Domy v zahraničí jsou hitem. Češi nakupují levné bydlení u moře

Praha - Stále více Čechů si v posledních letech pořizuje byty nebo domy v zahraničí. Nemovitosti využívají pro svou potřebu, případně je pronajímají. Jednou ze zemí, kde mohou Češi za výhodných podmínek koupit dům, je například Bulharsko. Dům v zahraničí údajně už vlastní desítky tisíc Čechů.

Klientů, kteří mají zájem o koupi nemovitosti v zahraničí, stále přibývá. Tento typ investice je ale třeba důkladně zvážit. "Koupě nemovitosti je pro většinu klientů vnitřní a emotivní záležitostí. Vždyť si jí pořizují jednou za život," říká Martin Pinl, ředitel realitní kanceláře Alexandria Real.

Nejvíce Češi nakupují v Chorvatsku a Bulharsku. "Kesl zájem o Řecko, což vzhledem k migrační krizi je pochopitelné," doplnil Pinl. S výjimkou, kterou je Kréta. Španělsko a Itálie je také často vyhledávanou lokalitou, ale poklesl zájem o dříve velmi oblíbenou oblast Costa Blancy ve Španělsku, což je údajně dáno tím, že tam přestaly létat přímé spoje z ČR.

Většina klientů si přeje vlastnit dům na břehu moře. Ne každý však na podobnou nemovitost finančně dosáhne. "Chodí k nám lidé, kteří mají představu, že za 100 000 euro pořídí rodinný domek přímo na břehu moře. Ten nejlevnější ale stojí téměř 300 tisíc euro v Chorvatsku a skoro milion ve Španělsku," dodává. Vily a apartmány dál od moře ale zase mají jiné přednosti a dají se zakoupit za podstatně menší částku.

Bulharsko

Černomořské pobřeží se svými letovisky láká nejen k dovolené, ale i k zakoupení nemovitosti. Zájem se zvedl oproti loňsku více než desetinásobně. Největší zájem je o lokalitu Burgas u Černého moře, kde je možné si pořídit apartmán už od necelého milionu korun.

Díky své poloze a členitému reliéfu krajiny, může být Bulharsko přitažlivé jak pro vyznavače aktivního trávení volného času, tak pro ty, kteří dávají přednost odpočinku a relaxaci. V Bulharsku si na své přijdou i milovníci zimních sportů, pohoří jako Pirin, Rila a Rodopi nabízejí solidní služby a výtečné podmínky pro lyžování.

"Například byt v Bulharsku u Černého moře se dá pořídit už od 35 tisíc euro. To je částka, za kterou v Praze koupíte garáž. Nejvíce se prodávají menší studia a apartmány s cenou kolem 30.000 – 50.000 euro," uvedl Pinl. Například osmdesátimetrový apartmán v Sozopolu se dá pořídit za částku mírně převyšující milion korun.

Chorvatsko

Češi to k moři nechtějí mít daleko. Stále častěji nakupují vily, byty a apartmány v Chorvatsku, ideálně co nejblíže k moři. "Naši klienti mají největší zájem o Chorvatsko, je to dáno jednak tím, že je nejblíže, dá se tam dojet autem, dále je tu kouzelné pobřeží a moře, se spoustou ostrovů a ostrůvků. V neposlední řadě je poměrně snadné se tam domluvit, chorvatština je nám velmi blízká," uvádí Pinl. Největší zájem je údajně o oblast mezi Zadarem a Šibenikem a o Makarskou riviéru.

Byt lze pořídit za 2,2 až 5,6 miliónu korun, dům si pořídíte od 2 milionů a vila stojí 7 až 11 miliónů korun. Můžete zakoupit i levněji, například menší domek na Zadaru se dá zakoupit již 55.000 €, tedy jen 1,4 milionu korun. Krásný nový apartmán, který leží jen 200 m od pláže, se dá sehnat i za 1,7 milionu korun.

Španělsko

Španělsko je další populární zemí pro nákup rekreačních nemovitostí. Kromě moře, přírodních krás a přívětivého počasí láká ke koupi také přijatelnost cen nemovitostí. Každým rokem zájem o nákup nemovitosti roste. "Dá se očekávat, že zvýšená poptávka povede ke zvýšení cen, jako se už děje ve Španělsku, zejména v některých vyhlášených letoviscích. Ve Španělsku se zvýšil objem realitních transakcí o 11 % v roce 2015 v porovnání s rokem 2014," uvedl Pinl.

Apartmán ve Španělsku lze pořídit za 2,1 miliónu korun, ceny domů se pohybují okolo 3 milionů korun. Například apartmán s výhledem na moře, který má dva plně zařízené pokoje, se dá koupit za 3 miliony korun. Útulná vila na úpatí hory Montgo stojí 2,7 milionu.

Související

Více souvisejících

nemovitosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy