Známá moderátorka a slavný zpěvák se zastali Ransdorfa. Strhla se lavina

Praha - Moderátorka hlavní zpravodajské relace na TV Nova Emma Smetana se zastala zemřelého komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa. Do následné debaty se zapojil i zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert.

Smrt Ransdorfa zaskočila řadu Čechl a zatímco jedni na něj vzpomínají s úctou, jiní mu nadále nemohou přijít na jméno. Smetana si vlny kritiky všímá a rozhodla se na sociální síti napsat svůj názor na celou věc.

"Čtu tady všemožné posměšné komentáře v souvislosti se smrtí M. Ransdorfa a nemůžu se ubránit pocitu, že je to nevkusné. Proto sem napíšu tři věci, kterých jsem si na něm cenila. 1) Nebyl hloupý 2) Nebyl nevzdělaný 3) Byl – kupodivu – dost proevropský," napsala na sociální síti Smetana v reakci na kritiku.

Do vzniklé debaty se následně zapojil dramatik, režisér a dramaturg David Drábek, který podotkl: "Emmo, to třetí přes všechnu pietu nemůžete myslet vážně. Byl exponentem partaje, jež se nikdy nedistancovala od své totalitní minulosti. Na mrtvého neplivat, ale ani nešířit pokřivené nekrology."

"M. Ransdorfa jsem sledovala od roku 2003, tedy od referenda ohledně vstupu ČR do EU. Na rozdíl od jiných členů své strany nikdy nenabádal voliče k tomu, aby řekli "NE". Stejně tak nikdy později názorově neinklinoval k tomu, abychom z EU vystoupili. V rámci Evropského parlamentu (kde jsem byla na stáži v roce 2008) měl vesměs akceptovatelné postoje např. pro sociálně-demokratické europoslance. Ostatně, i proto byl v posledních eurovolbách vlastní stranou odsunut až na 4. miísto na kandidátce. Když jsem s ním točila naposledy (v Bruselu), tak mi na kameru ochotně zazpíval evropskou hymnu (Beethovenovu Ódu na radost). Jistě, Evropu si představoval jinak, ale představoval si ji evropskou, tedy společnou. To je vše. K partaji se pochopitelně vyjadřovat nebudu..." reagovala moderátorka.

"Ransdorf by svým způsobem ohledně té poslední kauzy spíš nešťastník, nevidím v tom úmysl. Z podstaty je problematické použít spojení slušný komunista. Ale nebojím se říct, ze to by slušný člověk," vložil se do debaty redaktor a televizní reportér Jiří Hynek.

Následně se do diskuze zapojil i zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert: "Emmo, souhlasím s tebou, gentleman by se měl umět vkusně rozloučit i se svým nepřítelem! Upřímnou soustrast rodině a jeho blizkým!"

"Matěji, neberu ho jako nepřítele, ale ani úmrtí není důvodem psát, jak skvělý intelektuál a slušný člověk to byl, když piplal zlotřilou partaj a její odkaz. Přeci pokryteckými plky nenaflušu do tváře svým předkům, jimž bolševici zničili život," reagoval na Rupperta Drábek.

"Davide, úmrtí není důvodem psát oslavná slova, zejména v případech, kdy skutecně není moc za co. Důvodem zmínit alespoň některé úctyhodné aspekty něčího života ovšem je, když se jiní rozhodnou toto úmrtí slavit či glosovat. To je mi prostě lidsky líto," vysvětlila následně Smetana.

"Já ho jako nepřítele beru, ale i přes to, že se zastával a vyznával ideologii, která jen v našem státě stála život tisíců lidí, on osobně, co já vím, nikomu vědome neublížil!!!" dodal Ruppert.

Související

Více souvisejících

Miloslav Ransdorf

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy