Jistota, že nenadýcháte? Pozor, třetina alkoholtesterů je nespolehlivá

Praha – Napít se alkoholu a pak usednout za volant automobilu, se vám může vymstít. Zatímco v řadě evropských států se určité promile alkoholu v krvi toleruje, v České republice pro řidiče, cyklisty či jezdce na koních platí tolerance nulová. Uvažujete o pořízení alkoholtesteru? Jistotu, že „nenadýcháte“, s některými nezískáte. Podle výsledků spotřebitelského časopisu dTest je totiž třetina testovaných přístrojů nespolehlivá. Některé mají problémy s měřením při nízkých teplotách, tři selhaly v testu zcela.

„Praxe ukázala, že dosažení nulové koncentrace alkoholu v dechu řidiče je problematické, neboť velmi nízké množství alkoholu se může v dechu objevit z mnoha různých příčin (přirozenými procesy, použitím ústní vody či vdechováním alkoholových výparů například z ostřikovačů čelního skla apod.). Tyto nízké koncentrace nemají za následek ovlivnění schopnosti řídit vozidlo, proto s ohledem na vnější faktory a odchylky měření alkoholtesterů byla stanovena hranice 0,24 ‰ alkoholu v dechu jako strop pro negativní výsledek," říká Hana Hoffmannová, vedoucí redakce časopisu dTest.

Nejlepším alkoholtesterem je V-net DA 8100

Při hodnocení kvality přístrojů hraje klíčovou roli spolehlivost měření a také skutečnost, zda přístroje ukazují opakovaně shodné výsledky a zda se přibližují skutečné koncentraci alkoholu ve vydechovaném vzduchu. Ve většině případů ukazovaly přístroje hodnoty poněkud vyšší než skutečné, což ovšem nelze považovat za výrazný problém, protože je to opatření ve prospěch uživatele. Nejpřesněji kalibrovanými přístroji byly AL 9000 Lite a V-net DA 8100, který se stal i celkovým vítězem testu.

Mráz či vysoké teploty způsobují problémy s měřením

Výrobci uvádějí rozsah teplot, kdy je možné přístroj použít, zpravidla od nuly či deseti do čtyřiceti stupňů Celsia. Je však namístě, aby elektronika fungovala i v mínusových teplotách, pro případ, že řidič nechává alkoholtester ve voze. Testovalo se proto i při mínus pěti stupních. Zatímco při pokojové teplotě neměla většina přístrojů se stanovením negativní i pozitivní dechové zkoušky větší potíže, mráz byl pro třetinu z nich nepřekonatelný. Ukazovaly buď nulu, či zobrazovaly nejasná chybová hlášení. Nespolehlivé výsledky (častěji falešně pozitivní, neboli výrazně vyšší než skutečné) se pak objevovaly také při teplotách deset a čtyřicet stupňů.

„Nejlepší přístroje pro měření obsahu alkoholu v dechu jsou však spolehlivé a dokážou přesně zjistit, zda můžete usednout za volant. Při výběru nedoporučujeme řídit se primárně cenou. Mezi propadáky i vítězi lze totiž nalézt jak drahé, tak levné modely," dodává Hoffmannová.

Snadné ovládání v kombinaci s mobilní aplikací

Obsluha alkoholtesterů je vesměs jednoduchá, pro měření postačí jedno tlačítko. Po zapnutí potřebuje každý přístroj několik vteřin pro zahřátí senzorů. Následuje výzva k dýchnutí. Určité modely nabízí rovněž propojení s chytrým telefonem a měření pomocí příslušné mobilní aplikace.

Důležitým faktorem ovlivňujícím výběr a úspěšné provozování alkoholtesteru je také kalibrace, upozorňuje allmedia4u.cu. Spolehlivost přístroje je totiž omezená jen na několik set použití, případně na určité časové období (podle toho, co nastane dřív, maximálně však jeden rok od poslední kalibrace). Tyto intervaly pro každý přístroj vždy stanoví výrobce či prodejce.

Maximální povolená hranice alkoholu v krvi se v evropských zemích odlišuje. Nejčastěji se můžete setkat s hodnotou 0,5 ‰, která se musí dodržovat například ve Francii, Dánsku, Finsku, Chorvatsku, Itálii, Luxembursku, Německu, Portugalsku, Rakousku, Švýcarsku či na Islandě. Ve Velké Británii a Severním Irsku platí dokonce limit až 0,8 ‰.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest alkoholtester řidiči

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Většina Američanů věří, že Čína využívá TikTok k ovládání občanů v USA

Podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos věří většina Američanů, že Čína využívá sociální síť TikTok k formování veřejného mínění v USA. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy