Jistota, že nenadýcháte? Pozor, třetina alkoholtesterů je nespolehlivá

Praha – Napít se alkoholu a pak usednout za volant automobilu, se vám může vymstít. Zatímco v řadě evropských států se určité promile alkoholu v krvi toleruje, v České republice pro řidiče, cyklisty či jezdce na koních platí tolerance nulová. Uvažujete o pořízení alkoholtesteru? Jistotu, že „nenadýcháte“, s některými nezískáte. Podle výsledků spotřebitelského časopisu dTest je totiž třetina testovaných přístrojů nespolehlivá. Některé mají problémy s měřením při nízkých teplotách, tři selhaly v testu zcela.

„Praxe ukázala, že dosažení nulové koncentrace alkoholu v dechu řidiče je problematické, neboť velmi nízké množství alkoholu se může v dechu objevit z mnoha různých příčin (přirozenými procesy, použitím ústní vody či vdechováním alkoholových výparů například z ostřikovačů čelního skla apod.). Tyto nízké koncentrace nemají za následek ovlivnění schopnosti řídit vozidlo, proto s ohledem na vnější faktory a odchylky měření alkoholtesterů byla stanovena hranice 0,24 ‰ alkoholu v dechu jako strop pro negativní výsledek," říká Hana Hoffmannová, vedoucí redakce časopisu dTest.

Nejlepším alkoholtesterem je V-net DA 8100

Při hodnocení kvality přístrojů hraje klíčovou roli spolehlivost měření a také skutečnost, zda přístroje ukazují opakovaně shodné výsledky a zda se přibližují skutečné koncentraci alkoholu ve vydechovaném vzduchu. Ve většině případů ukazovaly přístroje hodnoty poněkud vyšší než skutečné, což ovšem nelze považovat za výrazný problém, protože je to opatření ve prospěch uživatele. Nejpřesněji kalibrovanými přístroji byly AL 9000 Lite a V-net DA 8100, který se stal i celkovým vítězem testu.

Mráz či vysoké teploty způsobují problémy s měřením

Výrobci uvádějí rozsah teplot, kdy je možné přístroj použít, zpravidla od nuly či deseti do čtyřiceti stupňů Celsia. Je však namístě, aby elektronika fungovala i v mínusových teplotách, pro případ, že řidič nechává alkoholtester ve voze. Testovalo se proto i při mínus pěti stupních. Zatímco při pokojové teplotě neměla většina přístrojů se stanovením negativní i pozitivní dechové zkoušky větší potíže, mráz byl pro třetinu z nich nepřekonatelný. Ukazovaly buď nulu, či zobrazovaly nejasná chybová hlášení. Nespolehlivé výsledky (častěji falešně pozitivní, neboli výrazně vyšší než skutečné) se pak objevovaly také při teplotách deset a čtyřicet stupňů.

„Nejlepší přístroje pro měření obsahu alkoholu v dechu jsou však spolehlivé a dokážou přesně zjistit, zda můžete usednout za volant. Při výběru nedoporučujeme řídit se primárně cenou. Mezi propadáky i vítězi lze totiž nalézt jak drahé, tak levné modely," dodává Hoffmannová.

Snadné ovládání v kombinaci s mobilní aplikací

Obsluha alkoholtesterů je vesměs jednoduchá, pro měření postačí jedno tlačítko. Po zapnutí potřebuje každý přístroj několik vteřin pro zahřátí senzorů. Následuje výzva k dýchnutí. Určité modely nabízí rovněž propojení s chytrým telefonem a měření pomocí příslušné mobilní aplikace.

Důležitým faktorem ovlivňujícím výběr a úspěšné provozování alkoholtesteru je také kalibrace, upozorňuje allmedia4u.cu. Spolehlivost přístroje je totiž omezená jen na několik set použití, případně na určité časové období (podle toho, co nastane dřív, maximálně však jeden rok od poslední kalibrace). Tyto intervaly pro každý přístroj vždy stanoví výrobce či prodejce.

Maximální povolená hranice alkoholu v krvi se v evropských zemích odlišuje. Nejčastěji se můžete setkat s hodnotou 0,5 ‰, která se musí dodržovat například ve Francii, Dánsku, Finsku, Chorvatsku, Itálii, Luxembursku, Německu, Portugalsku, Rakousku, Švýcarsku či na Islandě. Ve Velké Británii a Severním Irsku platí dokonce limit až 0,8 ‰.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest alkoholtester řidiči

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy