Na Velehrad dorazily tisíce poutníků, zdravotníci ošetřovali cyklisty. Slavilo se i na Troskách

Velehrad - Na Velehrad dnes přišly oslavit státní svátek tisíce poutníků. Ačkoli jich bylo víc než loni, zdravotníci měli práce méně. Den příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu se slavil i v Čechách.

Podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka přišlo letos na mši přes 23.000 poutníků, o něco více než loni. Dalších více než 15.000 lidí si nenechalo ujít pondělní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který vynesl zhruba 1,4 milionu korun. Do Velehradu zamířili poutníci z Česka i ze zahraničí.

"Nejvíce jsme lidem pomáhali s vyndáváním klíšťat a ošetřením odřenin. Těch bylo především v pondělí, kdy lidé přijížděli na pouť a zranili se na tvrdém štěrku cyklostezky po pádu z kola. Před začátkem pondělního benefičního koncertu jsme předali rychlé záchranné službě jednoho pacienta s epileptickým záchvatem," uvedla hlavní sestra Maltézské pomoci Lucie Marešová.

Dnes zdravotníci pomáhali malému chlapci, kterému se v teplém počasí udělalo nevolno. Lidé vyhledávali pomoc také kvůli bolestem hlavy způsobeným nedostatkem tekutin. Kolapsy však zdravotníci řešit nemuseli, oproti loňsku, kdy poutníky sužovaly tropické teploty, bylo při dnešní mši o něco chladněji.

Policisté řešili na Velehradě dvě krádeže. V pondělí přišla jedna z účastnic o peněženku. Pořadatelé ji nalezli dnes, ale bez peněz. "Během dneška jsme kolem 13:00 řešili případ krádeže 20.000 korun, které neznámý pachatel odcizil majiteli stánku s knihami z plastové ošatky," řekla dnes ČTK mluvčí zlínské policie Milena Šabatová. Další závažnější případy policisté řešit nemuseli.

Psali jsme:
Oslava svátku věrozvěstů: Moravskou vlajku vyvěsilo 1230 radnic  

Cyrilometodějské slavnosti přilákaly dnes na hrad Trosky v Českém ráji stovky lidí. Před hradní branou vytvořili dlouhou frontu. Na jedné z nejnavštěvovanějších památek v Libereckém kraji připravili na sváteční dny program s divadelními představeními, dobovými tanci, šermířskými souboji a tržištěm. Program pokračuje i ve středu a ve čtvrtek, kdy hrad nabídne večerní prohlídky a otevřený bude až do 22:30.

Na Trosky dnes mířily hlavně rodiny s dětmi. "Přijeli jsme z Jičína s vnuky, manžel s nimi šel nahoru na věž, pejsek ale nechtěl, a tak jsem s ním musela zůstat dole. Mrzí mě to, nebyla jsem tady snad 15 roků. Jeli jsme na výlet, ani jsme nevěděli, že je tu program, ale moc se nám tu líbí," řekla ČTK jedna z návštěvnic.

Zájem budily i ukázky práce sokolníka. Roman Tocháček na hrad přijel s orlem stepním, kánětem lesním a také naší největší sovou - výrem velkým. Tomu se ale z boudičky moc nechtělo a před diváky se skrýval. Lidé mohli sledovat sokolníka při krmení a vidět i ukázky výcviku.

Oblíbenou atrakcí na Troskách jsou večerní prohlídky zříceniny. "Už se staly tradicí. Jeden čtvrtek je prohlídka s programem, která se jmenuje Návrat do středověku a následující čtvrtek je západ slunce - stmívání, bez programu. To je hrad také večer otevřený, lidé si mohou fotit západy slunce, které jsou tu opravdu krásné," uvedl Bohumír Martínek z Národního památkového ústavu. První večerní prohlídku nabídnou Trosky návštěvníkům už 7. července.

Související

Cyril a Metoděj na obraze od Jana Köhlera Komentář

KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského: Cyril a Metoděj stáli u zrodu slovanské vzdělanosti. Bratři byli výjimečnými osobnostmi, vynikali rozhledem

Příchod věrozvěstů, kteří stáli u slovanské vzdělanosti, se 5. července slaví teprve od roku 1863, kdy uplynulo tisíc let od jejich příchodu na Velkou Moravu. Právě tento den stanovil papež Pius IX. na žádost tehdejšího olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenberka. Užíval se nejdříve v Čechách, na Moravě, v Chorvatsku a také na Slovensku. Později byl svátek rozšířený na celou římskokatolickou církev. Do té doby se od časů Karla IV. příchod svatého Cyrila a Metoděje připomínal 9. března. Jistý je jen rok 863, kdy oba sourozence poslal císař Michael III. působit na Moravu. Jejich příchod je v kalendáři zapsán jako státní svátek – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Jaroslav Šebek Rozhovor

Příchod Cyrila a Metoděje se slavil v březnu, Hus nebyl průkopník komunismu, říká pro EZ historik Šebek

ROZHOVOR – Vyzdvihuje jejich vlastenectví. Tradice Cyrila a Metoděje i mistra Jana Husa, jejichž výročí si právě připomínáme, směřovala zejména během 19. století podle historika Jaroslava Šebka primárně k tomu, aby ctila národ. „I když tradice obou bratrů s Husem dělí od sebe několik století, tato šlechetnost je spojuje,“ říká pro EuroZprávy.cz odborník na církevní dějiny, který se v rozhovoru snaží trojici přiblížit současnosti.

Více souvisejících

Cyril a Metoděj Velehrad Hrad Trosky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy