Komáři přenáší množství nemocí. Tyto můžete chytit i v Česku

Praha - V souvislosti se stále se šířícím virem Zika se pořád více mluví o nebezpečí, které štípnutí komára může představovat. Ačkoli Zikou se od českého komára s největší pravděpodobností nenakazíte, existují nemoci, které chytnout můžete.

Komáři nejsou jenom obtížným hmyzem, který se obrovskou rychlostí rozmnožuje a především v létě dokáže pořádně znepříjemnit život. Mohou být také přenašeči nejrůznějších onemocnění. Malárie, žlutá zimnice nebo horečka Dengue jsou asi těmi nejznámějšími, že byste je ale chytli od českého komára, se bát nemusíte. U jiných ale riziko hrozí, i když ve velmi malé míře.

Valtická horečka

Jedná se o virové onemocnění, které přenáší komár z rodu Aedes. Tento druh komára žije hlavně v lužních lesích a přemnožit se může například při povodních, jako tomu bylo v roce 1997. Běžný je zejména na jižní Moravě. Svůj název dostala horečka podle místa, kde ji v 60. letech minulého století vědci objevili.

Jedná se o onemocnění podobné chřipce, objevuje se především v létě a na podzim a postihuje hlavně děti. Typickými příznaky je náhlý začátek horečky, který trvá 3 až 5 dní, bolest hlavy, pocit neklidu, zvracení, nechutenství, dále pak bolesti kloubů a krku. Nejedná se o nijak vážné onemocnění a léčit je ho možné klidně i běžnými prášky na chřipku, odpočinkem a dostatečným množstvím tekutin.

Západonilská horečka

I když je od nás řeka Nil vzdálená tisíce kilometrů, i tato původně africká nemoc se může v Česku objevit. U nás ji přenáší komár pisklavý. V České republice první případy odhalili lékaři na Břeclavsku při záplavách v roce 1997, další v roce 2002 a jeden z posledních v roce 2013 v Ostravě.

Inkubační doba nemoci je 3 až 14 dní a projevuje se prudkým nástupem horečky, která trvá 3 až 5 dní. Dalšími příznaky jsou bolest hlavy a v krku, bolesti svalů a kloubů, vyrážka, únava, nechutenství či střevní potíže. V těžkých případech může vyvolat i zánět mozkových blan a může skončit ochrnutím nebo smrtí. V minulosti toto onemocnění prodělal například herec Pavel Nový, ten si ho ale údajně přivezl z dovolené na Kypru.

Lymeská borelióza

Nejčastějšími přenašeči boreliózy jsou klíšťata, podle některých odborníků ale dokážou tuto nemoc přenášet také komáři. Původce nemoci sice nežije v těle komára, ten ji ale může přenést pasivně. To znamená, že ji přenese prostřednictvím krve nakaženého, která mu zůstala na sosáku. Tímto způsobem se pak při štípnutí může nemoc dostat i do lidského těla.

Onemocnění se projevuje ve třech fázích. Nejprve se v místě vpichu objeví červená skvrna, která může být větší než 5 cm, tuto fázi doprovází horečka, bolesti svalů a kloubů, únava. Po několika měsících se obtíže vrací s ještě větší intenzitou, častá je obrna v obličeji. Poslední fází je zánět mozku a míchy, mnohdy ale nastoupí i roky po kousnutí hmyzu.

Sekundární infekce

Nebezpečí hrozí také v případě, kdy si svědivý štípanec od komára rozškrábeme. Do malých otevřených ranek se potom může dostat jiná infekce z okolí. Pravidlem je proto zatnout zuby, použít zklidňující gel a hlavně neškrábat.

Související

Více souvisejících

komáři nemoci

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy