Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil rozdělování a využívání dotací na podporu projektů aplikovaného výzkumu, které má na starosti Technologická agentura České republiky (TA ČR). Kontroloři prověřili 35 projektů, na které příjemci získali dotace ve výši 425 milionů korun. Kontrolu významně ovlivnila omezená působnost NKÚ, kvůli níž kontroloři nemohli řádně zkontrolovat 217 milionů korun, tedy více než polovinu ze zmíněných 425 milionů.
Z 35 zkontrolovaných projektů bylo v době kontroly dokončeno osm, u nichž bylo možné prověřit jejich výsledky. Kontrola odhalila, že výstupy pěti z nich do praxe nepřešly, u jednoho jen částečně a u dvou nabralo využití výsledků projektů zpoždění. O nedostatečném uplatňování výsledků projektů v praxi přitom TA ČR věděla, informuje nku.cz. Agentura si zpracovala analýzu, ve které prověřila 378 plánů na propojení projektů s praxí.
Píše se v ní, že „ve značném množství případů se silně rozchází očekáváný nebo prokázaný ekonomický přínos s náklady projektů." Tomu odpovídají i konkrétní výsledky projektů. V téměř polovině všech výstupů, konkrétně v 255 případech, se jednalo o odborné články a další publikační výstupy. Z projektů vzešlo ale také například 50 užitných vzorů nebo 52 funkčních vzorků. Naproti tomu patentů, průmyslových vzorů a prototypů vzniklo dohromady jen devět.
NKÚ se zaměřil na to, proč využívání výsledku výzkumu v praxi vázne. Kontroloři odhalili několik rizikových oblastí, mezi které patří například hodnocení a schvalování projektů či nedůslednost, s níž TA ČR u některých příjemců vyžadovala dodržování dotačních podmínek. Ve výsledku tyto chyby snižují efektivitu aplikovaného výzkumu.
Psali jsme:Problémy našli kontroloři už při kontrole výběru projektů, které dosáhly na dotace. NKÚ zjistil, že v řadě případů byli členové poradních orgánů TA ČR personálně provázáni s institucemi, které se o dotace ucházely. Tito uchazeči tak mohli získat informace, které by je vůči ostatním zvýhodnily. Hodnocení projektů bylo podle NKÚ v řadě případů netransparentní i proto, že nejvyšší poradní orgány, které vybíraly projekty nejvhodnější k podpoře, navyšovaly bodové hodnocení některých projektů, aniž by to zdůvodnily. Kvůli tomu se 17 projektů, které zpravodajové a oponenti nedoporučili k podpoře, nakonec ocitlo na seznamu dotovaných projektů.
U některých projektů, které dotaci získaly, TA ČR důsledně nevyžadovala po příjemcích dodržování stanovených podmínek. Agentura například nevyžadovala, aby příjemci dotací včas uzavíraly smlouvy o využití výsledků v praxi. Místo toho jí stačilo čestné prohlášení, ve kterém stálo, že v době ukončení projektu ještě příjemci nemají komerčně využitelné výsledky a že smlouvu o jejich využití uzavřou dodatečně. To je v rozporu se zákonem a takové jednání navíc brzdí využití výzkumu v praxi.
K oddálení využití výsledků v praxi přispělo také jednání příjemců podpory. Kromě pozdního uzavření smluv o využití výsledků v praxi příjemci v některých případech smlouvy vůbec neuzavřely. V jiných smlouvách zase chyběly některé náležitosti. Tyto chyby kontroloři odhalili u 15 z 21 smluv.
Psali jsme:O podobných nedostatcích v oblasti aplikovaného výzkumu, jaké NKÚ odhalil v této kontrole, mluví i zpráva Evropského účetního dvora z dubna roku 2016. Podle ní se podpora inovací v EU dostatečně nezaměřuje na tržní uplatnění, výsledky se komerčně nevyužívají a rozdělování této podpory bývá netransparentní.
Přestože ve výdajích na podporu aplikovaného výzkumu patří Česká republika k evropskému průměru, v inovační výkonnosti zaostává a je pod evropským průměrem. TA ČR si nechala zpracovat analýzu, která porovnala její způsob fungování s podobnými evropskými agenturami ze zemí, v nichž je naopak inovační výkonnost nad průměrem EU. Ze srovnání vyplývá, že řízení TA ČR je silně centralizované, kdežto v zahraničí je více činností svěřeno například do rukou vedoucích oddělení. TA ČR také podporuje aplikovaný výzkum pouze dotacemi, naproti tomu například v Rakousku či Finsku podobné agentury poskytují i půjčky nebo záruky.
Související
Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort
NKÚ upozornil na tragický stav digitalizace. Projekty se táhnou deset let, úředníci data přepisují ručně
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák