Muž se přiznal k bombovým hrozbám, dostal šest let. Olomoucko děsil před 13 lety

Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes uložil Ondřeji Staňkovi za hrozby bombovými útoky v Olomouckém kraji v roce 2003 šest let vězení. Policie mu tehdy na 25 místech střední Moravy shodila z vrtulníku deset milionů korun, jež si ale nevyzvedl. Pro zdůraznění hrozby nastražil tehdy čerstvě osmnáctiletý mladík výbušný systém na železničním mostě. Případ zaměstnal bezpečnostní složky v celém kraji, řešil se i na celostátní úrovni. Staněk se sám po 11 letech přihlásil policii, těsně před promlčením činu. Soudu řekl, že šlo o chybu, které se dopustil ve stresu.

Muži původně hrozilo pět až 12 let, strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání. Soudce označil případ za specifický. "Polehčujícím je to, že se obžalovaný doznal a pomohl k objasnění trestné činnosti. Nebýt toho, že by nepřišel na policii, nikdo by na to nepřišel. Trestný čin navíc spáchal ve věku blízkému mladistvého. Na druhou stranu šlo o naplánovanou a promyšlenou trestnou činnost. Byl to enormně nebezpečný trestný čin vydírání," uvedl soudce Aleš Vašků. Trest si má odpykat v mírnějším typu věznice s dozorem.

Obhájce žádal zproštění, muž se prý nedopustil škody velkého rozsahu, a čin by tak byl již promlčen. Podle soudu však ve chvíli, kdy začala policie shazovat statisíce korun do lesa, měl být s následky srozuměn. "Byl to ukončený pokus, udělal vše, co bylo z jeho hlediska třeba," doplnil soudce.

Podle obžaloby muž poslal poštou olomoucké policii výhružný dopis v březnu 2003. Deset milionů mu mělo být shozeno 20. března z vrtulníku na jím zadaných 25 místech v balících po částkách 400.000 korun. Vyhrožoval přitom, že pokud se tak nestane, nechá o čtyři dny později v hustě obydlených místech kraje vybuchnout několik nástražných výbušných systémů. Pro výraznění hrozby nastražil téměř půlkilogramovou výbušninu na železniční most v Olomouci, podle obžaloby však systém nebyl plně funkční. Vyděrači policie peníze shodila v balíčcích, peníze si však nevyzvedl.

Staněk dnes svého jednání litoval. "Dopustil jsem se chyby. Snažil jsem se získat peníze, které by mě izolovaly od stresových faktorů především v osobním životě. S časovým odstupem jsem dospěl k názoru, že bych se musel zbytek života stydět, kdybych se nepřiznal," uvedl Staněk.

Výbušný systém, který umístil na mostě, si vyrobil podle návodu na internetu. Měl prý jen demonstrativní charakter, byť obsahoval silně citlivou látku peroxid aceton. Dopis policii psal v rukavicích a v čepici, aby smazal stopy. Jeden z balíků mu policie shodila poblíž jeho tehdejšího bydliště ve Vikýřovicích. Peníze si nakonec nevzal, svou roli hrál strach i medializace celého případu. "Měl jsem představu, že získám 400.000 korun až milion, které bych použil k řešení tehdejších osobních komplikací. Chápu, že to bylo špatně," řekl Staněk.

Podle psychologa jde o osobnost s narcisistními rysy. Pocit z vlastní důležitosti byl podle něj zřejmě i důvod, proč se po letech udal. "Taková osobnost usiluje o obdiv i v okamžiku, kdy jí to může uškodit," uvedl znalec z oblasti psychologie.

Případ tehdy vyvolal paniku, Olomoucký kraj tehdy zavedl mimořádná bezpečnostní opatření. Tehdejší hejtman Jan Březina lidem doporučil, aby se v osudný den vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí. Požádal i nemocnice, aby byly připraveny na případný nápor zraněných.

Související

Výbuch, oheň

Extremistka s miminem se odpálila při protiteroristické operaci v Tunisku

Při protiteroristických operacích v tuniských horách se odpálila sebevražedná atentátnice se svým miminem. Ve čtvrtek večer o tom informovalo tuniské ministerstvo vnitra, podle něhož při bezpečnostních akcích u hranice s Alžírskem přišli o život i další dva islámští extremisté. Informuje o tom dnes agentura AP.
Sýrie

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem kontrolované části severovýchodní Sýrie zabila dva civilisty. Podle Ankary jsou za útok odpovědné milice syrských Kurdů, informovala agentura AP.

Více souvisejících

Bombové útoky soudy Olomoucký kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy