvykle po třech nebo čtyřech vajíčcích), popřípadě v dalších krabičkách po třech nebo čtyřech vejcích za zvýhodněnou cenu. Mezi zvláštní boxy patří i sestava k sériím Magic Sport či Magic Sport 2, obsahující doplňky k vytvoření fotbalového hřiště. V tomto případě výrobce garantuje, že v boxu budou alespoň dvě ručně malované figurky. Etiketu Kinder a obrázky oblíbených předmětů nesou i různé další akce, které s Kinder vajíčky přímo nesouvisí, ale můžete si pořídit velké plyšové postavy nebo Kinder Monopoly, na něž můžete směle své oblíbené postavičky použít. Ostatně jsou na hrací ploše vyvedeny v celé své kráse.
Samostatnou kapitolou jsou Kinder Joy. Opticky podobná vajíčka mají odlišnou strukturu od klasických Kinder Surprise – jsou složená ze dvou polovin z tenkého plastu, přičemž jedna je naplněna dvěma oříškovými kuličkami a lískooříškovým krémem. V druhé půlce je umístěna hračka plus nezbytná identifikační cetlička a malá plastová lžička umožňující zkonzumovat krém bez zásadního umatlání. A proč vůbec Kinder Joy? V některých jižních destinacích byly v letních měsících problémy s uchováváním klasických Kinder Surprise. S ohledem na daná nařízení nemohla být vajíčka umístěna do chladících boxů, čokoláda se v horku deformovala a produkt rychle podléhal zkáze. Protože však Ferrero nechtělo kvůli horku tratit, vymyslelo Kinder Joy, jenž v Itálii nese jméno Kinder Merenderos, které extrémním teplotám bez problémů vzdoruje. V Rakousku, Brazílii, České republice, Německu, Řecku, Indii, Chorvatsku, Indonésii, Izraeli, Polsku, Rumunsku, Španělsku, Taiwanu, Portugalsku, Kolumbii, Jižní Africe, Singapuru, Malajsii, Argentině, Ukrajině, Kamerunu, na Středním východě a různých latinskoamerických zemích nese tato odnož už zmíněný název Kinder Joy. Zajímavé bezesporu je, že co do struktury by Kinder Joy obstála i v USA, ale opět tu výrobce naráží na rozhodnutí Komise pro bezpečnost zákazníků týkající se malých dílů hračky.
Naopak rozporuplně jsou přijímána balení Maxi Kinder, která představují skutečně obří vejce s doplňky, které mezi běžnou řadu Kinder Surprise nezapadají. Kdybychom to chtěli k něčemu připodobnit, je to jako kdybychom se mezi sběratelské sportovní karty, dejme tomu hokejové, pokusili včlenit klasické pohledy, byť s odpovídající tématikou.
Ryze česká záležitost: pirátská loď Kinder byla k mání díky architektu Richardu Vyškovskému jenom u nás. (zdroj: Robert Pavelka)
Co lze říci na závěr?
Samostatnou kapitolou jsou doplňkové předměty, vydávané u příležitosti zejména ručně malovaných figurek. Jedná se o zvláštní boxy, diorámata, papírové doplňky či přímo kompletní sety. Sem lze zařadit například stavební chatu série Drolly Dinos, papírovou chaloupku pro postavičky filmového Shreka, speciální vybavení pro figurky MagicSport a MagicSport 2, sestávající se z již vzpomenutého fotbalového hřiště. I tady platí, že jsou velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, některé si vytvářejí (pochopitelně se souhlasem zúčastněných firem) originální pomůcky, které v jiných destinacích nenajdete. A můžeme si připomenout i výraznou českou stopu v tomto celosvětovém fenoménu. Proslulý tvůrce papírových modelů architekt Richard Vyškovský připravil pro sérii Monsters & Pirates originální vystřihovánku pirátské plachetnice. Pokud tedy provozujete čilý směnný obchod s některým ze zahraničních sběratelů, můžete pro něj mít opravdu velmi silný kalibr.
Související
Zemřel vynálezce kinder vajíček William Salice
Vajíčka Kinder Surprise, jeden z nejspolehlivějších vánočních dárků. Věděli jste o nich tohle?
Vajíčka Kinder , USA (Spojené státy americké) , hračky
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák