Pozor, změna zákona: Zrušení smlouvy o dodávce energií je nyní jednodušší

Praha - 1. ledna 2016 nabyla účinnost novela energetického zákona. Spotřebitelům přináší novou možnost, jak se vyvázat z nevýhodných smluv o dodávkách energií uzavřených prostřednictvím podomního prodeje nebo přes telefon či internet. Smlouvu lze vypovědět i po zahájení dodávek, a to bez sankce.

Novela umožňuje zrušení smlouvy o dodávce elektřiny či plynu uzavřené tzv. distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory dodavatele. „Jedná se o smlouvy uzavřené bez současné fyzické přítomnosti dodavatele a spotřebitele, tedy o smlouvy sjednané například pomocí internetu či telefonu, a dále o smlouvy uzavřené s podomním prodejcem," vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Od takových smluv je možné dle energetického zákona odstoupit ve lhůtě 14 dnů od jejich uzavření, v tom je úprava shodná s občanským zákoníkem, jehož úpravou se odstoupení dále řídí. Smlouva se ruší od jejího počátku, pokud již začal dodavatel spotřebiteli elektřinu či plyn dodávat, je zákazník povinen mu za odebranou elektřinu či plyn zaplatit.

„V naší spotřebitelské poradně se setkáváme s případy, kdy se spotřebitelé zavazují více smlouvami o dodávce energií na dlouhou dobu dopředu, dochází tak k jakémusi řetězení smluv. Spotřebitel má například uzavřenou smlouvu na dobu určitou do konce roku 2016, ještě za trvání této smlouvy si pak sjedná smlouvu s jiným dodavatelem účinnou od 1. 1. 2017 a do 31. 12. 2019 a po oslovení dalším dodavatelem se zaváže k odběru energie smlouvou od 1. 1. 2020," upozorňuje Lukáš Zelený.

Někteří spotřebitelé si pak nepamatují, že již na určité budoucí období smlouvu uzavřeli a uzavřou další smlouvu na stejné období. V takovém případě platí smlouva, která byla uzavřena dříve. Dochází také k situacím, kdy spotřebitelé smlouvu ztratí a poté neví, kdy jim stávající smlouva končí. Navíc smlouvy na dobu určitou, dle kterých budou dodávky elektřiny zahájeny až za několik let, mohou být zejména vzhledem k vývoji cen energií pro spotřebitele značně nevýhodné.

Snad i z těchto důvodů přináší novela energetického zákona novinku v podobě možnosti vypovědět distanční smlouvu či smlouvu sjednanou mimo obchodní prostory dodavatele i po zahájení dodávek elektřiny či plynu. Spotřebitel může nyní smlouvu uzavřenou tímto způsobem vypovědět ve lhůtě 15 dnů po zahájení dodávek. Stačí, pokud 15. den po zahájení dodávky odešle výpověď smlouvy dodavateli. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Dle novely dále platí, že v případě výpovědi smlouvy ve lhůtě 15 dnů od zahájení dodávek elektřiny či plynu, může spotřebitel smlouvu vypovědět bez sankce.

„Dodavatelé do smluv o dodávce energií na dobu určitou často vkládají v souvislosti s předčasným ukončením smlouvy i ustanovení o smluvní pokutě v řádech tisíců korun, jsou nám však známy i případy, kdy dodavatelé požadují za předčasné ukončení smlouvy smluvní pokuty i ve výši 90 % ceny energií, k jejímuž odběru se spotřebitel zavázal. Proto tento zákaz smluvních pokut vítáme," uvádí Lukáš Zelený. Pokud tedy smlouva stanoví za předčasné ukončení smlouvy sankci, spotřebitel ji nebude muset při výpovědi smlouvy ve lhůtě 15 dnů od zahájení dodávek zaplatit.

Novela energetického zákona neobsahuje přechodná ustanovení. Výslovně tedy neřeší, zda bude možné od smlouvy o dodávce energií odstoupit ve lhůtě 15 dnů po zahájení dodávek elektřiny a plynu i v případě, že smlouva byla uzavřena před 1. lednem 2016. „Uzavřel-li spotřebitel smlouvu v minulosti a dodávky energií začnou až po 1. lednu 2016, může do 15 dnů od zahájení dodávek smlouvu vypovědět," vyjadřuje stanovisko dTestu Lukáš Zelený.

Zajištění obchodních podmínek vstřícných ke spotřebitelům je jedním z cílů probíhající hromadné změny dodavatelů elektřiny a plynu pořádané spotřebitelskou organizací dTest. Informace je možné najít na www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest Energetika Elektřina

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy