Štrougal zavinil smrt na elektrických plotech, tvrdí policie. Unikne trestu?

Praha - Elektrické dráty na hranicích ČSSR byly zločinem a vražednou zbraní. Krev nejméně desítek lidí, kteří na nich zemřeli, má na rukou tehdejší ministr vnitra Lubomír Štrougal (91). Tento viník ještě sice žije, ale stíhaný nebude. Zločiny jsou promlčeny. To je vzkaz i závěr české policie k tématu železná opona v Československu, informuje dnešní vydání MF Dnes.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že "bezzubé" obvinění někdejší stranické špičky Lubomíra Štrougala je marné a zbytečné, je to poprvé, kdy policie Štrougala označila za viníka v souvislosti s takzvanou železnou oponou.

Podle policistů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) je bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal odpovědný za smrt lidí, kteří v první polovině 60. let zemřeli na československých hranicích na elektrických zátarasech. Tehdy byl Štrougal ministrem vnitra a ostraha státní hranice spadala do jeho kompetence. Jen za čtyři roky, kdy byl ve funkci (1961–65), proud zabil třiatřicet civilistů.

Psali jsme:
Lidé chcípali jako krysy. U Jílkové to vřelo mezi komunisty, disidentem "Čuňasem" a historikem Blažkem
Fico mezi zemědělci: Za komunismu nebylo všechno špatné, sklizeň je přežitek jen pro kavárenské hlupáky
 

Trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, jehož se podle vyšetřovatelů dopustil, je však již promlčen. I proto ÚDV případ odložil. Podle policisty ÚDV Eduarda Kočvary měl Štrougal novelizovat starou vyhlášku, která upravovala použití elektrických drátů na hranicích, ale neudělal to. "Vyšetřování naznalo, že Štrougal zanedbal například to, že před hranicemi pomocí výstražných cedulí důkladněji neobeznámil lidi, že je plot pod proudem," řekl Kočvara MF Dnes.

Policisté v dvoustránkovém usnesení, které má list k dispozici, zároveň dospěli k závěru, že elektrický plot, který za dobu své existence na československých hranicích zabil asi devadesát lidí, lze chápat jako zbraň. A Štrougal "svou nedbalostí" umožnil její další použití, ačkoliv měl možnost ji nechat rychle odstranit. Štrougal ale vždy odpovědnost odmítal. Naopak se prý snažil, aby plot rychle zmizel, ale bránil mu v tom velitel pohraničníků.

Kromě Štrougala se dotažení vyšetřování a případnému soudu vyhnuli i další komunističtí funkcionáři, kteří by mohli být odpovědní za elektrické zátarasy či nášlapné miny na hranicích. Ovšem z jiného důvodu. Všichni již zemřeli. De facto tím padla poslední možnost někoho za předčasnou smrt desítek československých, ale i rakouských či polských civilistů odsoudit. Jinými slovy kapitola "elektrický plot" je uzavřena-

Související

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.
Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala

Skupina pozůstalých po lidech, kteří byli za komunistického režimu usmrceni na československých hranicích, podala ústavní stížnost proti zastavení stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala. Zpochybňují v ní závěry znaleckého posudku, podle kterého nelze sedmadevadesátiletého bývalého politika stíhat, protože není schopen chápat své trestní řízení.

Více souvisejících

Lubomír Štrougal Komunismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy