UV záření způsobuje stárnutí i smrt. Přečtěte si, co dalšího hrozí

Praha - Meteorologové vydali výstrahu před extrémním UV zářením, které je způsobeno ztenčenou ozonovou vrstvou. Pro člověka to znamená velké nebezpečí, větší množství UV záření totiž poškozuje kůži a oči a způsobuje i rakovinu.

Kdyby ultrafialové záření dopadalo na zem v plné síle, mělo by to pro člověka smrtící. Většina se ale rozptyluje v různých vrstvách atmosféry. Důsledkem porušení ozonové vrstvy ale tohoto záření dopadá na Zem čím dál víc a lidem způsobuje zdravotní problémy. S rostoucí nadmořskou výškou intenzita záření stoupá.

Na člověka působí dva typy UV záření. Dlouhovlnné UVA způsobuje okamžité hnědnutí kůže, zároveň je příčinou vzniku pigmentových skvrn, alergií a stárnutí pokožky. Středněvlnné UVB má na svědomí zčervenání kůže a vznik puchýřů a zánětů. Po odeznění těchto nepříjemných projevů kůže zhnědne.

Sluneční paprsky, kterých je UV záření součástí, poškozuje buňky, které mají kůži před zářením chránit. Pokud se člověk záření vystavuje dlouhodobě, mohou se tyto buňky začít nekontrolovatelně množit a vznikne nádor.

UV záření negativně působí také na naše oči. Při ozáření oka může dojít po pouhé půlhodině k zánětu spojivek a rohovky provázené zánětem očních víček a kůže na obličeji. Může způsobit až šedý zákal. V rozumné míře má záření také pozitivní účinky. Vytváří vitamín D a napomáhá zpracování vápníku.

Ochrana je životně důležitá

Při pobytu na přímém slunci je nezbytně nutné se před zářením chránit. Vhodné je obléknout si tmavší oblečení, které záření odráží lépe než bílé. Nezapomeňte také na pokrývku hlavy a sluneční brýle (s 99-100 % UVA a UVB ochranou).

Pokud se rozhodnete svléct do plavek, použijte krém s dostatečně vysokým faktorem. Při jeho výběru zohledněte typ a citlivost své kůže, zvýšenou ochranu potřebují malé děti (faktor 15 -30). Děti do tří let by se na slunci měly pohybovat jen minimálně.

Opalovací krém nanášejte půl hodiny před pobytem na slunci a znovu se natírejte po 1-2 hodinách, po koupání nebo pocení. Zvláštní pozornost věnujte těm částem těla, které jsou slunci vystaveny nejvíce - nos, uši, nárty atd. Krém s vyšším faktorem použijte na jizvy, mateřská znaménka a okolí očí. Po skončení slunění se namažte přípravky po opalování. Pokud berete léky, ujistěte se, jestli nezvyšují citlivost na slunce.

Kdy je UV záření nejnebezpečnější

Intenzita záření se různí především podle velikosti ozonové vrstvy, která nás před ním chrání. Tzv. UV-index informuje o jeho působení na lidskou kůži. Při hodnotách do 2 není potřeba nijak zvláštní ochrany. Od 3 do 7 už je člověk záření vystaven v mírné či vysoké míře a je třeba se chránit vhodným oblečením případně ochranným krémem.

Velmi vysoké nebezpečí nastává při hodnotách vyšších než 8 a je třeba vyšší ochrany. Mezi 11. a 15. hodinou byste se na slunci pokud možno vůbec neměli pohybovat, vhodné oblečení a ochranný nátěr je nutností. Během včerejška naměřili meteorologové na některých místech v Česku až extrémní hodnotu 9.

Související

Více souvisejících

zdraví rakovina Opalovací krémy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy