Rok od únosu Čecha v Libyi: Rodina stále věří. Je ještě naživu?

Praha - Je to už rok, co v Libyi unesli ozbrojenci napojení na Islámský stát devět lidí včetně Čecha - Pavla Hrůzy z Velkého Meziříčí. Stejně jako ostatní pracoval pro společnost na ropném poli. Dodnes o něm nejsou žádné zprávy. Podle všeho se nepodařilo kontaktovat únosce.

Už rok o něm rodina ani blízcí nemají žádné zprávy. Loni na začátku března otce 3 dětí Pavla Hrůzu z Velkého Meziříčí a dalších jeho osm spolupracovníků z ropné společnosti zajali v Libyi ozbrojenci. Od té doby se neví, kde by mohl být a ani to, jestli je vůbec naživu. Jeho nejbližší už začínají být zoufalí.

"Znám manželku, to si nikdo nedokáže představit, co prožívají," uvedla pro TV Nova jedna ze známých rodiny. Sama manželka s médii mluvit nechce, přestože zveřejnění kauzy by mohlo k vyřešení případu napomoci. "Nezlobte se, ale nebudu se s váma bavit," řekla jen.

Známí sousedé i lidé z Velkého Meziříčí stále věří, že se unesený Čech, který bydlí v jednom z rodinných domů vrátí v pořádku domů. Dosvědčila to i anketa mezi místními obyvateli, kteří stále doufají v jednání o výkupném.

Po Pavlu Hrůzovi, který na ropném poli v Libyi pracoval pro společnost, která dělníkům zajišťovala občerstvení, pátrá i Interpol. Navázat kontakt s únosci se snaží i česká diplomacie. "My úplně přesně nevíme, s jakým záměrem byli všichni unesený, hledají se cesty, kdo k těm lidem může přijít, kdo je může oslovit," sdělil neurčitě bezpečnostní expert Andor Šándor.

Radikálové už pár týdnů po únosu propustili 2 Bangladéšany a jednoho muže z Ghany, které zajali spolu s Hrůzou. Další dva zajaté ve stejné době, Srba a Rakušana pomohla na začátku letošního roku osvobodit česká tajná služba. Zajatci z Evropy mívají pro únosce větší cenu - i Pavla Hrůzu by mohli chtít vyměnit za tučné výkupné.

Třeba za v Pákistánu unesené Češky Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou zaplatila Česká republika podle všeho zhruba 145 milionů korun. Únosci je propustili po dvou letech.

Související

Více souvisejících

únos Pavla H. Islámským státem Libye

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy