Až 12 let vězení pro šéfa Olea, žádá obžaloba. Prý padělal směnku

Praha - Za padělání směnky na 127 milionů korun by měl jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek jít na osm až 12 let do vězení. Před Krajským soudem v Praze to dnes v závěrečné řeči navrhla státní zástupkyně Marcela Hrubá, která tak chce, aby soud vynesl nejpřísnější možný trest. Jirounek vinu odmítá. Jeho advokát požaduje, aby byl obžaloby zproštěn, protože nemohl vědět o tom, že je směnka falešná. Soud v případu rozhodne ve středu odpoledne.

Jirounek si podle obžaloby opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek pohledávku oficiálně koupil a chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.

Směnka má svůj původ v roce 2002, kdy prý peníze Vařekovi půjčil muž, který žil jako bezdomovec v Praze. Směnka pak prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který je druhým obžalovaným v této kauze.

Krajský soud v minulosti oba muže zprostil obžaloby. Odvolací soud toto rozhodnutí zrušil, nařídil doplnění důkazů, a tak se soud kauzou zabývá podruhé. Podle státní zástupkyně všechny doplněné důkazy ukázaly na pravdivost obžaloby. "Obhajobu obžalovaných považuji za čistě účelovou," řekla Hrubá. Stejný trest jako pro Jirounka navrhla i pro Nováka.

Jirounkův advokát Eduard Bruna žalobkyni zkritizoval za to, že případ posuzuje podle nejpřísnější právní kvalifikace. Podle něj jí nejde použít, protože se odvíjí od počtu zfalšovaných dokumentů a nikoliv od částky, která je na nich vyčíslená. "Nevím o tom, že by můj klient měl padělatelskou dílnu," podotkl Bruna. Návrh na zproštění obžaloby zdůvodnil tím, že pro odsouzení nejsou důkazy.

Jirounek v závěrečné řeči uvedl, že o falešné směnce nevěděl. Když zjistil, že je falešná, tak jí odmítl vymáhat v civilním řízení, jak tvrdí obžaloba. "Veškeré důkazy jen potvrzují původní verzi, že jsme o falešné směnce nevěděli. Domnívám se, že jsem se žádného trestného činu nedopustil," zdůraznil Jirounek. Zproštění obžaloby navrhla i advokátka Nováka.

Obžaloba měla původně i druhou část, podle které si Jirounek v letech 2009 a 2010 půjčil od Vařeky přes 96 milionů korun. Při půjčování peněz ale podle spisu věděl, že dluh nevrátí do slíbené lhůty a peníze utratil pro vlastní potřebu. Tato tvrzení obžaloby však nebyla prokázána a šéf petrochemické firmy byl v této části pravomocně zproštěn obžaloby.

Jirounek figuruje i v dalších případech. Jeden z nich se týká údajného vyvádění peněz z firmy Oleo Chemical, kde figuruje s obchodním partnerem Michalem Urbánkem, lobbistou Ivo Rittigem a dalšími. Kauzu nyní rozplétá pražský městský soud. Jirounek při výpovědi obžalobu označil za absurdní a odmítl tvrzení, že by vlastní firmu tuneloval.

Další kauza se týká údajného úvěrového podvodu, za který jej soud nepravomocně poslal na pět let do vězení. Odvolací soud však tento verdikt v neveřejném jednání zrušil a justice bude muset případ znovu projednat.

Jirounek už dříve i toto obvinění odmítl. Za příčinu některých kauz považuje obchodní spory, které vede s majiteli firmy Ravak. Společnost je významným výrobcem van a sprchových koutů.

Související

Soud, ilustrační foto

Podnikatel Kmeť je na svobodě, soud potvrdil dřívější propuštění

Podnikatel Peter Kmeť, který byl odsouzen za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical, je na svobodě. Pražský městský soud potvrdil dřívější rozhodnutí obvodního soudu, jenž Kmetě podmíněně předčasně propustil z vězení. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga je obžalovaný také v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, která bude u soudu pokračovat od středy. Státní zástupci se obávají, že by Kmeť mohl uprchnout.

Více souvisejících

Oleo Chemical Kamil Jirounek (Oleo Chemical) soudy

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy