Na Velehrad dorazily tisíce poutníků, zdravotníci ošetřovali cyklisty. Slavilo se i na Troskách

Velehrad - Na Velehrad dnes přišly oslavit státní svátek tisíce poutníků. Ačkoli jich bylo víc než loni, zdravotníci měli práce méně. Den příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu se slavil i v Čechách.

Podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka přišlo letos na mši přes 23.000 poutníků, o něco více než loni. Dalších více než 15.000 lidí si nenechalo ujít pondělní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který vynesl zhruba 1,4 milionu korun. Do Velehradu zamířili poutníci z Česka i ze zahraničí.

"Nejvíce jsme lidem pomáhali s vyndáváním klíšťat a ošetřením odřenin. Těch bylo především v pondělí, kdy lidé přijížděli na pouť a zranili se na tvrdém štěrku cyklostezky po pádu z kola. Před začátkem pondělního benefičního koncertu jsme předali rychlé záchranné službě jednoho pacienta s epileptickým záchvatem," uvedla hlavní sestra Maltézské pomoci Lucie Marešová.

Dnes zdravotníci pomáhali malému chlapci, kterému se v teplém počasí udělalo nevolno. Lidé vyhledávali pomoc také kvůli bolestem hlavy způsobeným nedostatkem tekutin. Kolapsy však zdravotníci řešit nemuseli, oproti loňsku, kdy poutníky sužovaly tropické teploty, bylo při dnešní mši o něco chladněji.

Policisté řešili na Velehradě dvě krádeže. V pondělí přišla jedna z účastnic o peněženku. Pořadatelé ji nalezli dnes, ale bez peněz. "Během dneška jsme kolem 13:00 řešili případ krádeže 20.000 korun, které neznámý pachatel odcizil majiteli stánku s knihami z plastové ošatky," řekla dnes ČTK mluvčí zlínské policie Milena Šabatová. Další závažnější případy policisté řešit nemuseli.

Psali jsme: Oslava svátku věrozvěstů: Moravskou vlajku vyvěsilo 1230 radnic  

Cyrilometodějské slavnosti přilákaly dnes na hrad Trosky v Českém ráji stovky lidí. Před hradní branou vytvořili dlouhou frontu. Na jedné z nejnavštěvovanějších památek v Libereckém kraji připravili na sváteční dny program s divadelními představeními, dobovými tanci, šermířskými souboji a tržištěm. Program pokračuje i ve středu a ve čtvrtek, kdy hrad nabídne večerní prohlídky a otevřený bude až do 22:30.

Na Trosky dnes mířily hlavně rodiny s dětmi. "Přijeli jsme z Jičína s vnuky, manžel s nimi šel nahoru na věž, pejsek ale nechtěl, a tak jsem s ním musela zůstat dole. Mrzí mě to, nebyla jsem tady snad 15 roků. Jeli jsme na výlet, ani jsme nevěděli, že je tu program, ale moc se nám tu líbí," řekla ČTK jedna z návštěvnic.

Zájem budily i ukázky práce sokolníka. Roman Tocháček na hrad přijel s orlem stepním, kánětem lesním a také naší největší sovou - výrem velkým. Tomu se ale z boudičky moc nechtělo a před diváky se skrýval. Lidé mohli sledovat sokolníka při krmení a vidět i ukázky výcviku.

Oblíbenou atrakcí na Troskách jsou večerní prohlídky zříceniny. "Už se staly tradicí. Jeden čtvrtek je prohlídka s programem, která se jmenuje Návrat do středověku a následující čtvrtek je západ slunce - stmívání, bez programu. To je hrad také večer otevřený, lidé si mohou fotit západy slunce, které jsou tu opravdu krásné," uvedl Bohumír Martínek z Národního památkového ústavu. První večerní prohlídku nabídnou Trosky návštěvníkům už 7. července.

Související

Cyril a Metoděj na obraze od Jana Köhlera Komentář

KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského: Cyril a Metoděj stáli u zrodu slovanské vzdělanosti. Bratři byli výjimečnými osobnostmi, vynikali rozhledem

Příchod věrozvěstů, kteří stáli u slovanské vzdělanosti, se 5. července slaví teprve od roku 1863, kdy uplynulo tisíc let od jejich příchodu na Velkou Moravu. Právě tento den stanovil papež Pius IX. na žádost tehdejšího olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenberka. Užíval se nejdříve v Čechách, na Moravě, v Chorvatsku a také na Slovensku. Později byl svátek rozšířený na celou římskokatolickou církev. Do té doby se od časů Karla IV. příchod svatého Cyrila a Metoděje připomínal 9. března. Jistý je jen rok 863, kdy oba sourozence poslal císař Michael III. působit na Moravu. Jejich příchod je v kalendáři zapsán jako státní svátek – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Jaroslav Šebek Rozhovor

Příchod Cyrila a Metoděje se slavil v březnu, Hus nebyl průkopník komunismu, říká pro EZ historik Šebek

ROZHOVOR – Vyzdvihuje jejich vlastenectví. Tradice Cyrila a Metoděje i mistra Jana Husa, jejichž výročí si právě připomínáme, směřovala zejména během 19. století podle historika Jaroslava Šebka primárně k tomu, aby ctila národ. „I když tradice obou bratrů s Husem dělí od sebe několik století, tato šlechetnost je spojuje,“ říká pro EuroZprávy.cz odborník na církevní dějiny, který se v rozhovoru snaží trojici přiblížit současnosti.

Více souvisejících

Cyril a Metoděj Velehrad Hrad Trosky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy