Zakuklenci z Prahy jsou náckové a chuligáni fotbalové Slávie, zjistil server

Praha - Nařčení některých protiislámských skupin a aktivistů, kteří považují maskované útočníky ze sobotních demonstrací v Praze za policisty-provokatéry, rychle bere za své. Několik chuligánů už identifikoval server antifa.cz. A ukazuje se, že proti "sluníčkářům" vytáhlo tvrdé jádro slávistických hooligans.

Po sobotních protiislámských a naopak prouprchlických demonstracích se objevily zejména mezi antiislamisty konspirační teorie o tom, že přinejmenším jeden ze střetů obou táborů organizovali policejní provokatéři. Šlo o incident v Thunovské ulici.

Na místě se střetli demonstranti iniciativy Ne rasismu s početnou partou zakuklených mužů. Na místě bylo jen několik slabě chráněných a vyzbrojených policistů a zakuklenci se navíc plně podřizovali rozkazům muže v hnědé bundě. Právě ten vzbudil podezření, že je ve skutečnosti policistou a řídí jiné policisty v kuklách a civilním oblečení. Odpůrci islámu v tom viděli důkaz, že je policisté chtějí diskreditovat rvačkami a násilím.

Už se však ukazuje, že tahle konspirační teorie je hodně vachrlatá. Server Antifa.cz, který má v malíku českou pravicovou scénu možná lépe než mnoho policejních specialistů, už začal postupně rozkrývat identitu maskovaných násilníků. "Většina útočníků byla v maskách. Ne ale všichni a ne každý maskovaný je skutečně nerozpoznatelný. V současné sobě stále probíhá identifikace dalších chuligánů, ale některé výsledky můžeme přinést už nyní," píše se na webu Antify.

Jako prvního Antifa odhalila Tadeáše Svobodu - člena slávistického Maisner Gangu. Jde o někdejšího aktivistu Autonomních socialistů a současného šéfa uskupení Pro-Vlast, které podle Antify shromažďuje celou řadu českých neonacistů, byť se podle serveru snaží tvářit demokraticky a vlastenecky. Svoboda byl snadno poznat - zamaskoval se totiž až později.

Dalším mužem v bílé kukle a s taštičkou Puma přes rameno je podle aktivistů z Antify Jan "Karlos" Králík. Toho označuje server za vůdce slávistických chuligánů. Podle Antify jde o fotbalového výtržníka a aktivního neonacistu. Účastní se mnoha jejich akcí a před dvěma lety dokonce odjel pomáhat Pravému sektoru do Kyjeva. Je rovněž aktivní v uskupení Pro-Vlast.

Třetím identifikovaným je David Litoš. Toho aktivisté Antify poznali snadno - než došlo k násilí, měl odkrytý obličej. Později si sice nasadil bílou kuklu, ale s tou se zase už minulosti pochlubil na Facebooku a dá se podle ní rozpoznat. I Litoš je skalní slávista. K fandům klubu Slávia patří i další trojice odhalených výtržníků - jsou jimi David Hudečka, Ondřej Šmejkal a Lukáš Vagner.

"Z informací, které jsme představili, dost jasně vyplývá, že přestože se na demonstracích 6.2. 2016 sešla téměř celá česká chuligánská scéna (plus nějaké polské družby z Katowic a Wroclawi), prim dne hrála radikální část Tribuny Sever. Spekulace o tom, že šlo o policejní nebo policií řízenou provokaci, považujeme za nepravděpodobnou. Můžeme v tento moment říct, že tato samá skupina zaútočila i na autonomní centrum Klinika? Zatím ne. Ale mnoho věcí tomu nasvědčujem," píše Antifa na svých stránkách s tím, že bude v odhalování výtržníků ze soboty pokračovat.

Související

Tommy Robinson

Vše, co byste měli vědět o Tommym Robinsonovi: Je kontroverzní aktivista mučedníkem?

V poslední době se hodně mluvilo o smazání účtů na sociálních sítích kontroverznímu britskému aktivistovi a zakladateli a pravicové skupiny English Defence League (EDL) Tommymu Robinsonovi. Pro některé z nás je Robinson mučedníkem, který statečně bojuje proti démonům své domy, pro mnohé je pravicovým extremistou. Kde je ale pravda? Na tuto otázku se snaží najít odpověď deník Thesun.co.uk.

Více souvisejících

Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015) neonacisté

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy