Výjimečné Česko? V USA se o nás opět píše, důvod vás možná překvapí

New York/Praha – Česká republika se opět dostala do slavného světového média, píše o ní server známého deníku The New York Times. Tentokrát jde veskrze pozitivní publicitu – řeč je o unikátní síti českých knihoven.

„Ve věku Amazonu a internetu se myšlenka jít do veřejné knihovny a půjčit si knihu může zdát jako kuriózní a staromódní. Platí to v mnoha částech světa, ale je jedna země, která na tom houževnatě lpí. Je to Česká republika," píše se v úvodu článku.

The New York Times uvádí, že knihovny jsou v Česku k dispozici všude, kam se jen člověk podívá. „Má nejhustší síť knihoven na světě, vyplývá to z průzkumu provedeného Fondem Billa a Melindy Gatesových. Existuje zde více knihoven než základních škol. Vlastně je zde jedna knihovna na 1,971 českých občanů – což je čtyřikrát víc, než je v průměr evropských zemích, a 10krát víc než ve Spojených státech, kde je knihovna na každých 19,583 lidí," informuje server.

Autor článku si také klade otázku, proč je v Česku tolik knihoven. Jedním dechem pak odpovídá, že to po dlouhá desetiletí bylo povinné „Od velkoměsta po vesnici, všude podle zákona jedna musela být," vysvětluje server. Zákon byl přijat v roce 1919, brzy po vyhlášení samostatného Československa. Hlavní myšlenkou byla podpora všeobecné gramotnosti a vzdělávání poté, co země byla dlouho pod vlivem německy mluvícího Rakouska-Uherska. A fungovalo to.

„Čtení se pro Čechy stalo zvykem. Dokonce i dnes ti, kteří navštěvují knihovny, kupují více knih - 11 ročně v průměru. To je více než ostatní," cituje server Víta Richtera, ředitele Knihovnického institutu České národní knihovny.

Text připomíná, že zákon o knihovnách přežil německou okupaci, komunistickou éru a dokonce i počátek 90. let, kdy došlo k rozdělení Československa. Pak se ale stát i města potýkala s nedostatkem peněz, a tak se od něj upustilo. V roce 2001 bylo v Česku asi 6019 knihoven. Od té doby se asi 11 procent z nich spojilo, nebo bylo zavřeno.

„Spíše než by byly jen výstřednosti z dávných časů, přeživší české knihovny dělají, co mohou, aby zůstaly živé a důležité. Slouží jako volební místnosti i jako jednací prostory. Pořádají se zde čtenářské kluby, umělecké výstavy a kurzy počítačové gramotnosti, během dne vítají davy školáků a důchodců. Ale hlavně, dělají to, co si podle průzkumu 92 procent Čechů přeje, aby dělaly – půjčují knihy," dodává autor článku.

Související

Více souvisejících

Česká republika Knihovny USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy